Batı’dan Doğu’ya ‘ekonomik’ köprü

İZSİAD, Diyarbakır’da yarın başlayacak Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’na geniş bir heyetle katılacak. Güneydoğu Anadolu’nun gelişmesi için girişimlerde bulunulacak

Batı’dan Doğu’ya ‘ekonomik’ köprü

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) üyeleri Diyarbakır’a çıkarma yapacak. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nca düzenlenen 14. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde kalabalık bir heyetle yer alınacak. İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Denizli, yarın ve cuma günü gerçekleştirilecek organizasyonun iş dünyasını temsil eden birçok ismin buluşma noktası olacağını ifade etti. Denizli, sadece üyelerinin ve İzmir’in ekonomik sorunlarıyla ilgilenmenin ötesinde bir misyonla hareket ettiklerini açıkladı, şöyle konuştu:
“İZSİAD kentimizin ve bölgemizin sorunlarına karşı hissettiği sorumluluğun benzerini Güneydoğu’da yaşanan soruna karşı da hissetmektedir. Bu sebeple konuşmanın, diyalog geliştirmenin, iş dünyasının geliştireceği işbirliklerinin, ortaklıkların sorunların çözümünde bir nebze de olsa katkı koyması hedefiyle Diyarbakır’da olacağız. Güneydoğu’daki iş dünyası örgütleriyle işbirliğimizi geliştirmek, ülkemizin ekonomisini büyütmek hedefiyle yola çıkarken, daha önce yaptığımız Suriye seyahatimizle de bu amaca katkı koymaya çalıştık. Suriye’ye Ege Bölgesi’nin var olan sanayi birikimini değerlendirmek amacıyla yaptığımız gezimizi Mardin SİAD’la gerçekleştirdik. Bu gezi bize ülkemizin güneyinin, bildik sorunların ötesinde Türkiye için pek çok fırsatları barındırdığını da öğretti.”

“Yerli malı kullanmak mecburiyet olmalıdır”

Yerli Malı Haftası nedeniyle bir açıklama yapan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, yerli malı kullanımı konusunda toplumun özendirilmesini istedi. Tüketicilerin yerli malını tercih etmeleri gerektiğini belirten Mutlu, “Türk malını tercih etmek bir inisiyatif, seçenek değil, mecburiyet olmalıdır. Yerli malının tercih edilmesi, genel üretim ve istihdamı destekleyecek bir unsur olacaktır” dedi.
Küresel krizin etkilerinden kurtulmaya çalışan Türkiye’de her kesimin ulusal ekonomiye daha fazla sahip çıkması gerektiğini kaydeden Mutlu, “Bu noktada devlet kadar vatandaşlara da görev düşmektedir. Vatandaşlar, barkodu 869 ile başlayan yerli ürünleri tercih etmelidir. Küçük tercihlerin toplamda çok büyük ekonomik sonuçları ortaya çıkardığı unutulmamalıdır. Çok geç olmadan toplumda bu bilinci hakim kılmalı, birlikte hareket ederek, ülkemizde ekonomiyi yeniden yapılandırabilmeliyiz” diye konuştu.

2 buçuk aylık İsmail bebeği, annesi ağladığı için boğmuş!Konya’da mama yerken nefessiz kaldığı iddiasıyla götürüldüğü hastanede ölen 2,5 aylık İsmail K.’ın annesi Fatma K.(21) ifadesinde, bebeğini ağladığı için yüzüne yastık bastırıp, boğarak öldürdüğünü itiraf etti. Fatma K., tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber