Bayraklı Belediyesi yine tarih yazdı

Bayraklı Belediyesi’nin kutlamaları yine tüm Türkiye’de ses getirdi. 6 bin Cumhuriyet sevdalısı, Atatürk’ün at üzerindeki üniformalı görüntüsünü oluşturdu. Başkan Hasan Karabağ, “Bu gösterinin dünyada benzeri yok” dedi

Bayraklı Belediyesi yine tarih yazdı

Bayraklı Belediyesi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tarihi bir projeye imza attı. Bayraklı Smyrna Meydanı’nda gerçekleşen etkinlikte, 6 bin gönüllü cumhuriyet sevdalısı dalgalanan Türk bayrağı ve Atatürk’ün at üzerindeki üniformalı muhteşem görüntüsünü oluşturdu. Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte coşkulu kalabalığa seslenen Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Biz yaşadıkça, bu Anadolu topraklarında son Atatürkçü toprağa düşünceye kadar; Atatürkçü, cumhuriyetçi, laik ve bayrağını seven yurtseverlerin mücadelesi sürecektir” dedi, şöyle konuştu:

‘Biz bir ölür bin doğarız’

“Emeklerinize yüreklerinize sağlık. Mükemmel bir resim çıktı ortaya. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu gösteri dünyada emsalsiz bir gösteridir. Gönüllülerle, cumhuriyet sevdalılarıyla ancak bu kadar güzel olur. Cumhuriyetin kuruluşun 95’nci yılındayız. Cumhuriyet kurulduğundan ve sevgili Atatürk’ü kaybettiğimiz yıllardan itibaren bu ülkeyi kurtuluş savaşı öncesi işgal edenler, Atatürk’ümüzden sonra değişik metotlarla yıkmak istediler. Buradan emperyalist Amerikan uşaklarına sesleniyorum. Burası Arap Cumhuriyetleri değil. Burada kurtuluş savaşı verildi. Size karşı verildi. Dünyada emperyalizme karşı kurtuluş savaşı veren ilk ve tek ülkenin evlatlarıyız. Bugün bunun bayramını kutluyoruz. Eğer sevgili Atatürk ve arkadaşları bu ülkeyi kurtarmasaydı ne cami görebilirdik, ne ezan duyabilirdik ne de ibadet yapabilen Müslüman topluluk görebilirdik Anadolu’da. Sevgili Atatürk sayesinde ezanlar okunuyor, camiler susmuyor ve bayrak inmiyor. Biz bir ölür bin doğarız, biz bir ölür bin doğarız, biz bir ölür bin doğarız” dedi.

Başkan Karabağ, etkinliğin sonunda 6 bin gönüllü cumhuriyet sevdalısının arasına girerek bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Uzun süre ayakta alkışlanan etkinlikte havai fişek gösterileri geceye renk kattı.

Nafiz Gürman’a ikinci cemevi

Bayraklı Belediyesi, Nafiz Gürman Mahallesi’nde inşaatı tamamlanan Aşık Mahzuni Şerif Cemevi ve Kültür Merkezi’ni hizmete açtı. Bayraklı merkezde bir cemevi daha yapacaklarını belirten Başkan Hasan Karabağ, “Bu bölgede ikinci cemevimizi açtık. Alevi dostlarımızla gönül gönüle omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Cemevi sayılarımızı artıracağız. Postacılar Mahallesi’nde inşaatı devam eden yeni kültür merkezine de ‘Arif Sağ’ ismini vereceğiz” dedi. Açılışın ardından Türk Halk Müziği’nin büyük sesi Arif Sağ sahne aldı. Karabağ’a teşekkür eden Sağ, “Başkanım seni İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görelim” dedi.

Bin 18 metrekare alanda 4 katlı olarak tasarlanan cemevi ve kültür merkezinde cem salonu, yemekhane, cenaze işlemlerinin yürütülmesi için morg yer alıyor. Son katı cem salonu olarak yüksek tavanlı tasarlanan merkez ayrıca çeşitli kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

En büyük cem salonu

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Aşık Mahzuni Şerif Cemevi’nde düzenlenen etkinlikte, Alevi vakıf ve dernek başkanları ile Alevi dedelerini ağırladı. Aşık Mahzuni Şerif Kültür Merkezi’nin özelliklerinden bahseden Başkan Karabağ, “İzmir’in en büyük cem salonlarından biri burada yer alıyor. 4.5 metre yüksekliğinde yaklaşık 300 insanımızın aynı anda cem yapabileceği mükemmel bir salon oldu” dedi. Alevilerin pozitif ayrımcılığa uğramasından yana olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Karabağ, “Alevi yurttaşlarımızın nasıl elinden tutabiliriz, onu düşündük. Bayraklı Belediyesi’nde fiziki işlerde çalışanların yarısı Alevi vatandaşımız” diye konuştu.

Polis, yürümekte zorlanan 85 yaşındaki kadını kucağında taşıdıMardin Midyat'ta, Hükümet Konağı'na gelen 85 yaşındaki Adile Savcı'yı, yürümekte zorluk çektiğini gören polis memuru, kucağına alıp, taşıdı.
16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber