Bir ayda 105 bin lira ‘ALO’ cezası

İzmir Emniyet Müdürü Aşkın’ın başlattığı diğer birimlerde görevli olan polislerin trafikte ceza yazdığı uygulama Türkiye’ye örnek oldu.

Bir ayda 105 bin  lira ‘ALO’ cezası

İzmir’de yapılan araştırmada trafiğin sağlıklı olarak düzenlenmesi için yapılan analizlerde, kentteki ölümlü ve maddi hasarlı trafik kazalarına en çok direksiyon başında cep telefonu ile konuşma ve dikkatsiz, tehlikeli araç kullanımı ilk sırada yer aldı. Rapor üzerine harekete geçen İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, emniyet bünyesindeki diğer birimlerde görevli olan polislerin de hem cep telefonu hem de tehlikeli araç kullanımına karşı ceza yazmaları talimatını verdi. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri bir yıllık sürede 500 bin 986 sürücüye ceza yazdı. Geçen ağustos ayından itibaren etkin olarak uygulanan sistemde farklı birimlerde görevli polisler de 105 bin 611 sürücüye ceza yazılmasını sağladı.

Bir ayda 105 bin  lira ‘ALO’ cezası

Kazalar azaldı

Uygulamanın bilgisi, gerek sosyal medya aracılığıyla gerekse de ceza makbuzlarındaki ibarelerden sürücüler arasında hızla yayıldı. Sürücüler ceza yememek için dikkatli davrandı, kazalarda önemli oranda düşüş oldu. Projenin İzmir’deki başarısı üzerine İçişleri Bakanlığı uygulamayı Türkiye geneline yaydı. Talimatta sadece Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimler değil Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli personele de nerede çalışırlarsa çalışsınlar aynı yetki verildi. Türkiye genelinde uygulanmaya başlanan projede İçişleri Bakanlığı aracılığıyla cep telefonu operatörlerinden gönderilen kısa SMS’lerle, vatandaşlar bilgilendirildi.

Kayseri'de kaçak tarihi eser operasyonuKayseri İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yaptığı operasyonda, 1 milyon euro değerinde elmas işlemeli iki altın kaplama heykel ile çok sayıda elmas ve değerli taş ele geçirildi.
13 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber