‘Bir metrekare yeri bile imara açmadım’

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, bir dönem daha ilçeyi yönetmek istediğini açıkladı, “Önemli mesafeler katettik. Daha da iyisini yapacağız. Çocuklarımıza yeşil ve yaşanacak bir kent bırakmak istiyoruz” diye konuştu

‘Bir metrekare yeri bile imara açmadım’

İki dönemdir Gaziemir Belediye Başkanlığı yapan Halil İbrahim Şenol, ilçeye kazandırdıklarını ve gelecek planlarını Milliyet Ege’ye anlattı. Başkanlığa seçildiği 2009 ve 2014 yıllarında örgütle kenetlenip, CHP anlayışını Gaziemirlilere anlattıklarını belirten Başkan Şenol, “Sağ seçmenin ağırlıklı olduğu bir yerde CHP’nin iktidara gelebileceğini gösterdik. Her mahallenin sosyolojik yapısı, beklentisi farklı. Buna göre strateji uyguladık. Gaziemirliler bizi dinledi ve güvendi” dedi. “Bir dönem daha aday mısınız?” sorusuna ise, “Adaylar erken açıklanmalı. İyice araştırılsın. Aday oturduğu kentte seviliyor mu? Partiye emek vermiş mi? Bu senin, bu benim adayım denmemeli. Bölgeyi, partiyi tanımayan isimlerle olmuyor. Yoksa sıkıntılar başlıyor. Ben hep sokaktayım. Sokak ‘devam’ diyor” yanıtını verdi, şöyle konuştu:

13 bin oy fark attı

“2004’te aday oldum ancak, 1300 oyla kaybettim. Seçimden hemen sonra, ‘Son bir ayda atamayla olmuyor. İyi sonuç aldık. Ben 2009 için yeniden aday adayıyım’ dedim. 5 yıl boyunca evime girmedim, vatandaşın düğününe, cenazesine gittim, ev ziyaretlerinde bulundum. Büyük bir patlama yaptık ve 2009’da en yakın rakibe 13 bin oy fark attık. 2014’te de aynısı oldu. Belediye başkanının ulaşılmaz olmadığını gösterdik. Hiçbir yere resmi arabayla gitmiyorum, korumam yok. Yol, park yapıyorsun insanlar unutuyor ama, iyi ve kötü gününde yanında olursan unutmuyor.”

‘Bir metrekare yeri bile imara açmadım’

Başkan Halil İbrahim Şenol, Onur Çakır’a açıklamalarda bulundu.

İlçe, planlı gelişiyor

Gaziemir’in son 10 yılda marka kent olma yolunda önemli mesafe katettiğini belirten Şenol, “Daha yapmamız gereken çok iş var. Menderes gibi geniş alanlara sahip değiliz. Planlı gelişiyoruz. 1 metrekareyi bile imara açmadım. Zeytinlik alan şu anda imara açılmaya çalışıyor. Bunu engellemek için mücadele veriyoruz. Biz çocuklarımıza yeşil bir Gaziemir bırakmak istiyoruz. İlçemizin yüzde 65’i orman, derelerimiz vardı, 12 ay su akıyordu. Dereler cadde oldu. Su kanallarıyla baskınların önüne geçtik. Gaziemir güvenli kent. Burada kimse kimseye karışmaz. Herkes birbirine saygılıdır. Kentin yönetimini sadece belediye başkanına bırakmayın diyoruz. İlçemize vatandaşla birlikte sahip çıkıyoruz. Binalarımızın büyük bölümü deprem yönetmeliğine uygun, bu konuda çok hassas davranıyoruz” şeklinde konuştu.

Botanik bahçesi

Halil İbrahim Şenol, verdiği sözlerin yüzde 95’ini gerçekleştirdiğini söyledi, “Söz verdiğimizin dışında da çok iş yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Gaziemir’le ilgili planlarımız var. İlk olarak Aktepe-Emrez kentsel dönüşüm projesinin gerçekleşmesi gerekiyor. Yılbaşına kadar Büyükşehir insanlarla anlaşmak için masaya oturacak. Şahin Tepesi çok önemli, İzmir’in en büyük rekreasyon alanı olacak. Ama siyasi nedenlerden dolayı bir türlü projeyi başlatamadık. Ayrıca 320 yıl önce dünyanın 4’üncü büyük botanik bahçesi bir İngiliz tarafından ilçemize kurulmuş. 177 dönümlük bir alan, yerini de belirledik. Kültür Bakanlığı, Büyükşehir, sanayi ve ticaret odaları işbirliğiyle yapılması gerekiyor. İzmir’i ve Türkiye’yi tanıtacak bir proje ama, maddiyatı aşamıyoruz. Sarnıç’ta da 33 hektarlık bir alan var. Orada düğün salonu, yüzme havuzu, kır kahveleri, halı sahalar olacak. Yatırımcı projeyi hayata geçirecek. Sözleşmelerimiz bağlayıcı olacak. Belediye söz sahibi olacak” diye konuştu.

‘Bir metrekare yeri bile imara açmadım’

‘Kocaoğlu aday olmalı’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir probleminin olmadığını belirten Başkan Şenol, “Aziz Bey aday olup olmamaya kendisi karar verecek. Hiç sıkıntım olmadı. Aday olmasını isterim. Aziz Başkanın İzmir’e emekleri var. Kentin önüne açtı. Değişik bir belediyecilik anlayışıyla hareket etti. Tarımda, Türkiye modeli yürüttü. Aziz Başkanın İzmir’de etkisi olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Bağcılar'da yer kavgası cinayeti şüphelisi 2 kişi yakalandıBağcılar'da, hamallık yapan iki grup arasındaki yer tutma kavgası sırasında Mehmet Aslan'ın silahla vurularak öldürmesi olayının şüphelisi 2 kişi gözaltına alındı.
21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber