Bostanlı İskelesi’ne genç mimar dokunuşu

Bostanlı İskelesi’ne genç mimar dokunuşu

Yaşar Üniversitesi içmimarlık öğrencileri, Bostanlı Feribot İskelesi’ni yeniden işlevlendirdi, bir müze olarak tasarladı. Çağdaş sanattan kent tarihine, çizgi romandan sinema müzesine kadar çeşitli tasarımlar ortaya çıktı

Yaşar Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri, her gün binlerce İzmirlinin kullandığı Bostanlı Feribot İskelesini, yeniden işlevlendirerek interaktif çağdaş bir müze olarak tasarladı. Projenin teması, müzenin, yeni bakış açıları ve çok işlevli kamusal iç mekanlar kapsamında yeniden tanımlanması olarak belirlendi.

Öğrencilerin bir yıllık çalışmasının sonunda, çağdaş sanattan kent tarihine, çizgi romandan sinema müzesine kadar çeşitli tasarımlar ortaya çıktı. Tasarımlardan oluşan sergi, Mimarlar Odası İzmir Mimarlık Merkezi’nde görücüye çıktı.

Dersin yürütücüsü Doç. Dr. Zeynep Tuna Ultav, “Her gün binlerce İzmirlinin kullandığı Bostanlı İskelesi’nin, aynı zamanda zenginliğimize ve kent kültürüne katkıda bulunabilecek bir müze olarak değerlendirilebileceği düşüncesiyle yola çıktık. Öğrencilerimizin tasarımlarını ilgililerle paylaşacağız” dedi.

Diyarbakır'da zırhlı polis aracına saldırıDiyarbakır'da terör örgütü PKK mensuplarınca zırhlı polis aracına el bombası atıldı.
Agave bitkisi 20 yıl sonra çiçek açtıSakarya'nın Akyazı ilçesinde, sadece bir kez çiçeklenen ve ardından kuruyan agave bitkisi dikiminden 20 yıl sonra çiçek açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber