Burhaniye’de hiç kimse yalnız değil!

Başkan Necdet Uysal, “Beşikten mezara kadar sosyal belediyeciliğe inanıyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. Çok sayıda teşekkür mesajı alıyoruz. Bizim için önce insan geliyor. Her zaman her koşulda halkın yanında olacağız” dedi

Burhaniye’de hiç kimse yalnız değil!

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, ne yeni doğan bebekler, ne çiçeği burnunda anneler, ne yardıma muhtaç yaşlılar, ne ihtiyaç sahibi vatandaşlar, ne de sokak hayvanları yalnız. Sosyal belediyecilik anlayışını titizlikle sürdüren Başkan Necdet Uysal, doğumdan ölüme kadar her alanda vatandaşına destek olmayı görev edindiğini söylüyor. Hayata geçirdiği ‘Yalnız Değilsiniz’ ve ‘Minik Eller’ projeleriyle adından başarıyla söz ettiren Uysal, Burhaniye’ye yaraşır birçok çalışmaya da imza atmaya devam ediyor.

Burhaniye’de hiç kimse yalnız değil
Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün 2015’te başlattığı, ‘Yalnız Değilsiniz’ projesine bağlı sağlık ekipleri, her gün mahalle mahalle gezerek; yaşlı, hasta ve ihtiyaç sahiplerinin kapısını çalıyor. Rutin ev ziyaretleri yapılıyor, ihtiyaçlar belirleniyor sıkıntılar giderilmeye çalışılıyor. Yemek yardımının dışında, erzak, ev eşyası, kıyafet, tekerlekli sandalye, havalı yatak ve yakacak olmak üzere her türlü katkı sağlanıyor. Sağlık hizmetini vatandaşın ayağına götüren, gerektiğinde muayene için hastane nakillerini ve ilaç teminini de gerçekleştiren ‘Yalnız Değilsiniz’ ekibi, evden çıkamayanları kahvaltıya götürüyor, gezdiriyor ve temiz hava almalarını sağlıyor.

Ücretsiz eşya yardımı

Hasta ve yatalakların yıkanması, tıraşı gibi ihtiyaçlar da karşılanıyor. Psikolojik durumu kötü olanlar psikoloğa, kilo sorunu olanlar diyetisyene yönlendiriliyor. Ücretsiz eşya yardımı hizmeti, ailelerin yüzünü güldürürken, maddi olanağı kısıtlı olanlar, Sosyal Market’in kapısını çalmaya devam ediyor. Yardımseverlerin bağışladığı ev eşyaları adreslerinden alarak, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Burhaniye’de hiç kimse yalnız değil

Minik eller tutuluyor!

Yeni doğum yapan anne ve bebeklere yönelik, ‘Minik Eller Projesi’ ise, ailelerin uyum sürecini kolaylaştırmayı hedefliyor. Bugüne kadar toplam bin 785 anne ve bebek ziyareti yapan belediye ebeleri, çiçeği burnunda anneleri bebek bakımı ve sağlık konusunda detaylı bilgilendiriyor. Lohusa döneminin üçüncü gününden itibaren anneler, evlerinde ziyaret ediliyor. Bebeğin göbeği düştükten sonra gerçekleştirilen ikinci ziyarette ise bebek banyosu ve masajı uygulamalı anlatılıyor, anne ve bebeğin genel sağlık durumu kontrol ediliyor, doğum sonrası oluşabilecek hastalıklarla ilgili bilgi veriliyor. Eğitimlerin yanı sıra ziyaret ettikleri evin ve ailenin durumunu da takip eden sağlık ekipleri; gerektiğinde odun, kömür, erzak, eşya, beşik, bebek malzemeleri, bebek kıyafetleri ve bez yardımı da yapıyor.

Burhaniye’de hiç kimse yalnız değil

Acınız, bizim acımız

Her ölümün erken ölüm olduğunu ve yakını vefat eden ailelerin ne denli büyük acı yaşadığını bilen Burhaniye Belediyesi, ‘Cenazeniz Cenazemizdir’ diyerek, acılı ailelere zor günlerinde destek veriyor. Kendilerini çaresiz hissettikleri anda acılı ailelerin elinden tutan belediye, yapılması gereken her işlemi profesyonelce koordine ediyor. Vefat eden kişinin ölüm belgesinin hazırlanmasından morga kaldırılmasına, yıkanmasından defin işlemine kadar, bu süreçte akla gelebilecek A’dan Z’ye her işlemi belediye üstleniyor. Hiçbir ücret talep etmiyor.

Burhaniye’de hiç kimse yalnız değil

Can dostlar da yalnız bırakılmıyor

Dünyanın sadece insanlara ait olmadığını, hayvan dostlarımızla birlikte yaşamamız gerektiğinin altını çizen Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, sokak hayvanları bakımevi kapasitesini iki kat artırdıklarını belirtti. Belediyenin Sokak Hayvanları Bakımevi’nin son olarak anneleri zehirlenerek öldürülen 6 yavru köpeğe yuva olduğunu kaydeden Uysal, “Henüz iki günlük yavruların yaşaması için gereken sütanne, belediyenin bakımevinde bulundu. İnsan eliyle yaşaması imkânsız yavru can dostların imdadına, veterinerlerimiz yetişti. Yavrulardan birini, yeni doğum yapan bir köpeğin yanına götüren yetkililer, 24 saat gözetim yaptı, annenin yavruyu kabul edip etmediğini kontrol etti. Anne köpeğin öksüz yavruyu kabul ederek beslemeye başlamasıyla, diğer 5 yavru da süt annelerinin yanına bakımevine alındı” dedi.

İzmir'de eski koca dehşeti! “Çok sevdiğim için bıçakladım"İzmir’in Tire ilçesinde, bir hemşire, barışma teklifini reddeden eski kocası tarafından sokak ortasında yaklaşık 8 yerinden bıçaklandı. Ağır yaralanan iki çocuk annesi talihsiz kadına ilk müdahale görev yaptığı hastanede yapıldıktan sonra İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Gözü dönmüş koca ise suç aleti ekmek bıçağını çöpe atarak olay yerinden yaya olarak kaçarken yakalandı. "Eşinizi niye bıçakladınız?" sorusuna “Çok sevdiğim için” yanıtını veren zanlı, polis tarafından gözaltına alındı.
22 Eylül 2019 Magazin Bülteni22 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber