Büyükşehir, ‘100 Temel Eser’i 100 okula dağıttı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, dünya klasikleri ve Türk edebiyatından 100 temel eseri kırsaldaki 100 okulda çocuklarla buluşturdu

Büyükşehir, ‘100 Temel Eser’i 100 okula dağıttı

Muğla genelinde yollardan tarıma, sağlıktan eğitime, altyapıdan spor tesisine kadar her alanda hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, özellikle kırsalda yaptığı hizmetler ve yenilikçi projelerle dikkat çekmeye devam ediyor. ‘100 Okula 100 Temel Eser’ projesiyle yola çıkan Büyükşehir, dünya klasiklerinden ve Türk edebiyatından 100 temel eseri kentin kırsalındaki 100 okula dağıttı, çocukların ufkunu genişletme yolunda önemli bir adım attı.

Dünya ve Türk klasikleri

Yalnız Efe’den Robinhood Define Adası’na, Dedekorkut Hikâyeleri’nden La Fontaine’den Seçmeler’e, Vatan Yahut Silistre’den 80 Günde Devri Âlem’e, Köroğlu’ndan Peterpan’a, birçok dünya klasiği ve Türk edebiyatının değerli eserleri, kent genelinde 100 okula dağıtıldı. Menteşe’de 10, Yatağan’da 10, Datça’da 6, Ortaca’da 7, Kavaklıdere’de 7, Fethiye’de 7, Milas’ta 10, Seydikemer’de 10, Dalaman’da 6, Köyceğiz’de 7, Bodrum’da 7, Marmaris’te 7 ve Ula’da 6 kırsal okula tek tek dağıtılan kitaplara çocukların ilgisi yoğun oldu.

Büyükşehir, ‘100 Temel Eser’i 100 okula dağıttı

Yeni ufuklar açıyor

Büyükşehir Başkanı Dr. Osman Gürün, geleceğin teminatı çocukların fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller olarak yetişmesi için sağlam temelleri olan bir eğitime ve okumaya ihtiyaçları olduğunu söyledi ve onlara okuma alışkanlığı kazandırmak ve ufkunu açmak için projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

‘Bir tuğla da biz koymak istedik’

Başkan Osman Gürün, herkesin hayatında okumayı yeni öğrendiği dönemlerde çok sevdiği, okurken keyif aldığı kitaplar olduğunu söyledi, “Ya o kitabın konusu ya da kitaptaki kahraman dikkatimizi çeker ve bizlerin yeni hayaller kurmasına, yeni dünyaları tanımamıza aracılık eder. Her kitap, farklı dünyalara açılan bir penceredir. Geleceğimizin garantisi çocuklarımızın aldıkları eğitimin yanında farklı kitaplar ve yazarlarla tanışması, daha fazla okuması ve ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarması yolunda bir tuğla da biz koymak istedik” diye konuştu.

‘Bayramınız kutlu olsun’

Köy Enstitüleri’nin kurucusu ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in Türkçeye çevirttiği dünya klasikleri ve Türk edebiyatının unutulmaz eserlerini çocuklar için bir araya getirdiklerini kaydeden Osman Gürün, şöyle devam etti:

“Atatürk’ün ilke ve devrimleri ile aydınlanan nesiller yetişmesi için bu tür projelere devam edeceğiz. 23 Nisan Haftası’nda tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum” dedi.

Erdoğan ve Trump'tan ortak basın açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile görüşmesine ilişkin, '(ABD ile) Köklü müttefiklik bağımıza uygun bir şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız.' dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın gönderdiği mektupla ilgili de 'Mektupları bugün Sayın Başkan'a tekrar takdim ettim.' açıklamasında bulundu.
13 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber