Büyümenin yolu güven tesisinde

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) “2019’da Ekonomik Görünüm” konulu toplantısıda Ekonomi Yazarı Uğur Gürses’i ağırladı.

Büyümenin yolu güven tesisinde

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) “2019’da Ekonomik Görünüm” konulu toplantısıda Ekonomi Yazarı Uğur Gürses’i ağırladı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren ESİAD Başkanı Fadıl Sivri, tek çözümün iç ve dış piyasalara güven verici yargı, eğitim, işgücü başta olmak üzere yapısal reformlar olduğunu belirtti. İhracatta artış sağlanabilmesi için de teknoloji ve verimliliğe yapılacak yatırımların önemine değinen Sivri, bunun düşük risk primi, ucuz maliyetli uzun vadeli finansman ve öngörülebilir kurlarla olabileceğini ifade etti.

Sivri, reçeteyi sundu

ESİAD olarak ekonomi için öncelikli mikro alanlar belirlediklerini sözlerine ekleyen Sivri, “Birikmiş KDV’ler konusunda, bütçe dengesini gözeterek, yıllık veya dönem sonu ödemeli 5-10 yıl vadeli devlet kağıdı verilmesi, bunların bankaya teminat olarak gösterilebilmesi; tarım sektöründe fiyat istikrarının sağlanması için girdi bazında üretime destek verilmesi; makina, kimya, otomotiv yan sanayii, savunma, gübre, gemicilik ve gıda gibi ithalatla telafi edilen sektörlerde ürün ve aramalı üretimine özel stratejik planlamanın yapılması” diye konuştu.

2002-2009 dönemi örneği

Türkiye’nin 2002-2009 dönemindeki gibi bir hikaye yazması gerektiğini belirten Gürses ise, “O yıllarda dünyadan büyük miktarda sıcak para ülkeye giriş yaptı, AB ile yürütülen iyi ilişkiler ve her alanda yapılan reformlar ile Türkiye yabancı yatırımcıların ilgi odağı oldu. Bunu yine başarabilirsek ekonomiyi yeniden ayağa kaldırabiliriz. Ama her şey her şey Türkiye’nin içeride ve dışarıda güveni tesis etmesine bağlı” dedi.

Raylara düşen kadın trenin altında kalarak hayatını kaybettiAnkara’nın Polatlı ilçesinde iddiaya göre dengesini kaybedip tren raylarına düşen bir kadın, trenin altında kalarak hayatını kaybetti.
21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber