Çeşme, Avrupa’ya açılan önemli kapı

Çeşme, Avrupa’ya açılan önemli kapı

İzmir’in Çeşme ilçesi ile Atina’nın Lavrion Limanı arasındaki feribot seferleri pazar akşamı başladı. Seferler hem turizme hem de dışsatıma büyük katkı sağlayacak


Türkiye’nin turizm ve ticareti için önemli bir adım atıldı, Çeşme-Atina feribot seferleri başladı. Düzenlenen törene, Dışişleri Bakanlığı Denizcilik ve Havacılık Daire Başkanı Barış Kalkavan, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk ve çok sayıda davetli katıldı. Kalkavan, “Uzun zamandır uğraşılan bir projeydi. Her iki taraf da bunu arzu ediyordu. Bu hat Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayacak” dedi.

Biletler 55 euro

Seferleri gerçekleştiren firmanın yetkilisi Bülent İpek de, “Binlerce Yunan, gerek tarihsel köklerini ziyaret etmek bakımından, gerekse din turizmi amacıyla Türkiye’ye gelmeyi çok arzu ediyor. Bu hat ihracata da büyük katkı sağlayacak. Çünkü özellikle Batı Anadolu’da yükleme yapan TIR’lar, 1400 kilometre yol alarak ancak Yunanistan üzerinden aktarmalarını sağlıyorlardı. Bu vesile ile transit süreleri sadece 1.5 güne düşmüş olacak. Yolcularımız, bisikletleri, motosikletleri veya otomobilleri ile 7 saat gibi kısa bir sürede Atina’ya, oradan da tüm Avrupa’ya gidebilecek” dedi.

Gemi, her akşam saat 22.00’de Çeşme’den hareket edecek, sabah saatlerinde Lavrion’da olacak. 361 yolcu kapasiteli gemide, 250 yatak bulunuyor. İçinde restoran, bar, solaryum, çocuk oyun salonları da olan gemi, 500 otomobil, 90 TIR alıyor. Geminin bilet fiyatları ise 55 euro’dan başlıyor.

Polis, trenin çarpmak üzere olduğu aracın sürücüsünü son anda kurtardı.
Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber