Çeşmeli turizmciler 2019’a umutla başladı

Çeşmeli turizmciler 2019’a umutla başladı

ÇEŞTOB Başkanı Demir ve Esnaf Odası Başkanı Köfüncü, yaz sezonu yoğunluğuna hazır olduklarını belirtti, “Doluluk sevindirdi” dedi.

Türkiye’nin gözde tatil merkezlerinden İzmir’in Çeşme ilçesindeki turizmciler, 2019’a umutlu başladı. Dokuz günlük Ramazan Bayramı bereketli geldi, esnafın yüzü güldü. İlçedeki yoğunluk İstanbul seçimlerinin ardından devam etti. 2018 yılına oranla 2019’un daha iyi geldiğini belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı (ÇEŞTOB) Yakup Demir, “Türk lirasının değer kaybetmesini, dövizin aşırı yükselmesini turizm stabil hale getirdi. 6 aylık değerlendirme yapınca, Türkiye genelinde geçen yıla göre yüzde 14 öndeyiz. Çeşme olarak yüzde 20 kesinleşmiş rezervasyonlara da bakınca, artış söz konusu. Yani, biz bu yılın sonunda eğer bir olumsuzluk olmazsa yüzde 20’nin üstünde enflasyonu da koruyucu şekilde ileriye gitmiş oluruz” dedi. Dövizin aşırı yükselmesiyle iç turizmin hareketlendiğini kaydeden Demir, şöyle devam etti:

2020’de yüzde 50

“Özellikle 5 yıldızlı otellerdeki doluluk oranının yüzde 40’ını yabancılar oluşturuyor. Bu Türkiye’nin fiyatlarının diğer rakip ülkelere göre yüzde 40 daha aşağıda olmasından kaynaklanıyor. Fiyat düştüğü için bu doluluk artıyor. Çeşme’yi biz tur operatörlerine bağlamak istemedik. İnsanlar bizi kendi tercih etsin istedik. Ve öyle de oldu. Şu anda yüzde 70 oranında doluluk var. Çeşme hedefini yakaladı. 2020’de ilçemize gelenlerin yüzde 50’sinin yabancı turistler olacağı kanaatindeyiz” ifadesini kullandı. Çeşme’yi artık tüm dünyanın tanıdığını belirten Demir, en çok orta Avrupa, Güney Kore, İran, Çin, Malezya ve Almanya’nın tercih ettiğini sözlerine ekledi.

Esnaf hazır

Çeşme Esnaf Odası Başkanı Osman Köfüncü, yaz sezonuna dair tüm hazırlıklarını yaptıklarını vurguladı. Otelcilerle esnafın el ele daha iyi bir sezon için çalıştıklarını dile getiren Köfüncü, “Fuarlarda da tanıtım kararını hep beraber uygulayacağız. Bütün sektörler kendilerini hazırladı. Sağlık sıhhat içinde geçecek bir sezon diliyorum. Hayırlı işler temenni ediyorum” diye konuştu.

Sinir krizi geçirdi!Bursa'da elektrikler kesildiği için mum yakan Sima Ç. mumu elinden düşürünce evinde yangın çıktı. Çıkan yangında Sima Ç. evden çıkmayı başarırken köpeği ise içeride yanarak can verdi. Köpeğinin öldüğünü öğrenen Sima Ç. saatlerce gözyaşı döktü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber