Geri Dön

Değerli olabilmek...

Farklı şeyler, okunmaya değer şeyler. Zor da olsa bir şekilde başlamak zorunluluk. Yaşam, ertelenmeyecek kadar kısa. Önümde Nietzsche'nin sevgilisi Salome'ye gönderdiği mektuptan bir bölüm duruyor. Oradan bir kaç satır: Bizim gazetenin genç kadınlarını okumaktan müthiş keyif alıyorum. Düşündürüyor, aydınlatıyor, gülümsetiyorlar. Ece Temelkuran, Banu Şen, Nilay Yılmaz favorilerim. Bazen yaşamın ta kendisi, bazen güzel bir müziğin tınıları var sözcüklerinin şiirselliğinde. Besliyorlar okuyanı bir biçimde. O paha biçilmez gençliklerinin gizil gücüyle. Bir de mangal gibi yürekleri var. Uzat ellerini ısın. Futbol yazılarının didaktik sıkıcılığından soyutlanıyorum onların taze yaşamlarının bilgeliğinde... Bugün içimden gelmiyor futbol yazmak. Kendini tekrar gibi oluyor kimi zaman. Artık yeni şeyler söyleme zamanı. "Bazıları seyrederken hayatı en önden, kendime bir sahne buldum, oynadım. Öyle bir rol vermişler ki, okudum, okudum, anlamadım. Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin. Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin. Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin. Öyle bir hayat yaşadım ki, son yolculukları erken tanıdım. Öyle çok değerliymiş ki zaman, hep acele etmem bundan, anladım."Bir kaç satır da Bernard Shaw'dan, bir konser çıkışında ünlü kemancı Fritz Kreisler'in bir hayranı ona doğru koşarak coşkuyla, "Sizin kadar güzel çalabilmek için bütün hayatımı verirdim" der. Kreisler cevap verir: "Ben verdim." "Yaşam bir serüvendir, hazır bir reçete değil..." Barbara Cones Slater altın madalyalı olimpik atlet. Onun da diyecekleri var: "Yaşamın bize daha fazla fırsat yaratması için dua edebiliriz ya da zaten sahip olduğumuz pek çok fırsatı değerlendirmeye çalışırız. İkinci yol daima sonuç verir." Nihayet muhteşem johan Cruyff "Futbol basit bir oyundur. Zor olan basit oynamaktır" demiş. Gördünüz mü yine futbolla bitirdik. Elden ne gelir. İçimizdeki virüs onsuz olmamıza izin vermiyor. Eğer değerli kılıyorsa insanı, neden olmasın? egespor@milliyet.com.tr Önce sevmeyi bileceksin

Birlikte yaşadığı kadını öldürdü!Çanakkale'nin Bayramiç ilesinde evli olan Nuri E. (32), imam nikahlı ikinci eşi Şerife Beceren'i (26) av tüfeğiyle vurarak öldürdü. Gözaltına alınan Eroğlu, ilk ifadesinde, sabah ava gitmek için tüfeğini kontrol ederken kazayla ateş aldığını ileri sürdü.
FETÖ'cü Arif Erdem orada ortaya çıktı!TRT'nin haberine göre firari FETÖ'cü Arif Erdem, bir restorandan çıkarken kameralara yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber