Doğanbey’de jeotermal aranacak

Doğanbey Adası’nda, bir firmaya jeotermal kaynak araması için izin çıktı. ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı verilen proje kapsamında firma, adada 3 noktada sondaj çalışması yapacak.

Doğanbey’de jeotermal aranacak

Seferihisar ilçesi Doğanbey Mahallesi’nde, denizin ortasında yer alan Doğanbey Adası’na jeotermal kaynak aramak için İzmir Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Sığ sondaj ile jeotermal kaynak araması yapacak olan firma, Kanlı Ada olarak da bilinen adada, sondaj çalışması yapmak için 3 alan belirledi. Şirket, 138.14 hektarlık ruhsat alanının 50 metrekarelik kısmında yapılacak olan sondaj çalışmalarına başlamadan önce, arazi üzerindeki bitkisel örtü bulunan kısımları sıyırarak temizleneceğini belirtti.

‘Önlem alınacak’

Proje kapsamında belirlenen 3 sondaj noktalarının derinliği 200 metre, çapı ise 89 milimetre olacak, kuyu lokasyonunda 114 milimetre çaplı kuyu ağzı açılacak. Kaynak arama işlemi için arama ruhsatı alan firma, dosyada çalışma yapılacak olan sahanın 1’inci derece deprem bölgesinde yer aldığını söyledi. Firma, depremle ilgili olarak saha içerisinde gerekli tüm önlemlerin alınacağını da garanti etti.

Rehabilite edilecek
Hazineye ait olan alanda yapılacak olan çalışmalar sırasında tehlikeli atık oluşumunun öngörüldüğü, tehlikeli atıkların Entegre Çevre Bilgi Sistemi üzerinden taşıma talebi açılarak, alınan TKN Numarası ile Çevre İzin ve Lisans Belgesi’ne sahip firmalara teslim edileceğine dair bilgilere de dosyada yer verdi. Sondaj işlemleri tamamlandığında, sahanın eski haline getirilmesi için rehabilitasyon çalışmaları da başlatılacak.

İstanbul'da silahlı saldırıisranbul Maltepe'de sokak ortasında silahlı saldırıya uğrayan kişi yaralandı. Olay, Cevizli Mahallesi Tugay Yolu Caddesi'nde saat 22.30 sıralarında meydana geldi.
İtfaiyeden tilki kurtarma operasyonuİzmir’in Tire İlçesinde 30 Metrelik boş kuyuya düşen tilki 3 gün kaldığı kuyuda vatandaşların ihbarı ile İtfaiye tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber