Geri Dön

Dört mahalle kentsel dönüşümü bekliyor!

Dört mahalle kentsel dönüşümü bekliyor!

Narlıdere Belediyesi, Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edilen dört mahallenin dönüştürülmesi için imar planlarını revize etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulacak planlar onaylanırsa askıya çıkacak.

Narlıdere Belediyesi, Narlı, Çatalkaya, Atatürk ve 2. İnönü mahallelerinin riskli alan ilan edilen 43 hektarlık bölümü için imar planlarını revize etti. Belediye, dönüşüm çalışmalarının yapılmasını sağlayacak olan 1/1000 ve 1/5000 ölçekli planları hazırladı. Gelecek günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulacak olan planlar, önce askıya çıkarılacak. Planlara itiraz olmaması halinde, mahallelerde dönüşüm çalışması başlayacak. Dönüşüm yapılacak mahallelerde yaklaşık 6 bin konutun yapılacağı planlanıyor.

En fazla yedi kat

Belediye Başkanı Ali Engin, dönüşüm yapılacak alanların dik yamaçlardan oluştuğunu, yine bazı evlerin dere yataklarında bulunduğunu ve fay hattının bu mahallelerden geçtiğini belirtti, “Buranın yüzde 60’ına konut yapılamıyor. Yüzde 40’ında yapılaşma olacak. Hükümetin de aldığı karar doğrultusunda yatay mimari ile sanırım en fazla 7 kat yapabileceğiz” dedi.

Bölgenin yaklaşık 50 bin metrekaresinin Narlıdere Belediyesi ve Hazine’ye ait olduğunu, mahallelerde ayrıca şahıslara ait olan yerlerin de bulunduğunu anlatan Engin, “Burada vatandaşın işgali de söz konusu. Yaklaşık bin 200 tane gecekondunun hiç tapusu yok. Bunların haklarını korumak istiyoruz. Herkesin kazanacağı, kimsenin mağduriyet yaşamayacağı, kamunun duruşuna, sosyal devlet anlayışına uygun çalışmalarla şehri değiştireceğiz, yenileyeceğiz” diye konuştu.

Vatandaş umutsuz

Mahalle sakinleri ise, yıllardır dönüşüm yapılacağı umuduyla yaşadıklarını, ancak beklenen çalışmaların bir türlü başlayamadığını belirtti. Vatandaşlardan Mustafa Sözen (65), “Yıllardır kentsel dönüşümün yapılacağı söyleniyor ama herhangi bir çalışma yapılmadı. Sadece lafta kaldı” dedi. Dürdane Sözen (61) de, “Yapılırsa da sanırım biz görmeyeceğiz. Torunlar belki görür. 50 yıldır buradayız, 10 yıldan fazla süredir kentsel dönüşümün yapılacağı konuşuluyor” ifadesini kullandı.

İstanbul'da TIR yangını! Trafik kilit...İstanbul'da mesai bitimine dakikalar kala TEM bağlantı yolunda yanan TIR trafikte aksamalara sebep oldu.
24 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte gündemde öne çıkan magazin gelişmeleri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber