Ege, toprağa iyi bakıyor

Ege, toprağa iyi bakıyor

Bölge belediyelerinin düzenlediği fuarlar, ağaçlandırma çalışmaları ve üreticiye sağladığı destekler hem doğayı canlandırıyor hem de tarımı geliştiriyor. Düzenlenen etkinliklerle de atalık tohumlar yaşatılıyor.

Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek organik sertifikalı fuar EKOLOJİ İzmir Fuarı, onuncu kez kapılarını açıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğiyle İZFAŞ tarafından 15-18 Mayıs günlerinde fuarizmir’de yapılacak etkinlik, organik gıda sektöründen profesyonelleri buluşturmasının yanında İzmir’i de yeşillendirecek. Fuar kapsamında oluşturulan Ekoloji Ormanı, bu yıl 500 fidanın dikileceği Evka-5’te büyüyecek. Ekoloji Ormanı projesine katkı koymak isteyenler ekolojiizmir.izfas.com.tr web sitesinden başvuruda bulunabilir.

Ekoloji Ormanı çalışması, 2015 yılında Kadifekale’de ağaçlandırılan 20 bin metrekarelik alan ile başladı. 2016’da Evka 7’de 20 bin metrekarelik alana 740 fıstık çamı dikildi. 2017 yılında bu alan, 5 bin metrekare genişletilerek ziyaretçi ve katılımcıların adına dikilen 250 fıstık çamı ile ağaçlandırma çalışmaları devam etti. 2018’de ise Örnekköy’deki 10 bin metrekarelik alan, 565 fıstık çamı ile ağaçlandırıldı. Bu yıl Evka-5’e dikilecek 500 fidanla birlikte bu sayı 2 bini aşacak.

Örnek oldu

Tarımsal alandaki çalışmalarıyla adından söz ettiren bir diğer belediye Muğla Büyükşehir de Meyve Sebze Kurutma Tesisi ile üreticiye destek oluyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkililerini tesisten ağırlayan Başkan Osman Gürün, kentimizde tarımın gelişmesi, köylünün tekrar milletin efendisi olması için diğer kurum kuruluşlar ve kooperatiflerle işbirliği içerisinde çalışıtıklarını belirtti. Muğla nüfusunun yüzde 60’ının kırsalda yaşadığını ifade eden Başkan Gürün, “Toprağını satma ürününü sat sloganıyla birçok yenilikçi projeyi hayata geçirdik. Bunlardan birisi de meyve sebzelerin kurutulup saklanması ve raf ömrünün uzatılması oldu. Diğer belediyelerimiz bu hizmeti yerinde inceleyip kendi şehirlerinde de uygulamaya başladı” diye konuştu.

Üreticilerin elinde kalan sebze meyvenin kurutulup raf ömürünün uzatılması ve yüksek fiyatlarla pazarlanması amacıyla kurulan Fethiye Karaçulha Toptancı Hali içerisinde kurulan tesiste bugüne kadar,11 üreticinin 8500 kilo ürünü kurutuldu.

Eski İngiliz askeri görevlisinin cenazesi tarifeli uçakla Londra'ya gönderildiİstanbul'da ölü bulunan eski İngiliz askeri görevlisi James Gustaf Edward Le Mesurier'in cenazesi tarifeli uçakla Londra'ya gönderildi.
13 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber