Egeli ihracatçılar ‘politik riskle’ tanıştı

İşdünyası alternatif pazar olarak gördüğü Ortadoğu ile Afrika’da ayaklanmalar artınca “‘Politik Risk Sigortası’ yaptırmaya başladı

Egeli ihracatçılar ‘politik riskle’ tanıştı

Özellikle Kuzey Afrika’da başlayan ve halen Suriye’de devam eden halk isyanları sonrasında dış ticaret fazlası verdiği bölgelerde frene basmak zorunda kalan ihracatçılar, şimdi “politik risk sigortası”na yöneliyor.

Suriye korkutuyor
Birçok sanayicinin Tunus’ta, Mısır’da, Libya’da problemler yaşadığını belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yorgancılar, şimdi de aynı sıkıntıların Suriye’de yaşandığına dikkat çekti. Sanayicinin yurtdışındaki yatırımlarına el konduğunu, ihracatta da sorun yaşandığını belirten Yorgancılar, “Bu konuların mutlaka politik risk kapsamında değerlendirilmesi. İhracatçı artık bundan haberdar olmalı ve önlemini almalı. Yoksa mallarına el konduğunda şikayet etme hakkı olmaz” diye konuştu.
Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (ESİDEF) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu da, şunları söyledi: “Coğrafya gereği etrafımızdaki ülkelerde kısa ve orta vadede kargaşanın devam edeceği belli. Suriye’ye, Libya’ya mal satmaya korkuyoruz. Destek alırsak ihracatı artırma şansımız olur, ayağımızı da yavaş yavaş frenden çekeriz.” Güney Afrika Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın ise Kuzey Afrika’da yaşanan olaylardan sonra politik risk sigortasının önemini anladıklarını vurgulayarak, “iyi bir sigorta şirketiyle çalışmalı” uyarısında bulundu.

İstanbul’da dehşete düşüren 'makas' terörü kameradaİstanbul’un çeşitli noktalarında otomobilleriyle sahneye çıkan magandalar yine trafikte terör estirdi. Şile otoyolunda otomobiliyle süratli bir şekilde seyreden bir maganda yolda “slalom” yaparken, TEM otoyolu Seyrantepe mevkisi ve Maslak’taki magandalar ise yaklaşık 200 kilometre hızda “makas” atarak trafiği tehlikeye düşürdü. "Can güvenliğim sıfır, yine mağdurum" diyen arkadaşı o anları sosyal medyadan paylaştı.
17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber