Erkunt’tan dev adım

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, Türkiye’nin ilk yerli ve milli dizel motorunu üretmek için dünya devi Mahindra’yla önemli bir işbirliği içindeyiz” dedi

Erkunt’tan dev adım

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, Türkiye’nin ilk yerli ve milli dizel motorunu üretmek için, dünyanın sayısal olarak en büyük traktör üreticisi olan, Hindistan firması Mahindra’yla işbirliğine gittiklerini belirtti.
Armağan, “Mahindra, dünyaca akreditasyonu kabul edilmiş motor test merkezlerine ve üretim olanaklarına sahip. Şu anda Türkiye koşullarına uygun olarak Tier 3b ve Avrupa ve ABD’yle uygun olarak Tier 4 ve 5 motor üretimi için birlikte ilerliyoruz. Jeneratör ve iş makinesi gibi traktör dışı sektörlere de hitap edebilecek büyüklükte üretim yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Tasarım süreçlerinde ise yarıyı geçtik. 2020 yılının başlarında ilk ürünleri lanse etmek istiyoruz” diye konuştu.

‘Tasarım da önemli’

Zeynep Erkunt Armağan, içten yanmalı dizel motorun Türkiye’de üretilmediğini ve yurt dışına bunun için büyük oranda para aktarıldığını belirtti. Armağan şöyle devam etti: “Bütün arzum, Türkiye’nin motor üretiminde bir yerlere gelebilmesi. Bir Türk sanayicisi olarak üzerime düşen ne varsa yapmaya çalışıyorum. Amerika’da da kullanılabilecek seviyede bir motorun Türkiye’de tasarımının adapte edilmesi ve üç sektörün jeneratör, traktör ve iş makinelerinin ihtiyacını karşılayabilecek şekilde yeniden tasarlanması, Türkiye’de üretilmesi gerekiyor.”

1 Ocak 2020 hedefi

Yerli motorun iki sene zaman alacağını dile getiren Armağan, “2020’den önce bunu yapmamız zaman alır. Çünkü, bir motoru yeniden şekillendirme ve dayanıklılık gibi birçok testleri var. Bunlar çok uzun testler. Bu yüzden 2020’den önce olmaz ama bütün hayalim 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Türkiye’nin bir dijital yanmalı dizel motor ürettiğini görmek ve bunu ihraç ediyor olmaya başlamak” dedi.

Motorun üretilir üretilmez ihraç edilmesinin de kolay olmadığını vurgulayan Armağan, “Önce biz alışacağız, öğreneceğiz. 2021’de biz artık Türkiye olarak ihracatçı bir ülke olabilmeliyiz” ifadesini kullandı.

Diyarbakır'da zırhlı polis aracına saldırıDiyarbakır'da terör örgütü PKK mensuplarınca zırhlı polis aracına el bombası atıldı.
Agave bitkisi 20 yıl sonra çiçek açtıSakarya'nın Akyazı ilçesinde, sadece bir kez çiçeklenen ve ardından kuruyan agave bitkisi dikiminden 20 yıl sonra çiçek açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber