Eski kuruşa rağbet

Para koleksiyoncusu Erdal Bileşikin iddiası: Yeni lira çıktıktan sonra eski kuruşların değeri daha da artacak. Çünkü insanların anılarını canlandırıyor

axege011.jpg İzmirli nümizmatik (para koleksiyoncusu) Erdal Birleşik bu güne kadar kuruşların piyasadan 7 kez çekilip 8 emisyonunun piyasaya çıktığını belirterek, "Bu da antika kuruşlarının değerinin artması demek. Çünkü paranın yenisi çıktığında eskisi daha da değerli oluyor" dedi. Birleşik, genellikle eski kuruşlara para koleksiyoncularının yanısıra geçmişe dönük değerleri canlandırmak isteyenlerin rağbet ettiğini belirterek, "İnsanlar aldıkları kuruş paralara baktığında geçmişteki birçok yaşadığı olayı bir kuruşa aldığı ekmeği veya bir gazozu, çocukluk yıllarını hatırlıyor. Bu anılar eski antika kuruşlarına olan ilginin artmasını sağlıyor" dedi. Antikacılarda satılan 1940 - 1970li yıllar arasında kullanılan eski kuruşların yeni kuruşların piyasaya çıkmasıyla daha da değerleneceği öne sürüldü. Koleksiyoncu Birleşik, özellikle vatandaşların yeni kuruşları kullanırken dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "Son dönemlerde vatandaş bozuk paradan çok kağıt para kullanıyordu. Yeni basılan YTL kağıt paralara, eskilerine benzediği için zorluk çekmez. Fakat kuruşlarda ise alışverişlerde para üstü alıp verirken büyük sıkıntı yaşanabilir, bu konuda çok dikatli olmalıdır" diye konuştu. Bozuk paraya dikkat!

Pence ve Pompeo, Türkiye'den ayrıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye gelen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görüşmelerinin ardından Ankara'dan ayrıldı.
Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber