Film değil gerçek

Binbir umutla yola koyulan göçmenleri, para kazanma hırsıyla Ege sularında kaderine terk eden kaçakçıların yöntemlerini, İzmir polisi rapor haline getirdi

Film değil gerçek

İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yasa dışı göç organizasyonu yapan şebekelerin yöntemlerini deşifre etti. Yasa dışı geçiş organizasyonu ağlarını mercek altına alan polis, göçmen kaçakçılarının sistematik hale getirdiği yöntemlerini tespit edip, rapor haline getirdi. Raporda, şu ifadeler yar aldı:

Film değil gerçek
Şifre alıyorlar

“Göçmen kaçakçılığı, ‘Yolcu başı’nın, Türkiye’ye giriş yapan yabancı uyruklularla kurduğu bağlantıyla başlıyor. Anlaşmanın ardından düzensiz göçmenler, organizatörün yönlendirdiği ‘Kasa’ olarak tabir edilen şahıslara bin ile 2 bin dolar arasında değişen miktarda para veriyor. Karşılığındaysa bir şifre alıyor. Daha sonra göçmenlere ‘Güvenli ev’lerde geçici barınma imkanı sağlanıyor. Kamyon, minibüs, ticari taksi gibi araçlarla alınan düzensiz göçmenler, buradan geçişin başlayacağı sahil kenarına transfer ediliyor. ‘Öncü’ ve ‘artçı” diye isimlendirilen araçlar, düzensiz göçmen grubuna eşlik ediyor ve bu şekilde yoldaki güvenlik tedbirleri kontrol ediliyor.

Sahilde düzensiz göçmenleri bekleyen ayrı bir şebeke grubu da var. ‘Subaşı’ olarak bilinen bu şahıslar, botu hazırlıyor. Yabancı uyruklular, çoğu zaman düzensiz göçmenlerin arasından seçilen birisinin kullandığı şişme bot veya teknelerle Yunan adalarına gönderiliyor. Adaya ulaşan düzensiz göçmen, ‘Yolcu başı’nı arayıp aldığı şifreyi veriyor. ‘Yolcu başı’ da aldığı şifreleri ‘Kasa’ya iletiyor ve belirlenen komisyon kesintisi dışında kalan parayı teslim alıyor. Parayı organizatörlere teslim eden ‘Yolcu başı, organizatörlerden kendi komisyonunu alıyor.”

138’i tutuklandı

İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, “9 aylık dönemde, 9 bin 687 yabancı uyruklu düzensiz göçmen yakalandı. Göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla 205 şüpheli gözaltına alındı, bunlardan 138’i tutuklandı” dedi.

Film değil gerçek

Suriye, Afganistan, Irak, Filistin, Angola ve Eritre gibi 50’nin üzerinde ülke vatandaşı, yasa dışı geçiş için Ege kıyılarına geliyor.

Bakan Pakdemirli duyurdu: Ödemeler 20 Eylül saat 18.00'den itibaren başlayacakTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklamasında, "İyi Tarım ve Organik Tarım Destek Ödemeleri 20 Eylül saat 18.00'den itibaren başlayacak. "İyi Tarım ve Organik Tarım Destek Ödemeleri kapsamında 123 bin 304 üreticiye 395,9 milyon TL ödeme yapılacak" dedi.
19 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber