Geri Dön

Hastane mi ticarethane mi?

Antalya Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Sağlık İşleri Müdürlüğü'nde görevli doktorların hazırlayıp, Ankara'daki SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne ve SSK Başmüfettişliği'ne yolladıkları raporda devlet, üniversite ve özel hastaneler ile özel tıp merkezlerine tedavi için giden SSK'lı hastalara gereksiz ameliyatlar yapıldığı, normal doğum yerine sezaryen yöntemi uygulandığı, gerekmediği halde kalça ve diz protezleri takıldığı ileri sürülmüştü.Ben muayene etmeden; bir iki satır konuştuktan sonra uzun bir tahlil listesi, tomografiler isteyen çok yer biliyorum.Hem bana gelen şikayetlerden, hem de yakın çevremin yaşadıklarından...Antalya, Bursa ya da Adana...Çok farketmiyor; benzer olaylar Türkiye'nin her yerinde yaşanıyor.Elbette İzmir'de de...Sağlık ve eğitim özen isteyen, detay isteyen alanlar...Ne yazık ki; bu iki konuda da çok yanlış politikalardan dolayı insanlarımız mağdur ediliyor.Biliyorsunuz; bazı ilaçların alınması için artık yeni baştan raporlar alınması isteniyor.Örneğin kolesterol hapları...Tedaviye devam edebilmeniz için kolesterolünüzün 300'ün üzerinde olması gerekiyor. Kendim yaşadığım için biliyorum; ilacı aldığım sürece oranlar düşüyor, almadığımda artıyor.Yani bir hastanın kolesterol ilacı alabilmesi için tedaviyi kesip değerlerinin yeniden eski seviyelere gelmesini beklemesi gerekiyor.Bu nasıl bir uygulamadır, anlamış değilim.Kaldı ki; bunun adına tedavi denebilir mi? Bu raporlar beni hiç şaşırtmıyor. Beni asıl şaşırtan Türkiye'deki her konuda yaşanan denetimsizlik... Geçen gün bir doktor arkadaşım anlattı.Sağlık Bakanlığı'nın son dönemde aldığı kararlar gerçekten de dramatik olaylara neden olmaya başlamış.Erkek çocuklarında çok sık rastlanan "bitik" olayı için 14 aylık bir çocuk hastaneye gelmiş. Çocuk günlerdir ızdırap içinde, sabaha kadar ağlayıp duruyormuş.Tıbbi zorunluluk dahi olsa sünnet ameliyatlarını Sağlık Bakanlığı artık ödemiyor.Doktorlar çaresiz, anne babaya özele gitmelerini tavsiye etmiş.Ancak ailenin bu ameliyatı yaptıracak parası yok.Sonradan öğrenmişler ki; baba bir yerle anlaşmış, 75 YTL'ye çocuk ameliyat edilecekmiş.Belki de genel anestezi isteyen bir hasta bebek; güvensiz, özensiz, hijyenden uzak bir yerde ameliyat edilecek.Doktorlar babayı bulabilirse kendi aralarında bir çözüm üretip, çocuğu sağlığına kavuşturmanın peşine düşmüşler.Dilerim çok geç kalmamış olsunlar.Gelişmiş ülkelerde koruyucu hekimlik vardır; bizde ise tedavi daha ön plandadır.Hastalarımız kalp hastası, kanser olur; o zaman aklımız başımıza gelir. dsipahi@milliyet.com.tr Dilerim geç kalınmaz

Komşu iki grup arasında bıçaklı kavga çıktıKüçükçekmece'de aynı sokak üzerindeki evlerde yaşayan yabancı uyruklu iki grup arasında çıkan kavgada 3 kişi bıçaklandı.
Bu tezgaha gelenler, oynamadan gitmiyorİstanbul'da şarkılar söyleyerek pazarcılık yapan Mevlüt Akın, eğlenceli halleriyle sosyal medyada fenomen haline geldi. Akın’ın pazar tezgahına gelen müşteriler alışverişini oynayarak ve göbek atarak yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber