‘Heyecanımı kaybetmedim’

Dört yılda birçok projeye imza atan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Heyecanımı hiç kaybetmedim. Sağlığımız olursa, halkta aynı teveccühü görürsek yola devam ederiz” dedi, adaylığa göz kırptı.

‘Heyecanımı kaybetmedim’

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Milliyet Ege’ye birbirinden çarpıcı ve samimi açıklamalarda bulundu.

Piriştina, belediyeyi makul bir borçla devraldığını belirtti, “Belediyelerinin yetkilerinin ve bütçelerinin artırılması gerekiyor. Bunun laftan çıkması lazım. ‘Yerelde çözüm’ deniyor ama ne yetkimiz ne de bütçemiz var! Yetkilerimiz artırılmalı. Gücü merkeze toplayan bir yapı bence çok tehlikeli. Belediye başkanlığı ciddi, sorumluluğu olan zor bir görev. 6 tane seçim gördük. Normalde seçilirsiniz. Bu süreçte belki bir iki seçim olur. Belediye başkanlığı sürecinde ülkenin sistemini değiştiren bir seçim gördük. Darbe girişimi, OHAL, KHK’lar gördük. Kendi içimizde iki ayrı seçim oldu. Tempomuzu buna göre ayarladık. Performans ve belediye hizmetleri açasından baktığımızda yüzde 80 oranında söylediklerimizi yapmışız” dedi.

Dikkat çeken projeler

Kapalı pazar yerleri, Gösteri Sanat Merkezi, Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi, Tarık Akan Gençlik Merkezi, Aziz Nesin Bilgi Eğitim Merkezi, Spor vadisi gibi çok sayıda projeyi ilçeye kazandırdıklarını anlatan Başkan Piriştina, “Gelir artırmaya, kaynak yaratmaya çalışıyoruz. Geldiğimizden beri hiçbir taşınmazımızı satmadık. Satılamaz diye bir şey demiyorum ama kredi kullandık. Yapılacak uzun vadeli yatırımların uzun vadede ödeniyor olmasını, kullanıyor olmasını öngördük. Dersimize şöyle çalıştık. Yapılacak iş bitmez. Kısıtla kaynakla çok iş yapılacaksa önceliklere bakmak lazım. Biz böyle yaptık. Öncelik sırası belirledik. Bu ülkede en çok çocukların, gençlerin enerjisine, kadınların üretimine ihtiyacımız var. Onlara odaklandık. İnsanların aklına ihtiyacımız var, eğitime önem verdik. Sanat, kültüre ağırlık vererek tüm vatandaşlarımıza buraya yönlendirdik. Büyükşehir Belediyesi ile 4 yılda Buca’mıza 718 milyon liralık yatırım yaptık. Bizim kendi kaynağımızla yaptığımız 100 milyon lira. Böylesi bir dönemde ilçe ve büyükşehir belediyesi olarak hatırı sayılır, ana sorunları giderici yatırımlar yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

“Bir kent hayaliniz varsa, kenti bir noktaya taşımak istiyorsanız kentliye yatırım yapmanız gerekiyor” diyen Başkan Piriştina, “Kentlinin eğitimini, kültürü, bakışını değiştiremezseniz yaptığınız işler boşa gider. Vatandaşların sizin yaptığınız yatırımlara sahip çıkması önemli. Çocuğu, genci ve kadını temel aldık ve onlara yatırım yaptık. Eğer bir çocuk 3-6 yaş arasında, sağlıklı ortamlarda eğlenerek bilgilenirse bundan sonraki mücadelesine öyle devam eder. Onun için pırlanta merkezlerini açtık. Önce insan sonra binalar. Sporu sevdirmeden spor tesisini dolduramazsın. Sporu sevdirdik şimdi tesisini yapıyoruz. Tüm projeler çocuğum gibi. Büyük emek var. Her bir proje farklı heyecan... Hepsinin yeri ayrı” diye konuştu.

‘Tartışmaları bırakalım’

“Yeniden aday mısınız?” sorusuna ise Piriştina, şöyle yanıt verdi: “Bunun zikredileceği gün için erken olduğunu düşünüyorum. Kendi aramızda alacağımız karar, genel merkezin taşınması ile ilgili bir süreç var. Gün geldiğinde bakarız. Sağlığımız olursa, halkta aynı teveccühü görürsek o kararı verir ve yola devam ederiz. Ama bugün için erken. Belediye başkanlığı zor bir koltuk. Heyecanımı hiç yetirmedim. Heyecan giderse zaten performans almak mümkün değil. Ben oturduğum koltuğu basamak olarak görmüyorum. Baba, dede topraklarında 5 yıl belediye başkanlığı yapmanın onuru yaşıyorum” dedi.

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, CHP içindeki tartışmaların bir an önce bitmesi gerektiğini vurguladı. Piriştina, “Artık birbirimizle kavgayı bırakmalıyız. İlinde, ilçesinde, genel merkezde, Parti Meclisi’nde tartışmaları bırakmalıyız. İnsanlar; çatık kaşlıları, kavga edenleri, tartışanları istemiyor. Hatta kız bile vermiyorlar. Birlik içerisinde tek yumruk halinde hareket etmeliyiz. Herkesin bir sorunu olabilir. El birliği ile hareket etmeliyiz. Ülkemizin CHP’ye ihtiyacı var. Gece gündüz çalışan bir örgütümüz var. Buca olarak kaygı ve korkumuz yok. Hiçbir yer hiçbir siyasetin kalesi değildir. Vatandaş, gün geldiğinde fikir değiştirebilir Yaptığımızı iyi anlatırsak CHP bayrağını Buca’da indirmeyiz. Bir rehavete izin vermeden çalışıyoruz. Bucalı sevdiğini asla bırakmaz” dedi.

Ahmet Piriştina’nın oğlu olmak...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin efsane Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın oğlu olmanın kendisini her zaman diri tuttuğunu anlatan Başkan Piriştina, “Babamın kalplerdeki yeri, öyle bir seviyedeki performansınızla ilgili kötü bir not almak en son isteyeceğiniz şey olur. Her çocuk babasının, ailesini mahcup etmemek ister. Onlar kadar başarılı olmak ister. Bu durum da beni kamçılıyor. Hep diri tutuyor. CHP güvenmiş, parti organları yetki vermiş; halk oy vermiş, onun da sorumluluğu var” dedi.

Av tüfeğiyle dehşet saçtılarAdıyaman'da 3 katlı eve kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından otomobilden av tüfeği ile ateş açıldı. Saldırıda yaralanan olmadı.
Çocukken hiç oyuncağı olmadı,dolmuşunu oyuncakla donattıOsmaniye’de çocukken hiç oyuncağı olmayan halk otobüsü şoförü 28 yaşında ki Fatih Çokan, çocuklar için otobüsü oyuncaklarla doldurdu. Çokan, otobüsündeki oyuncaklarla hem oynuyor hem de otobüse binen çocuklara hediye ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber