İhracata böcek engeli

Doğaltaşları korumada kulanılan ahşap kasalardan çıkan 'Termites' böcekleri, can sıktı. Kasa üreticilerinin acilen uyarılması istendi

axege011.jpg "Tam anlamıyla başımıza bela oldu. Bu nedenle doğaltaş ihracatında zirai karantina uygulaması başlatıldı. Girdiği bir kasa bile konteynırın içinde görülse, o konteyner olduğu gibi geri gönderiliyor. Daha önce ABD, gelen kasalarda böcek gördüğü zaman ihracatçıdan ilaçlama ücretini alarak ülkeye sokuyordu. Ancak şimdi bunu yapmıyor. Son bir yılda dönen ya da dönmek üzere olan yüzlerce konteyner var." Bu canlıların ahşap evleri çökertebilecek kadar büyük zararlar verdiğine dikkat çeken Erdinç, ekledi: "İmhası için, kasa üretimi sırasında 'ısıl işlem' yapılması gerekiyor. Ahşabın içi belli bir dereceye kadar ısıtılıyor. Ancak üretici firmaların bunu ciddiyetle yapmadığını düşünüyoruz. Süratle önlem alınmalı." Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, ahşap kasalara giren 'Termites' böceklerinin, doğaltaş ihracatında konteynerlerin geri dönmesine neden olduğunu ileri sürdü. Erdinç, ABD'den yüzlerce konteynerin geri gönderildiğini belirtti. Bir konteynerin maliyetinin 7-8 bin doları bulduğunu kaydetti. Bu böceklerin Kuzey Amerika ve Güney Avrupa'da sıklıkla görüldüğünü kaydeden Erdinç, şöyle dedi:

İstanbul'da film gibi kovalamacaBeylikdüzü’nde motosikletli polis ekibi, yüklü miktarda uyuşturucu madde taşıyan arabayı aksiyon filmlerini aratmayan operasyonla yakaladı. Polis ekiplerinin “dur ihtarına” uymayıp kaçan şüpheli, lastiklerine ateş açılarak durdurulurken, yaşanan kovalamaca anı ise güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber