İlaçların yarısı hiç açılmadan çöp oluyor

İzmir’de, EDAK Ecza Kooperatifi, atık ilaç toplama kampanyası düzenledi

İlaçların yarısı hiç açılmadan çöp oluyor

.
40 bölgedeki 190 eczaneye, atık kutuları konuldu. 35 bin 180 kutu atık ilaç toplandı. Düzenlenen anket ise Türkiye’de ilaç kullanımının ne denli ‘bilinçsiz’ olduğunu ortaya koydu. İlaçların yüzde 45’inin ‘son kullanma tarihi geçtiği için’; yüzde birinin ise geçmeden çöpe gittiği belirlendi. Doktorların sık ilaç değiştirmelerinin de bunun en büyük etkenlerinden biri olduğu gözlendi. İlaçlardan kurtulma yolları ise çevre felaketi doğuracak nitelikte. Yüzde 55’i çöp kutularına, yüzde 10’u tuvalete atılıyor. Vatandaşların yalnızca yüzde 11’i, ilacı yeniden değerlendirmesi için doktora götürüyor. Yüzde 8’lik grup ise ‘komşusuna verdiğini’ söylüyor. Proje Koordinatörü Şule İlkkurşunlu, çöpe giden ilaçların hem çevreye hem de ekonomiye büyük zarar verdiğinin altını çizdi, “İlaç sektörü, imzaladığı sözleşmeler gereği çevreyi korumak zorunda. Atık ilaçları onlar imha etmeli” dedi. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, ülke çapında atık ilaç toplanmasını sağlayacak ‘Atık İlaç İmha Komisyonu’ oluşturmak için harekete geçtiğini kaydeden İlkkurşunlu, “Ancak çalışmalar yavaş ilerliyor. Bir an önce yasal düzenleme şart” diye konuştu. İlkkurşunlu, kampanyada, piyasa değeri 500 bin TL’yi bulan atık ilaç toplandığını, imha edilmesi için 15 bin TL gerektiğini, ancak bu parayı kimin karşılayacağının henüz belli olmadığını da sözlerine ekledi.


Vestel ve Orkide’den Suriye’ye dev çıkarma
Suriye’de düzenlenen 57’nci Şam Uluslarası Fuarı’na Egeliler damga vurdu. 50 ülkeden 700’ü aşkın firmanın katıldığı organizasyona, sektörlerinin iki dev markası Vestel ve Orkide adeta çıkarma yaptı, büyük ilgi gördü. Yeni iş bağlantıları kuruldu, Türkiye’ye mutlu dönüldü. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Gürkan Atılgan, sadece Manisa’dan 35 işadamının yer aldığını açıkladı. Atılgan, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Suriye Devlet Başkanı Beşir Esat’ın yumuşattığı ilişkiler sayesinde iki ülke arasında ticaret hacminin büyütülmesi adına TOBB öncülüğünde önemli ilişkiler kurulmaya başlandı. Fuarda özellikle gıda, inşaat, tarım, sanayi, mobilya, nakliye, çırçır ve enerji konularındaki temsilci arkadaşlarımız gelecek yıllar için önemli adımlar attı. Suriye fırsatlar ülkesi” dedi.

'Mucize' kurtuluş anbean kaydedildiBartın'da kavşakta iki otomobilin çarpışması sonucu araçlardaki 3 kişi yaralandı. Kaza sırasında yol kenarında bekleyen 1 kişi, son anda kendisini geriye atarak kurtardı. Kaza, çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerası görüntülerine anbean yansıdı.
15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber