İmamlar kavga etti bahşiş yasaklandı

Çanakkale Bayramiç Müftülüğü, imamların, sela ve cenaze definleri karşılığında para almasını yasakladı. Kararın, 4 ay önceki bir canezede ikisi emekli üç imamın tartışması nedeniyle alındığı ileri sürüldü

İmamlar kavga etti bahşiş yasaklandı

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde, imamların, okudukları sela ve cenaze definleri karşılığında bahşiş alması yasaklandı. Müftü Ramazan Kara, hem ilçe merkezinde hem de bağlı köylerde görev yapan imamları topladı, kararını bildirdi.
Yaşanan gelişmeler, Bayramiç Belediyesi’ni de harekete geçirdi. Belediye, cenaze araçların camlarına, “Din görevlilerine ve cenaze yakınlarına aittir” yazdırdı. Başkan İsmail Sakin Tuncer, bu uygulamayla, cenaze otolarına dini görevlileriyle meftanın yakınları dışında kimsenin binemeyeceğini vurguladıklarını kaydetti.
Çarşı Camiii Müezzini Haydar Ergin, Müftü Kara’nın bahşiş yasağı kararını desteklediğini belirterek, “Olumlu olacağını düşünüyorum. Bu tür hizmetlerden bahşiş adı altında da olsa para alınmaması gerekiyor” diye konuştu.
Müftülüğün, imamların sela okuma ve cenaze defin işlemlerinden bahşiş almalarını yasaklamasına, geçen eylül ayında, 75 yaşında yaşamını kaybeden Halittin Atay’ın son yolculuğuna uğurlanışı sırasında yaşanan imam kavgasının neden olduğu ileri sürüldü. Atay’ın, Çarşı Camii’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından, cenaze otosunun “Hocalara aittir” diye yazan şoför mahallinin arkasındaki koltuklara emekli imamlar Sabri Şener ve Nazmi Evcil’in oturmasına, cami imamı Tevfik Darıcı (50) tepki göstermişti. Darıcı, tartıştığı emekli imamları oturdukları yerden indiremeyince, “Bir zarf almak için bu kadar küçülmeyin” diye sitem etmiş ve sürücünün yanındaki koltuğa oturarak mezarlığa gitmişti. İmamların bu tartışması gazetelere, “Cenaze Rantı” haberiyle yansımıştı.

Balon balığı, balıkçının ekmek kapısı olacakAntalyalı balıkçıların korkulu rüyası olan balon balığına getirilen 'ihraç' çözümü balıkçıları umutlandırırken, tanesinin 10 TL'ye satılması fikri ise beğenilmedi.
18 Kasım 2019 Magazin Bülteni18 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber