Geri Dön

İyi ki Altınordu var!

Sezonun ilk yarısını 26 puanla Play Off hattının 2 sıra altında tamamlayan kırmızı lacivertli ekibin performansını değerlendiren yazarlarımız, “Türk futboluna umut ışığı olan muhteşem sistemi ve adım adım gelen başarı. Futbolcu fabrikası Altınordu,  gelecek adına büyük umut veriyor” dedi

İyi ki Altınordu var!

Misyonunu “Bu toprakların çocuklarına spor yaptırmak ve sportmen bireyler olmalarına katkı sağlamak” olarak belirleyen Altınordu, “Özkaynak” modelini Türk utbolunda en etkili değerlendiren kulüp olmaya devam ediyor. Tamamı yerli futbolcularla Spor Toto 1. Lig’de mücadele veren ve ilk 17 haftayı 26 puanla tamamlayan Altınordu’yu, Millliyet Ege Spor’un usta kalemleri değerlendirdi.

1. Altınordu’nun ilk yarıdaki performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bülent Buda: Başarılı bir sezonun ardından takımın gol yükünü taşıyan futbolcuların ayrılmasına karşın yaşadıkları tüm sorunlara rağmen 11 maçlık yenilmezlik ile üst sıralara tutunmaları, Play Off’u zorlamaları bu takım için bütünüyle başarıdır.

İlk yarı sonunda 1 mağlubiyeti var. Deplasmanda en az golü kalesinde gören ikinci takım.

Fatih Tanfer: Altınordu bir sistem ve felsefe takımı olarak alt yapıdan yetişen gençleriyle yıllardır büyük bütçeli ve yabancı oyuncuları bulunan rakipleriyle mücadele ediyor. İşte bu ligin gol krallıklarına bakın. İlk 5 sıranın hepsi yabancılardan oluşuyor. Futboldan anladığını söyleyen hiç kimse Altınordu’nun 11 haftalık yenilmezlik serisini ve çok önemli oyuncularını kaybetmesine rağmen elde ettiği başarıyı küçümseyemez. Türk futboluna sundukları yetenekli gençleriyle yeni soluklar getiriyor. Başlarında Hüseyin Eroğlu gibi bir teknik adam var ve arkadaşlarıyla disiplinli, mücadeleci oyun anlayışıyla adeta destan yazıyorlar. Sezon başında kadrosundaki kilit isimlerin başka takımlara transfer olmasıyla yep yeni bir takım kurdular. Bu nedenle ligin ilk haftalarında istediği sonuçları alamadılar. Uyum nedeniyle buna da hak vermek lazım. Haftalar ilerledikçe saha içi kombinasyonları oturdu, takım oldular. Kötü oynadıkları maçlarda bile puan ve puanlar almasını bildiler. Öyle maçları kaybettiler ki, yazık oldu. Örnek mi istiyorsunuz? İzmir’de oynanan Gençlerbirliği ve Adana Demirspor maçlarına bakın. Doğru sistemin ve doğru projenin takımı olan Altınordu’nun vefakar başkanı Seyit Mehmet Özkan’a Türk futbolu adına bir teşekkür borçlu olduğumuzu unutmayalım.

2. İlk yarıda başarı ve mücadeleleri ile öne çıkan oyuncular kimler?

Bülent Buda: Kalede Erce istikrar abidesi. Dönüşünden sonra yakaladığı çizgi ile savunmadaki görevini kusursuz yerine getiren Sinan. Sakatlıklardan dönüp sağ bekte çıkış yakalayan Kerim. Kendini devamlı geliştiren Oğulcan ve Murat. Sakatlanıncaya kadar kusursuz oynayan Serdar Deliktaş. Son haftalardaki etkili görünümüyle görev verildiğinde özverili davranışlarıyla dikka çeken Berkay ve Yusuf.

Altınordu örneği, futbolda altyapının ve özkaynakları iyi değerlendirmenin Türk futbolunun tek kurtuluş yolu olduğunu gözler önüne seriyor.

Fatih Tanfer: Kaleci Erce ve benim hiç bir şekilde açıklıkla belirtmekten çekinmediğim takımın ruhu Sinan. Doğru oynadığı zaman büyük işler başaran Hasan Hatipoğlu ve Kerim. Sakatlanana kadar Oğulcan. Hücumun en güçlü oyuncusu Murat öne çıkan oyunculardandı. Haftalar ilerledikçe Sefa’nın daha etkili olması. Muhammed’in bireysel futboldan takım futboluna ayak uydurması önemliydi. Altınordu yine çok çalışarak, eksiklerini yok edip herkesin büyük heyecan ve mutlulukla seyredeceği bir takım olmasını umuyorum.

3. Takviye yapılması gereken mevkiler nereleri ve hedef ne olmalıdır?

Bülent Buda: Takımın gol bölgelerinde etkili golcülere gereksinimi var. Bu açıkça gözleniyor. Ancak burada da ilkeler ve prensipler öne çıkıyor. Bir orta alan ile golcü bir 9 numara hiç de fena olmaz.

Türk futbolunun istatistiklerinde de 1 numara. Kaleci Erce Kardeşler ligin ilk yarısında 90 dakika oynayan 14 oyuncudan biri.

Fatih Tanfer: İkinci yarının çok zor geçeceği bir Spor Toto 1. Ligi yaşayacağız. Hem şampiyonluk yolunda hem de küme düşme mücadelesinde puan farkları birbirine çok yakın. Kısacası puan aslanın ağzında. Teknik ekip herhalde bunu iyi biliyordur. Ancak bana göre en az iki oyuncunun takviye yapılması Hüseyin Hoca’nın elini güçlendirecektir.

ABD Başkonsolosluğu önünde protestoABD Başkanı Trump'ın Filistin-İsrail meselesine ilişkin açıklamaları üzerine ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup protesto eylemi düzenledi.
29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber