İzmir ‘Centilmen’ini kaybetti

Kendine has giyim tarzı, antika otomobilleri, Ayla Dikmen’in hayat arkadaşı olarak tanınan eski milli tenisçi Enis Berki, solunum yetmezliğinden vefat etti

İzmir ‘Centilmen’ini kaybetti

İzmir’in simge isimlerinden Enis Berki, hayatını kaybetti. Cumartesi gecesi rahatsızlanınca hastaneye kaldırılan eski milli tenisçi Enis Berki, solunum yetmezliğine yenik düştü. Kendine has giyim tarzı, antika otomobilleri ve Ayla Dikmen’in hayat arkadaşı olarak tanınan 1970’li yılların hızlı delikanlısı Berki, 69 yaşındaydı.
Enis Berki 5 Mayıs 1942’de İzmir’de doğdu, 1954 yılında tenise başladı. Milli formayı da giyen Berki’nin bu spor dalında birçok madalya da kazandı. O, hep centilmen olarak anıldı. Merhum sanatçı Ayla Dikmen ile uzun süre hayat arkadaşlığı yapan Berki, Dikmen’in ölümünden sonra kendini dış dünyaya kapadı. Gayrımenkul gelirleriyle geçinen, hemen hemen hiç çalışmayan Berki, uzun yıllar Kültürpark Tenis Kulübü’nün başkanlığını yürüttü.
Enis Berki için yarın saat 11.30’da Kültürpark Tenis Kulübü’nde tören yapılacak. Berki’nin cenazesi Alsancak Hocazade Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Kokluca Aile Kabristanı’nda Ayla Dikmen’in yanına defnedilecek. Son 20 yıldır birlikte yaşadığı Selma MC Cain, şu bilgileri verdi:
“Akciğelerinde problem vardı. Sigara içtiği için zatürreye çevirdi. Hastaneye kaldırdık, tansiyonu düzelmedi. Ne yazık ki gece 02.50’de kaybettik. Şu anda boşluktayım. O bir şövalyeydi.”

Ne dediler?

Erdal İzgi:
Gerçek bir dost, öz İzmirli, yeri doldurulmaz insan ve tenis sporunun duayeniydi. Yaşamı kendine yakıştırır, dostları ve anılarıyla bütünleşir, geceleri renklendirir, paylaşımı severdi. İzmir bir değerini kaybetmiştir.
İrfan Sunay: Tanımaktan gurur, sevmekten onur duyduğum Enis abim tenis sporunun simge ismi, efsanevi milli sporcusuydu. Sevecen, hoşgörülü, yaşamı kendine yakıştıran bir insan olarak acımız çok büyük. İzmir’in başı sağolsun.
Sermet Yeşilpınar: Enis Berki, Kültürpark Tenis Kulübü’nün değil, İzmir’in bir sembolüydü. Giyim stiliyle, kullandığı arabayla hep tarz yarattı. O zaman biz onu John Holiday’a benzetirdik. Sıcak kalpli, vefalı dosttu. Acımız büyük.
Osman Savran: İzmir için çok önemliydi, semboldü. Sporcu ve yönetici olarak kulübe çok önemli katkıları oldu. İzmir ve kulübümüz, çok önemli bir değerini yitirdi.
Sancar Maruflu: Enis Berki’ni babası İbrahim Sezai Berki, İzmir İl Fakirleri Derneği’nin en büyük bağışçısıydı. En az 100 öğrenci okutuyordu. Enis Berki de fakirlerin dostuydu.

Tartıştığı üvey kardeşi tarafından bıçaklanarak öldürüldüİzmir'in Bayraklı ilçesinde, Efecan Demirtaş (25), tartıştığı üvey kardeşi Alper Demirtaş tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü. Alper Demirtaş (19) polis ekiplerince yapılan çalışmayla kısa sürede yakalanıp gözaltına alındı.
21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber