İzmir dünya dördüncüsü

Dünyanın en hızlı büyüyen metropol ekonomileri arasında İzmir, mega kentlerin yanında İstanbul ve Ankara’yı da geride bırakarak 4’üncü oldu

İzmir dünya dördüncüsü

ABD’deki düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nün, dünyanın en büyük 200 metropol ekonomisi arasında yaptığı araştırmadan ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Rapora göre, dünyada hızlı büyüyen metropol ekonomilerinin yüzde 90’ı Kuzey Amerika ve Avrupa dışından oldu.

Şangay başı çekiyor
Raporda, dünyanın en hızlı büyüyen 10 şehrinin Çin, Türkiye ve Suudi Arabistan’da toplandığı görülüyor. Bu kapsamda, dünyada en hızlı büyüyen şehir Çin’in Şangay kenti. Şangay’ın ekonomisinin boyutu Finlandiya ile aynı. Listede, Çin’in, Hangzu kenti beşinci Şenzen şehri sekizinci ve Şenyan da onuncu sırada yer alıyor. En hızlı büyüyen şehirlerden ikincisi ve üçüncüsü ise petrol zengini Suudi Arabistan’ın kentleri. Bu çerçevede, ikinci sırada ülkenin başkenti Riyad, üçüncü sırada da Cidde olduğu görülüyor.

Türkiye’den üç şehir
Türkiye’nin üç büyük şehri de dünyanın en hızlı büyüyen metropol ekonomileri arasına girdi. Listede İzmir, İstanbul ve Ankara’yı geride bırakarak dördüncü sırada yer alırken, Ankara altıncı İstanbul ise onu takiben yedinci sırada dikkati çekti Listenin dokuzuncu sırasında Şili’nin başkenti Santiago yer aldı.

En yavaş Atina
Dünyanın en yavaş büyüyen metropol kentlerinde de ilk sırayı ise ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’ın başkenti Atina aldı. Listede, İspanya’nın birçok şehrinin de ilk 10’da yer alması dikkati çekiyor. Atina’yı Lizbon, Dublin, Sevilla gibi kentler izledi.

İŞDÜNYASI TEMSİLCİLERİ MUTLU:

“Sonunda hakkımızı yabancılar verdi”
Brooking Institute’ün ‘En hızlı büyüyen metropoller listesinde’ İzmir’in 4’ncü sırada yeralmasını İzmir iş dünyası “ilk defa hakkımızı teslim eden bir kuruluş çıktı” sevinciyle karşıladı. İşdünyası temsilcileri , “İzmir geri gidiyor” diyenlere de açıklamalarıyla göndermede bulundu.

“Geriye gitmediğimizi gösteriyor”
İş dünyası liderleri bu gelişmeye sevinçlerini dile getirirken, özellikle yatırımcı davet ederken ve EXPO 2020 için oy toplarken bu tür uluslararası referansların çok büyük önem taşıdığına dikkat çekti. İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Bu gelişme çok sevindirici, ancak ‘İzmir geriliyor, İzmir’de sanayi çöküyor’ diyenler maalesef Amerika’dakiler kadar İzmir’i göremiyor. İzmir kan kaybetmiyor, aksine şahlanmış durumda ve hızla dünya metropolü olma yolunda ilerliyor. Ama içimizdeki bazı kişiler İzmir’i yerden yere vurma geleneğini sürdürüyor. Uluslararası organizasyonlarla daha ön sıralara çıkacağız” diye konuştu.

“Onlar söyleyince haber oluyor”
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise “Yabancılar ne zaman İzmir’le ilgili bir şey söylese o zaman haber oluyor. Biz söylediğimiz zaman maalesef dikkate alınmıyor. Bu düşünce kuruluşu gerçekleri söylemiş. Bu sonuç, İzmir’e yapılan yatırımlar neticesinde İzmir’in geldiği konumu gösteriyor” dedi.

“Bizim için sonuç şaşırtıcı değil”
Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Porsuk ise “Yıllardır ‘İzmir’in hakkı verilmiyor’ diye yerinirdik. İlk defa hakkını teslim eden bir kuruluş çıktı. Bu sonuç bizler için şaşırtıcı da değildir. Özellikle EXPO 2020 adaylığındaki lobi çalışmalarında bu başarı anlatılabilir.” diye konuştu.

“Olumsuz enerji pompalanıyordu”
Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman da sözkonusu kuruluşun güvenilir bir kaynak olduğunu dile getirerek, Avrupa’daki birçok ülkenin sıfıra yakın bir büyüme hatta küçülme öngördüğünü hatırlattı. Akgerman, “”Yıllardan beri İzmir’deki çeşitli kurum ve kişiler tarafından olumsuz enerji pompalanıyor. Bunun önüne set çekmesi ve motivasyon sağlaması açısından bu listeyi anlamlı buluyorum.”

ABD’li yatırımcıdan büyük ilgi
Chicago, Katar ve Abu Dabi’de 1.5 milyar dolarlık yatırım yapan ABD’li inşaat firması Magellan, şimdi gözünü İzmir’e dikti. Yeni Kent Merkezi’ndeki potansiyeli araştırmak üzere İzmir’e gelen konuk yatırımcıları Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ağırladı. Ziyarete Kavuklar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve B ornova Belediyes i Meclis Üyesi Abdullah Kavuk ile Çağrı Kanver Kavuk eşlik etti. Magellan Gayrimenkul Geliştirme Yatırım Grubu Başkanı David Jay Carlin s ise Chicago merkezli firmanın Yeni Kent Merkezi’nde yüksek kaliteli, çevre dostu kentsel mekanlar yapmayı arzuladığını ve İzmir’de bu amaçla incelemeler yaptıklarını anlattı. Türkiye’de 400-500 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedefleyen grup, Chicago Aqua’ adlı projeyle, Chicago Mimarlık ve Tasarım Müzesi Mimarlık Ödülü gibi birçok uluslararası prestijli ödül kazandı.

Mardin'de PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcı infilak ettiMardin'in Nusaybin ilçesinde PKK'lı teröristlerce araziye tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber