İzmir, dünya sahnesinde!

İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer, Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı yönetim kuruluna seçildi, Yerel Yönetişim ve Kent Diplomasisi Komitesi Eşbaşkanı seçildi

İzmir, dünya sahnesinde!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) toplantısına katıldı. 2019-2022 dönemi yönetim organları ve ilgili komitelerin seçimlerinin de yapıldığı toplantıda Soyer, UCLG Dünya Teşkilatı Konsey Üyesi ve UCLG-MEWA Yerel Yönetişim ve Kent Diplomasisi Komitesi Eşbaşkanı seçildi. Başkan Soyer yapılan oylama sonucunda, UCLG Dünya Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilen 11 yerel yöneticiden biri oldu.
Böylece İzmir, dünyanın önde gelen yerel yönetim birliklerinden birinde üst düzey temsil yetkisi kazandı. Amman’daki toplantıda İzmirlileri sevindiren bir başka karar daha alındı. UCLG-MEWA’nın bir sonraki Yönetim Kurulu Toplantısı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, aralık ayının ilk haftasında İzmir’de düzenlenmesi kararlaştırıldı.

17 farklı ülke

Yerel yönetimlerin ve yerel demokrasinin geliştirilmesi için faaliyetler yürüten UCLG Dünya Teşkilatı’nın, dokuz bölge teşkilatından birisi olan ve Genel Sekreterliği İstanbul’da bulunan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı’na 17 farklı ülkeden yaklaşık 100 yerel yöneticinin katılması bekleniyor.

Önce ne yapalım?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020-2024 stratejik planına katkı koyabilmek için, internet sitesinde yer alan ankette vatandaşların kentte öncelikli gördükleri projeleri işaretlemesini istiyor. Büyükşehir bölümünde 30 faaliyetten 7, İZSU kısmında 21 faaliyetten 5, ESHOT’ta da 22 faaliyetten 5 tanesinin öne çıkarılması bekleniyor. Sonuçlara göre kentin en çok ihtiyaç duyduğu projeler takvimde öne alınacak. Proje öneri ekranının 21 Temmuz’a kadar açık.

Başkent’te otomobil dolandırıcılarına operasyonAnkara'da, otomobillerin kilometresini düşürüp, hasarlarını gizleyerek yaklaşık 60 kişiyi dolandıran 7 kişilik çete, polisin 'Sayaç' adlı operasyonuyla çökertildi. Kendilerini polis olarak tanıtıp, şifreli dil kullanan çete üyelerinden 5'i tutuklandı.
Jean Claude Van Damme’ın ilk isteği Türk kahvesi olduÖzel jeti ile dün akşam Bodrum’a gelen Jean Claude Van Damme’ın otele girer girmez ilk isteği sade Türk kahvesi oldu. Van Damme'ı karşısında gören yerli ve yabancı turistler şaşkınlık yaşadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber