‘İzmir’e zulmediliyor’

Doğal Yaşam Parkı ile Eşrefpaşa Hastanesi’nin mükellef yapılarak vergi istenmesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nu isyan ettirdi. Kocaoğlu girişim için, “Bunlar 4 milyon İzmirliye eziyettir” diye konuştu

‘İzmir’e zulmediliyor’

MALİYE BAKANI’NA

Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı’nın açılış töreninde konuşan ve belediyedeki denetimlere, uygulamalara ve baskılara değinen Başkan Kocaoğlu adeta patladı. Kocaoğlu, “Bu zulüm 4 milyon İzmirliye yapılıyor. Ama İzmirli kimin başkası için, kimin kendisi için çalıştığını bilir. İzmir’de başka yöntem sökmez” dedi.

Hayvanların bakımları
İlk olarak Maliye Bakanlığı’nın son denetimleri ve gelirlerden pay istenmesi konusu Başkan Kocaoğlu’nun en önemli gündem maddesiydi. Kocaoğlu, “Doğal Yaşam Parkı’nda girişte toplanan paralardan pay istiyorlar. Belediyede uzun süredir 52 tane, çok muhterem, mevzuatı mükemmel bilen vergi denetçileri çalışıyor. Olağanüstü çocuklar. Lep demeden leblebiyi anlıyorlar. Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU’yu kurumlar vergisi mükellefi yapıyorlar. Bizim tahsilâta bakıyorlar. Burada toplanan para 80 tane eleman çalışıyor. Onlara yetmiyor. Hayvanların bakımı, yiyecekleri var. Aslan, fil kaplanlar var. Bize kurumlar vergisi çıkartıyorlar. Masrafları görmüyorlar. Eğer böyle giderse ‘vergi mahkemesi de ‘vergi verin’ derse Büyükşehir, ESHOT ve İZSU Ege’nin kurumlar vergisi rekortmeni adayı olacaktır. Böyle vergi, denetçi anlayışı ve kurumu görmedim. Allah düşman başına vermesin” dedi.
Belediyeye engel olanlara seslenen Başkan Aziz Kocaoğlu, artık bu işlemlerin durdurulmasını istedi. Kocaoğlu, bu konuda “Biz, başka bir şey istemiyoruz. Hakkımız olan yasal izinleri verin. Para istemiyoruz. Gelip kapınızı çalıp borç istersek ‘kusura bakma, git, kapı orada’ de ama benim önümü kesme” dedi.

ENGELLEMELER

İtirazcılara ‘insaf’ çağrısı

Gaziemir’de yapılması planlanan ve sürekli engele takılan Yeni Fuar Alanı hakkında da konuşan Başkan Kocaoğlu, işlerin yürümediğini söyledi. Süreç hakkında bilgi veren Kocaoğlu, “İhaleye önceden çıktık, Dokuz firma katıldı. İtirazlar geldi. Sonra karara bağlandı. İtirazlar ret edildi. Şirketler KİK’e gitti. KİK tam 85 gün sonra karara bağladı. Karar geldi.

Didik didik inceleme
Son olarak 22 Ekim’de düzeltici işlem kararlarına itiraz edildi. İki firmanın itirazının sonuçlanmasını bekliyoruz. Didik didik incelenen bir konudur bu. İzmir’in işini engelleme hakları yoktur. İtirazlarını geri çekmelerini kent adına talep ediyorum. Biz zaman kaybediyoruz. Sıkıntıya düşüyoruz. Kentin önünü açamıyoruz” dedi.
Teleferik tesislerinin ihalesi sürecindeki gelişmelerle ilgili de serzenişte bulunan Kocaoğlu, bugüne kadar üç ihaleyi iptal etmek zorunda kaldıklarını hatırlattı.

İÇİŞLERİ BAKANI’NA

Belediyecilik adına skandallar yaratıldı

Belediyeye denetim elemanı gönderenlere de seslenen Başkan Kocaoğlu sert açıklamalarına devam etti. Kocaoğlu, “İşi bilen adamı, belediyeyi, vergiyi, ihale kanunlarını bilen denetçileri gönderin bize. Yoksa biz İzmir’i düze çıkartamayız. Eğer amacınız buysa bürokraside tıkandık” dedi.

Mantığı sorguladı
Buca’da bulunan bir parsel hakkında 1980 yılında alınan kamulaştırma kararını uygulamadıkları için kendisi ve bürokratlara soruşturma izni verildiğini belirten Kocaoğlu buna ateş püskürdü. Kocaoğlu, “Gelen yazıda ‘su adanın şu parseli’ diyor. Bu alanı kamulaştırmadığınız için hakkınızda soruşturma açılıyor. İçişleri Bakanı da bunu imzalıyor. Bu bakan, İstanbul Belediyesi gibi bir yerde genel sekreterlik yaptı. Belediyeciliği bilmesi lazım. Bu nedir? Buradaki mantığı, yaklaşımı, buradaki felsefeyi hiçbir kitaba sığdırmak anlatmak mümkün değildir. Bu zulüm aslında 4 milyon İzmirliye yapılıyor. Bu zulümdür. Başka adı yoktur. Bunun için soruşturma açılmaz. Bu belediyecilik tarihinde skandaldır. Bu skandalların hepsi İzmir’den çıkmaktadır. İzmirli tehditlere pabuç bırakmaz” dedi.

ORTAK PROJE

Ertuğrul Günay’a Sümerbank teklifi

Kültür Bakanlığı’nın da proje geliştirerek talep etiği İl Özel İdaresi’ne ait eski Sümerbank arazisi ile ilgili de konuşan Başkan Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a teklif sundu. Kocaoğlu, “Burada hem müze hem de kongre merkezi olacak. Yine bölgede 40 bin metrekare otel yaparak değerlendirmek istiyoruz. Alsancak Liman Arkası Bölümü de bu şekilde planlanacak. Yalnız buranın Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde yapılmasını istiyoruz.
Sayın valimiz ve kültür bakanı ile görüştük. İl Özel İdare ile yüzde 50 ortaklaşa yapmaya planlıyoruz” dedi.

Depolama

Çöpteki dedikodu her yere yayıldı

Yer arayışları devam eden Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili de konuşan Başkan Kocaoğlu, şimdiden çıkan tartışmalara anlam veremediğini söyledi. Tesisin çalışmaya başladıktan sonra atıklardan geriye kalan kum, çakıl benzeri maddelerin taş ocaklarının olduğu bölgeye götürüleceğini anlatan Kocaoğlu, “Biz, çöp fabrikasından arta kalacak malzemeler için ‘taş ocaklarında kalacak’ dedik. Daha sonra kimin taş ocağı varsa ‘sizin yerlerinizi çöp deposu yapacak’ demişler. Her taraftan manipülasyon yapılıyor. Böyle bir şey yok. Taş ocaklarına konulacak şey arta kalan malzemenin götürülmesidir” dedi.

Kent Fuarı açıldı

Kent EXPO Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı, Kültürpark İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda açıldı. Açılış törenine, İzmir Milletvekili Prof. Dr. Oğuz Oyan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan ı Ekrem Demirtaş, Ram Trakya Genel Sekreteri Ivan Varlyakov, Bolerovo Belediye Başkanı Hristo Hristov, Karnobat Belediye Başkanı Georgi Dimitrov, Gurkovo Belediye Başkanı Stoyan Bonev ve Hikolaevo Belediye Başkanı Kosyo Kosev, KKTC İzmir Konsolosu Uğur Çınar, İlçe Belediye Başkanları ve sektör temsilcileri katıldı. 70 standın yeraldığı ve saat 10.00 ile 19.00 arası profesyonel ziyaretçilere açık olan fuar, 4 Kasım’da sona erecek.

Güler’den kentsel dönüşüm eleştirisi

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’nda, Kentsel Dönüşüm’ün siyasal boyutunu değerlendirdi. Kentsel dönüşüm ile yapılanları Hint usulü sokak ortasında kerpetenle diş çektirmeye benzeten Güler, “Kentsel dönüşümde AKP’nin yaptığı iş, Hint dişçilerinin yaptığı gibi gidiyor. Dişlerin hepsine bakmak gerekir. Eğer sorunlu olan dış bir tane ise diğerlerinde sorun ne. Bu yaklaşım da geleceği düşünmeyen Hint dişçisi gibi ‘gel çekivereyim kardeş’ durumu var ama akıllı insan tavrından hiç eser yok. Yapılan düzenlemede kenti bütün olarak görmek yok, kentin içinde yer aldığı bölgenin işlevi nedir buna bakmak yok” dedi. n İZMİR DHA

‘Maliye çifte standart uyguluyor’

Maliye Bakanlığı’nın İzmir Doğal Yaşam Parkı’ndan vergi istemesine tepkiler sürüyor. Maliye profesörü olan CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan da vergi talebini eleştirdi. Oyan, İstanbul ve Ankara’da böyle bir verginin kendilerinden istenip istenilmediği konusunda bilgi aldığını belirterek, her iki kurumun da bu vergiyi vermediğini söyledi.

Ahlaki açıdan sorgulansın
Oyan, belediyelerin kurumlar vergisinden muaf olduğunu vurgulayarak, verginin İzmir’den istenmesine tepki göstererek “Bu ne çifte standarttır, bu ne adaletsizliktir? Bunun kötü niyet olduğunu ve ahlaki açıdan sorgulanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kamyonet park halindeki araçlara çarparak durabildiArdahan’da meydana gelen trafik kazası güvenlik kameralarına yansıdı. Kent merkezinde kontrolden çıkan kamyonet, park halindeki araçlara çarparak durabildi.
14 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber