İzmir’in hava radarı oluyor

Efem Çukuru’nda mayısta hizmete girecek. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, bu sayede kentle ilgili hava tahminlerini daha sağlıklı ve hızlı yapabilecek

İzmir’in hava radarı oluyor

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, faaliyetlerini tanıtmak için ülke genelinde tanıtım toplantıları düzenliyor. Dördüncüsü İzmir’de gerçekleştirildi.
Meteoroloji Bölge Müdürü Ekrem Alaçam, hizmetleri ve projeleri hakkında bilgi verdi. Alaçam, Efem Çukuru yakınlarında geçen haziran ayında temeli atılan hava tahmin radarının mayısta tamamlanacağını açıkladı. Alaçam, bu sayede hava durumu tahminlerinin daha sağlıklı yapılacağını dile getirdi, şunları söyledi:

Dört saat önceden
“Ege Bölge Müdürlüğü olarak bugüne kadarki hava tahminlerini Balıkesir’deki radardan alıyorduk. Artık daha sağlıklı tahminlerde bulunacağız. Ani hava değişikliklerini 4 saat önceden belirleyip, can ve mal kaybı yaşanmaması için kriz merkezlerini harekete geçireceğiz. İzmir’de bizden habersiz bulut hareket etmeyecek.”
Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu da medeni kentlerde meteoroloji işleri birimlerinin son derece önem taşıdığını söyledi. Tunçsu, yerel ve genel yönetimlerin, her türlü olumsuz hava koşullarında dahi hizmeti aksatmaması gerektiğinin altını çizdi, şöyle konuştu: “Havanın her türlü hareketini bize bildiren Meteoroloji’den faydalanmalı, kentsel altyapılarımızı da ona göre oluşturmalıyız. Radar bu açıdan büyük önem taşıyor.”

Sivas'ta otomobil devrildi: 4 ölü, 4 yaralıSivas'ın Şarkışla ilçesinde otomobilin devrilmesi sonucu baba ve 3 oğlu öldü, 4 kişi yaralandı.
Sivas Katmeri tescillendiSivas yöresine özgü lezzet taşıyan Sivas katmeri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber