İzmir tarihinin kalbi

5 bin yıllık Smyrna Antik Kenti’ni ziyaret eden Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Burası için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi

İzmir tarihinin kalbi

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, ilçenin ve İzmir’in en tarihi noktalarından Smyrna Antik Kenti’ni gezdi. Bayraklı Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Tanrıver’den alan hakkında bilgi alan Başkan Sandal; Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Turizm il Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı gibi kurumlarla iletişime geçip Smyrna için işbirliği çağrısı yapacaklarını belirtti.

Bakanlıkla görüşecek

Smyrna Antik Kenti’nin tarihi dokusuna uygun şekilde canlandırılacağını dile getiren Başkan Sandal, “Kent tarihini korumak adına belediyede bir masa kurulması konusunu meclis gündemine alacağız. Bu konuda ayrıca bir dernek kurup kentteki STK ve odaların desteğini alacağız” dedi.
Yaklaşık 100 dönümlük alanda süren kazı çalışmalarının gelen ödeneklere göre şekillendiği Smyrna için Kültür Bakanlığı ile de temasa geçeceklerini sözlerine ekleyen Başkan Sandal, hızla hareteke geçeceklerini belirtti.

Arkeoloji enstitüsü açılacak

Öte yandan kazı personellerinin önerileri arasında yer alan İzmir’de arkeoloji enstitüsü kurulması ile ilgili de araştırma yapılmasını isteyen Başkan Sandal, proje kapsamında yapılabilecek müzenin ilçenin turizm potansiyelini artıracağını ifade etti.

Yeni keşif 'Kara Leylek Kanyonu'Elazığ’da Keban ve Karaya Barajı’nın bağlantısında yeni keşfedilen 'Kara Leylek Kanyonu'nda, Türkiye’de nadir görülen çok sayıda kara leyleğin yuvasının olduğu ortaya çıktı.
20 Temmuz 2019 Magazin Bülteni20 Temmuz 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber