Geri Dön

İzmir'in kalbi Konak spora doyacak

Kentin en yaşanacak bölgesinde dört dönem başkanlık yapan ve Narlıdere halkının “Ömrünün sonuna kadar bizimle kalsın” dediği Abdül Batur, İzmir’in kalbi Konak’ta da iddialı. Narlıdere’de taşın altına ellerini değil başlarını soktuklarını belirten Batur, “Konak’ta spor yapmayan kimse kalmayacak” dedi

İzmir'in kalbi Konak spora doyacak

Milliyet Ege’ye konuk olan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Spor Müdürümüz Mehmet Demirtaş ve usta kalemimiz Fatih Tanfer’e içten açıklamalarda bulundu. Sözlerine öncelikle göreve geldiği 1999 yılından bu yana spora büyük önem verdiklerini, özellikle gençlerin kahve köşelerinden kurtulması için yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Spor yapılacak fiziki ortamların ortaya çıkarılmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Batur, “Narlıdere’de başkanlık görevine başladığımda tesis olarak çok zayıf bir noktadaydık. Ne bir spor salonu, ne bir futbol sahası vardı” diye konuştu.

Ali Artuner Stadı

Saha sıkıntısından dolayı, kısa sürede harekete geçtiklerini söyleyen Batur, şöyle devam etti: “İlçemizde çamur içinde bir sahamız vardı. Hiçbir fiziki koşul yoktu. Öncelikle bu koşulları kazandırmak adına çalışma yaparak işe başladık. 2001’de Ali Artuner Stadı’nı açtık. Hem tesisler açısından hem de kamp yapılabilecek noktaya getirdik. Göztepe’nin de yararlanabileceği bir alan oluşturduk.”

Erkay Spor Salonu

Ali Artuner sahasının yapımının ardından, ilçenin ihtiyaç duyulan bir başka spor tesisi olan Güven Erkaya Spor Salonu’nu da bitirdiklerini belirten Batur, “Erkaya Spor Salonu’nu 2002’de hizmete sunduk. Daha sonra Narlıdere’deki yüzme havuzunun yapılması konusunda biz de elimizi taşın altına koyduk. Çalışmalar neticesinde o da aradan çıktı. Böylelikle gençlerimiz istedikleri yüzme havuzuna kavuştu” şeklinde konuştu.

‘Altyapı oluşturuldu’

Yapılan tesislerin ardından ilçenin gençlerini yetiştirmek için özellikle yaz spor okulları açtıklarını söyleyen Abdül Batur, sözlerini şöyle sürdürdü: “1 Haziran’dan itibaren okullarımıza kayıtlar başladı. Futbol başta olmak üzere basketbol, yüzme, judo ve tekvando gibi branşlarda kurs açtık. Burada yetişen, eğitim alan çocuklarımızı amatör spor branşlarında çıkardığımız yeteneklerimizi şehrimize kazandırıyoruz. Yıllardan beri de bu statüyü takip ediyoruz ve buradan çıkan gençlerimizi yetiştirip A takıma kazandırdık.

‘Ücret almadık’

Böyle bir altyapı sistemi oluşturduk. Ayrıca, hocalarımızın hepsi futboldan gelen ve gelecekteki sporcuları seçen kardeşlerimiz. Narlıdere’yi futbolcu potansiyeli açısından da iyi noktaya getirdik. İlçemizden Necati Ateş ve Mehmet İncebacak gibi iyi futbolcular yetişti.” Hiçbir sporcudan yetiştirme ücreti almadıklarını özellikle vurgulayan Batur, “Bize güvenip gelmiş, bizi seçmiş, neticede inanmış. Bu arada velisi de bize inanmış. Biz onu hiçbir şekilde mağdur etmeyiz, asla önünü kesmeyiz. Çünkü biz yaptığımız hizmete profesyonel olarak bakmıyoruz. Bizim prensibimiz var. Her şeyi amatörce yapıp profesyonel liglere çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Şimdi basketbolda 1-2 değerli hocamız var bize yardımcı. Basketbol, futbol okullarımız bizim en güzel okullarımız. Mükemmel sporcular yetişiyor. Bu yıl zaten kulüp bazında da yarışmalara başladık. En çok iddialı olduğumuz spor dalı, basketbol olacak” diye konuştu.

‘Okullarla diyalog kurduk’

Narlıdere’deki okullarla iyi bir iletişim kurduklarını belirten Başkan Batur, “Bizim, okullarla irtibatımızı sağlayan bir arkadaşımızı transfer ettik. Bu konularla o ilgileniyor. Bütün okullarla diyaloğu çok iyi sağlıyor. Okulların, müsabakaları yapacakları alanların olmaması onlar içinde bir handikaptı. Şimdi bakıyoruz, okullarımız da başarılı. İzmir’de şampiyonluğa oynuyorlar. Birinci oluyorlar, ikinci oluyorlar, İzmirimizi şampiyonalarda temsil ediyorlar. Bu, okullarla olan mükemmel diyaloğumuzdan kaynaklanıyor. Okullarda branşlarında başarılı olan, dereceye giren bütün çocuklarımızı ödüllendirdik. Bu konuda teşvik ettik. Sporda başarı gelirse, yapılan çalışmalar daha güzel taçlanıyor. Belediye bütçesi çok büyük bir bütçe değil. Ama bütçeyi doğru kullanmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

- Konak’taki gençlik ve spor hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zaten Konak Belediyesi’nin Spor Kulübü çok iyi çalışıyor. Yıllardır Güneşli Mahallesi, Toros, İsmetpaşa ve Levent spor merkezlerinde; futbol, tekvando, basketbol, halk oyunları, atletizm ve cimnastik branşlarında faaliyet gösteriyor. Gençlerimizin, çocuklarımızın çok küçük yaşlarda spora yönlendirilip yeteneklerini fark etmeleri sağlanıyor. Çocuklarımız hem spor yaparak kötü alışkanlıklardan ve şiddet eğiliminden uzaklaşıyor hem de belki hayatlarını üzerine kurabilecekleri ya da en azından bir hobi olarak edinebilecekleri bir alan kazanmış oluyor. Özellikle kadın futbolda Türkiye’yi aştılar, Avrupa’da yarışıyorlar. Bunlara aynen devam edeceğiz. Bu bizim için bir sembol. Yaz ve kış spor okullarında 2 bine yakın öğrencinin olduğunu gördüm. Zaten mahallelerde de kadınlara ve çocuklara yönelik spor etkinlikleri var. Bunların hepsi devam edecek. Amatör spor, zaten bizim olmazsa olmazımız. Amatör, ne kadar kişiyi kalkındırabilirse biz o kadar mutlu oluruz. Konak Belediyesi’nde halihazırda kurulmuş ve yıllardır başarılı bir şekilde işleyen böyle bir düzeni emanet alacak olmanın hem sorumluluğunu hissediyoruz hem de sevincini yaşıyoruz. Bölgemizde profesyonel kulüpler de var. Altınordu, Altay, Göztepe, İzmirspor gibi. Bunlarla da ilişkimizi en yakın şekilde devam ettireceğiz. Sporun içinden gelen insanlar olarak bize ne düşüyorsa yapacağız. Belediyecilikte en önemli konu iletişimdir. İletişimi sağlarsanız her zorluğun üstesinden gelebilir, her şeyin potansiyelini değerlendirebilirsiniz. Ben her şeyden önce ulaşılabilir bir başkan olacağım. Narlıdere’de de yıllardır böyle çalıştık. Bize gelip derdini anlatmak isteyen herkese kapımız açıktı. Konak’taki sporcular da bizi tanıdıkça bunu daha iyi anlayacaklar. Dertlerini, isteklerini rahatça anlatabilen sporcular da daha motive şekilde yollarına devam edecek. Uzlaşırız, anlaşırız diye düşünüyorum.

- Amatör kulüplere ait stat ve tesislerin yapımları ve bakımları konusunda bir düşünceniz var mı?

Biz Narlıdere’de hiçbir şekilde başka bir kurumu sokmadan statlarımıza hep kendimiz baktık, kendimiz düzenledik. Aynı anlayışı devam ettireceğiz. Dün akşam Roman vatandaşlarımızla buluştuk. Bir saha gösterdiler, çok bakımsızdı. Seçimden sonra hemen müdahale edeceğiz. Tabii seçim sonuçlanana kadar bu konularda bir müdahale yapamayız. Seçimden sonra elimizdeki imkanları sonuna kadar kullanacağız. Belediyelerin her şeyi yapacak gücü var. Neden kullanmayalım ki. Yeter ki çocuklarımız çıksın oynasın.

- Yapımı devam eden Göztepe ve Alsancak statları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Her ikisi de bölgeye çok güzel bir ruh katacak. Statlar şehir merkezinden uzakta olmalıdır diye bir anlayış var. Ben bu anlayışa karşıyım. Bugün Avrupa’ya baktığımızda da statlar merkezlerdedir. İnsanlar alır torununu omzuna, maça gider. Benim de yaşam tarzım bu. Semtinin takımının maçına gitmek insanlar için kolay ve çok normal bir şey olmalı. Göztepe’de yapılacak stada insanlar bir metroyla ulaşabilecek. Göztepe’dekiler zaten yürüyerek ulaşabilecek. Semt, o ruhu yaşamış olacak. Bakın İngiltere’deki en güzel statlar kentin tam merkezinde. Statlarımız da gayet hızlı inşa edilmeye devam ediyor. Belki Haziran’a yetişmeyecek ama yılbaşından itibaren 2 stat da bitmiş olacak. Ben zaten spor dostu bir belediye başkanıyım. Herkes bilir. Pazartesi akşamı da Altay maçındaydık. Bundan sonra fırsatım olduğu sürece takımlarımızın maçlarına gidip, desteklemeye devam edeceğim. Yani önümüzdeki günlerde statlarda da halkımızla beraber olacağız.

Kadın futbolu gözbebeğİmİz

Kadın futbolunda adını tarihe altın harflerle yazdıran Konak Belediyespor’un altyapısının da gelecek için umut verdiğini belirten Abdül Batur, “Kadın futbolunda Türkiye'nin Barcelona’sı Konak Belediye'dir diyebiliriz. Toplamda lisanslı 150 oyuncumuz, 260 da spor okulu öğrencimiz var. Kadın futbolunun Türkiye'de en iyi noktaya gelmesi için Konak Belediyesi olarak elimizden geleni yapmak istiyoruz. Bu konuda kızlarımıza desteğimiz fazlasıyla sürecek” dedi.

7 yaşındaki çocuk okuldaki hücrede darp edildiABD'de bir okulda çocukların cezalandırılması için hücre yapılması ve burada 7 yaşındaki bir çocuğa uygulanan şiddetin görüntüleri ülkeyi ayağa kaldırdı. Olayla ilgili soruşturma başlatılması sonrası, çocuğa şiddet uygulayan görevli intihar etti.
14 Aralık 2019 Magazin Bülteni14 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber