İzmirli Afrikalılar bayram kutlayacak

İZMİR’de yaşayan Afrika kökenli Türk vatandaşları, geleneksel ‘Dana bayramlarını’ 26-27 Mayıs tarihlerinde, Bayındır’a bağlı Çırpı’da 6. Afrika Kültür Köprüsü kapsamındaki festivalle kutlayor.

İzmirli Afrikalılar bayram kutlayacak

Afrikalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (AFRO TÜRK) Başkanı Mustafa Olpak, şenliğe Türkiye’de yaşayan tüm Afrika kökenlilerin katılacağını belirtti. Olpak, bayramın geçmişini, “Atalarımız Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türkiye’ye getirilmiş. Senede bir gün et yiyebilmeleri için dana kesilmiş. Atalarımız o günü ‘dana bayramı’ ilan etmiş” dedi.

Kızılderili dansı Ege’de yapılıyor

MANİSA’da, 251 Bin Dev Öğrenci Projesinda düzenlenen 1. Sevgi Festivali etkinliklerinde Peru’dan Salihli’ye gelen “Pucaramanta” isimli Kızılderili grup konser verdi. Güney Amerika Kızılderili kültürünü tanıtan “Pucaramanta“, bu defa Salihli Anadolu Öğretmen Lisesi Spor Salonu’nda sahne aldı. Karhu Carhuamaca ve Puka Contreras ve tek Türk olan “Anka” lakaplı Sevda Bozkurt Kızılderili şarkıları seslendirdi.

8 saatte 3 ev, 9 ahır kül oldu!Erzurum’un Tortum ilçesinde çıkan yangın 8 saat sonra kontrol altına alınırken, yangında 3 ev, 9 ahır kullanılamaz hale geldi.
Pucca'nın aldığı hapis cezasının gerekçesi açıklandıSosyal medyada "Pucca" takma ismini kullanan Pınar Karagöz'ün "uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını özendirme" suçundan 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 660 lira adli para cezasına çarptırıldığı davanın gerekçeli kararı hazırlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber