Kâtip Çelebi’den dünyada bir ilk

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan ürolog Doç. Dr. Yiğit Akın ve Prof. Dr. Ali Gürbüz, prostat kanseri ameliyatında geliştirdikleri yeni yöntemle bir ilke imza attı.

Kâtip Çelebi’den dünyada bir ilk

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan ürolog Doç. Dr. Yiğit Akın ve Prof. Dr. Ali Gürbüz, prostat kanseri ameliyatında geliştirdikleri yeni yöntemle bir ilke imza attı. Normalde altı trokar (delik) ile yapılan ameliyatı üç taneyle yapan ekip, hastaların çok daha kısa sürede iyileşmesine olanak tanıdı.

50’den fazla ameliyat

Yöntemin dünyada ilk olduğunu belirten Doç. Dr. Akın ve Prof. Dr. Gürbüz, “Bugüne kadar 50’den fazla hasta bu yöntem ile ameliyat edildi. Yüzde 80’i ilk üç ay içerisinde idrarını tutabilir hale geldi. Hastalarımızı ameliyattan sonraki birinci günde sondaları üzerlerinde takılı iken evlerine rahatlıkla gönderebiliyoruz” ifadelerini kullandı. Bugüne kadar kullandıkları farklı yöntemleri sentezlediklerini belirten Akın, “Karın içerisine girmeden sadece 3 delik açılarak uygulanabilen yeni bir yöntem geliştirdik. Sadece iki kişi bu ameliyatı başarıyla gerçekleştirebilir” diye konuştu.

3 gündür aranan gençten acı haberSakarya’nın Pamukova ilçesinde üç gön önce kaybolan 21 yaşındaki gencin dere kenarındaki yolda cansız bedeni bulundu.
Norm Ender başlattı, ünlü isimlerden destek yağdı‘Mekanın Sahibi’ şarkısıyla dikkat çeken rapçi Norm Ender, son günlerde artan orman yangınları üzerine bir kampanya başlattı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber