Kâtip Çelebi’den dünyada bir ilk

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan ürolog Doç. Dr. Yiğit Akın ve Prof. Dr. Ali Gürbüz, prostat kanseri ameliyatında geliştirdikleri yeni yöntemle bir ilke imza attı.

Kâtip Çelebi’den dünyada bir ilk

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan ürolog Doç. Dr. Yiğit Akın ve Prof. Dr. Ali Gürbüz, prostat kanseri ameliyatında geliştirdikleri yeni yöntemle bir ilke imza attı. Normalde altı trokar (delik) ile yapılan ameliyatı üç taneyle yapan ekip, hastaların çok daha kısa sürede iyileşmesine olanak tanıdı.

50’den fazla ameliyat

Yöntemin dünyada ilk olduğunu belirten Doç. Dr. Akın ve Prof. Dr. Gürbüz, “Bugüne kadar 50’den fazla hasta bu yöntem ile ameliyat edildi. Yüzde 80’i ilk üç ay içerisinde idrarını tutabilir hale geldi. Hastalarımızı ameliyattan sonraki birinci günde sondaları üzerlerinde takılı iken evlerine rahatlıkla gönderebiliyoruz” ifadelerini kullandı. Bugüne kadar kullandıkları farklı yöntemleri sentezlediklerini belirten Akın, “Karın içerisine girmeden sadece 3 delik açılarak uygulanabilen yeni bir yöntem geliştirdik. Sadece iki kişi bu ameliyatı başarıyla gerçekleştirebilir” diye konuştu.

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.
Devran Çağlar son yolculuğuna uğurlandıDevran Çağlar olarak bilinen şarkıcı Mustafa Dağlar'ın cenazesi, Muğla'nın Marmaris ilçesinde toprağa verildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber