Kahvehaneye uğrayacağım

10 binden fazla mesaja yanıt veren Zeybekci, kentsel dönüşümden altyapıya, ulaşımdan trafiğe birçok alanda çözümlerini anlattı; bir vatandaşın çağrısına da yanıt verdi: Kahvehanenize mutlaka geleceğim.

Kahvehaneye uğrayacağım

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, bir ilke imza atarak başlattığı uygulamayla 10 binin üzerinde İzmirlinin düşüncelerini, şikâyet, öneri ve taleplerini dinledi. “Zeybekci İzmir’i dinliyor” sloganlı sosyal medya hesapları ve WhatsApp üzerinden kendisine gelen mesajları ekibiyle inceleyen Zeybekci, bunlara görüntülü olarak verdiği cevaplarda; kentsel dönüşümden altyapıya, ulaşımdan trafik problemlerine kadar birçok alanda çözümlerini anlattı.

Kategorisine göre başlıklar altında toplanan mesajlara, sosyal medya hesapları üzerinden görüntülü cevap vermeye başlayan Zeybekci, kendisine gönderilen ya da şehrin sokaklarında gezerken karşılaştığı, toplantılarla bir araya geldiği İzmirlilere, ilgi, yaklaşım ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Talepleri dikkatle dinlediğini; öneri, tavsiye, proje ve sorunları tek tek değerlendirdiklerini ifade eden Zeybekci şöyle konuştu:

“Sevgili hemşerilerim İzmir’i dinliyoruz, sizi dinliyoruz. WhatsApp hattı ve sosyal medya hesaplarımıza binlerce mesaj geldi. Mesajlarda anlatılanlardan İzmir’e yönelik projelerimizde yararlanıyoruz. Bazılarında güncel sorunlar var. Bunlara da elden geldiğince temas etmeye, çözmeye gayret ediyoruz. İzmirli’nin düşüncesi, fikri, önerisi bizim için çok önemli. Bu yüzden mesajlarınızı göndermeyi sürdürün, bekliyorum. Bizim için çok değerlisiniz. Sizi dinlemeye, önerilerinizi projeye dönüştürmeye devam edeceğiz.”

İsa Alimler’in 24.00’ten sonra toplu ulaşım araçlarının çalışmamasına yönelik şikâyeti ve buna ilişkin talebini de değerlendiren Zeybekci, 1 Nisan’dan itibaren 24 saat çalışan bir ulaşım sistemine geçileceğini aktardı. Zeybekci, Mustafa Özer’in çağrısını da kabul ederek kahvehanesine mutlaka gideceğini belirtti.

Aliağa’dan doğalgaz ihtiyacına yönelik iletilen soruna ilişkin de konuşan Nihat Zeybekci, İzmir’in tümüne yönelik altyapı çalışmalarının hızla başlatılacağı bilgisini verdi: “2020 kışına girerken Aliağa ve İzmir’in birçok bölgesinde doğalgaz problemini halletmiş olacağız.”

Spor alanı, otopark müjdesi

Zeybekci, seçimi kazanırsa öğrencilerin toplu ulaşımdan indirimli yararlandırılmasıyla ilgili mesaja ise, “İzmirliler, İzmir’de seçimi kazanırsa öncelikli olarak öğrencilerimizin toplu taşımadaki ücretlerinde indirim yapacağız. Ayrıca onların çoklu binişte tek ücret ödemelerine yönelik mevcut süreyi de uzatacağız” müjdesini verdi.

Bir gencin mahallelerine halı saha talebi mesajına da, İzmir’de her 25 bin nüfusun kolaylıkla ulaşabildiği noktaya spor salonu, 50 bin nüfusun ulaşabileceği noktaya ise yüzme havuzu yapacakları sözü veren Zeybekci, yüzlerce halı saha, FIFA standartlarında onlarca sentetik çim saha projelerinin bulunduğunu bildirdi. Otopark sorununa, İzmir’de 14 bin araç olan kapasiteyi, kamu binalarının altlarını hatta cami avlularının altlarını kullanarak 5 yıl içinde 80 bin kapasiteye ulaştıracaklarını kaydetti.

‘Bir yılda rahatlayacak’

Zeybekci, WhatsApp’taki 552 175 3535 hattından ve #ZeybekciİzmiriDinliyor etiketiyle sosyal medya hesaplarından, görüntülü olarak verdiği yanıtta Doğukan Soysal’ın “Nihat abi” hitabıyla başladığı sempatik mesajına teşekkür etti. Soysal’ın İzmir’deki trafik sorununa nasıl bir çözüm getireceği sorusunu, “Projelerimizi açıkladığımızda göreceksiniz; 30’un üzerinde köprülü geçit ve battı-çıktıyla, raylı sistemlere yapılacak eklemelerle, toplu ulaşımdaki projelerle, yeni kavşak ve yeni alternatif yol düzenlemelerimizle İzmir trafiğini inşallah 1 yıl içinde hissedeceğiniz şekilde rahatlatacağız” diye yanıtladı.

Kentsel dönüşüm

Taner Koyuncu’ya İzmir’in en önemli problemlerinden biri olan yapılaşma sorununu dile getirdiği için teşekkür eden Zeybekci, Gaziemir’de Karabağlar’da olduğu gibi şehrin birçok mahallesinde kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuya doğrudan müdahil olacağını ifade eden Zeybekci, şunları söyledi:

“Ama birinci kuralımız vatandaşın mutlu olacağı, razı olacağı bir çözümü hedeflemek. Vatandaşımızın kabul etmeyeceği formülü onlara götürmeyeceğiz. Yerinde dönüşüm sağlayacağız. Diğer bir projemiz de kent merkezinde çarpık yapılaşmayla yoğun bir baskı haline gelen konut talebine ilişkin olacak. Dar gelirli vatandaşlarımızı gözeteceğiz, yeni projelerimizle konut edinmesini sağlayacağız.”

Bodrum'da, ormanda kaybolan İngiliz turist otelde bulunduMuğla'nın Bodrum ilçesinde, eşiyle birlikte ormanlık alanda gezintiye çıktıktan sonra kaybolan İngiliz turist farklı bir yoldan oteline döndü.
17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber