Kamu yönetimi süreklidir

Kamu yönetimi süreklidir
Meslek büyüklerimizden biri anlatmıştı. 1950'den önce Muğla'da 15 yıl süreyle valilik yapan bir zat, başka bir yere atanmış. Kendisini uğurlamaya gelenlerden aksakallı bir ihtiyar yanına yaklaşarak:
Bey, bey işte şuraya kuru bir dal dikseydin yeşerir, ağaç olur, seni o ağaçla anardık. Ama sen bunu bile yapmadın, yolun açık olsun demiş.
Halkımız kadirşinastır, kendisine hizmet edenleri unutmaz, hayır duasını eksik etmez.

* * *

Geçenlerde İzmir'de bir il genel meclis üyesine atfen yapılan yayında, "Bozdağ Kayak Tesisleri valilerin fantazisi olarak tanımlanıyor, köylerin su, yol gibi hizmetleri dururken baraj, kayak tesisi yaptırmalarının anlamsız olduğu" belirtiliyordu.
İl Özel İdaresi içinde köylere en çok hizmet götürenlerin başında İzmir'in geldiğini biliyorum. Her yıl 400 kilometrelik asfalt köy yolu yapımı ile Türkiye'de ilk sırayı almıştı. Sağlık Ocağı, sağlık evi yapımında, köy ilkokullarında eksiği yoktu, fazlası vardı. Köy içi yolları, köy kanalizasyon inşaatları 2002 yılı seçim kampanyasında gezdiğim köylerde hızla devam ediyordu. 2002 yılı başında valilerimizin öncülüğünde yapılan çalışmalar dışında İl Özel İdaresi'nin 100 trilyona yakın kasasında parası bulunuyordu.
İl Özel İdaresi'nin hizmet alanlarının bütün il hudutları olduğu, ilin beldeler dışındaki yerlerinin alt yapı hizmetleri yanında ilin ekonomik, kültürel, turizm, sosyal konularda çalışmalar yapacağı "İl Özel İdare Yasası'nda" yer almaktadır.
Esasen, TBMM'de bulunan "Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nda" merkezi idarenin daha birçok görevi il özel idarelerine devrediliyor.
Konumuz bu değil, asıl konuya geçiyorum.
Kamu hizmetlerinde devamlılık esastır. Bir yönetici ve yönetimin başladığı yatırımlar yeni gelenlerce tamamlanmalı, öncelik bunlara verilmelidir.

* * *

İzmir'de iyi bir örnek var:
Çeşme ve Alaçatı'ya su sağlayan, bu turistik yörenin gelişmesine neden olan baraj!
İl Özel İdaresi 1995'de başladığı barajın inşaatını kısa sürede tamamlar, arıtma tesisleri ihalesini yapar. 1998 yılında İzmir Valiliği'ne atanan Sayın Kemal Nehrozoğlu, turizm ve çevre yatırımlarını da seven bir yöneticidir, işleri süratle tamamlatır.
O da Çeşme ve Alaçatı turizminin gelişmesinin alt yapısının tamamlanmasıyla mümkün olacağını görmüş, mesaisinin büyük bölümünü buna ayırmıştır. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne atanmasından önce Çeşme ve Alaçatı belediye başkanlarıyla protokol yaparak suyun kullanılmasını sağlamıştır.
Barajın arıtma tesislerinin tamamlanması ile beldeler arasındaki isale kanalları onun çalışmalarıyla bitirilebilmiştir.
Bunu niçin yazdığıma gelince;
Biliyorsunuz, Mayıs 2001'de Yeni Asır'ın katkılarıyla "Misyon" adını verdiğim anılarımda konunun detayına girmeden, kısa yoldan anlatmıştım.
"Valilerin fantazisi konulu yazı, bu eksikliği tamamlama fırsatı verdi."
Teşekkür ediyorum.
EGE


Her gün aynı saatte bu balonu uçuruyorlar! Onun sayesinde haberimiz oluyor...Türkiye'nin 9 noktasından her gün gökyüzüne salınan meteoroloji balonları, atmosferin her bir katmanından sıcaklık, nem, basınç, rüzgarın hızı ve yönüne ilişkin verileri anlık olarak tahmin merkezlerine bildirerek, hava tahmini oluşturulmasında önemli rol oynuyor. Meteoroloji balonlarının gökyüzüne bırakılma anı havadan görüntülenirken, Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri hava tahmini yapan balonlarla ilgili İHA’ya bilgi verdi.
21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber