Geri Dön

Kaplan, 2023 yılında sorunsuz ve sıkıntısız bir Koçarlı düşlüyor

İlçenin 50 yılını planladıklarını söyleyen Başkan Nedim Kaplan, “Halkımızın rahat etmesi için çalışıyoruz. Projelerimiz hayata geçtiğinde sadece Ege değil, Türkiye bizi konuşacak” dedi.

Kaplan, 2023 yılında sorunsuz ve sıkıntısız bir Koçarlı düşlüyor

 

Aydın’ın Koçarlı İlçesi Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Milliyet Ege Bölge Temsilcisi Engin Uğur Ağır’ın sorularını yanıtladı. Göreve gelir gelmez eksikleri tespit edip tek tek giderdiklerini, personel eğitimleriyle kurumsal yapıda değişiklikler yaptıklarını belirten Kaplan, seçimden çıkmış her belediye gibi kaynak sorunuyla karşılaştıklarını dile getirdi. Üç milyon lira civarında borç ödedikleri bilgisini veren Kaplan, “1980 yılından beri CHP yönetimindeki ilçede tam 40 yıldır gerek kamusal, gerek belediye yatırımları durmuş. Yapılmayan ne varsa hayata geçirmek için seferberlik ilan ettik. 32 maddelik seçim bildirgemiz vardı. Başlıkları 42’ye çıkardık; vali, vekiller ve bakanların da desteğiyle epey yol aldık. Özkaynaklarımız ve hibelerle eksiklerin yüzde 85’ini giderdik. 2019 proje yılıydı, 2020 ise ihale yılı olacak” dedi.

Kaplan, 2023 yılında sorunsuz ve sıkıntısız bir Koçarlı düşlüyor

‘Koçarlı’ya 2021 yılı hediyemiz ise doğalgaz olacak’ diyen Kaplan, “İşlemleri bu yıl başlatacağız. Zaten kanalizayon ve eletrik hatlarını yeraltına alma işlerimiz var. Sonra üstyapıya geçeceğiz. Tüm sokakları yenileyeceğiz. İlçenin 50 yılını planlıyoruz. Rahmetli Adnan Menderes’in memleketi Koçarlı’yı, Cumhuriyetin 100’üncü yılında eksiksiz hale getireceğiz. 2024’te marka kent olacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye sekizincisi

- Mart ayında ihaleler başlıyor dediniz. Yatırımlarınız neler?

Belediye, emniyet, jandarma ve hastane hizmet binası, dere ıslahları, bin kişilik öğrenci yurdu inşaatımız olacak. Cumhurbaşkanından onay bekleyen projeler de var. Onaylanırsa yeni meslek yüksekokulu binası ve tüm araçlarımızın yenilenmesi tamamlanacak. Bir belediye bünyesinde Türkiye’de ilk e-spor kulübünü kurduk. İstanbul’da 126 takım içinde 8’inci olduk. Çakırbeyli Pazaryeri’ni modernleştirme çalışmamız ihale aşamasında, köylerde düğün salonları açıyoruz. 11 bin metrekarelik Millet Bahçesi’nin de kaynağı hazır, yapımına başlayacağız. Şu an bulunduğumuz bina Büyükşehir’e ait ama arazi Koçarlı Belediyesi’nin, buraya şirketlerimizi geçireceğiz.

- Millet Bahçesi’nde neler olacak?

Alan katlı tasarlandı. İlk kat piknik alanı, ikinci kat kadın ve çocuklara yönelik spor alanı olacak. Ticari alanlar da yer alacak. Üçüncü seviyede, aşk gemisi konseptinde üç katlı bir yapı yer alacak. Üstü kapalı alanda, yeme-içme ihtiyaçlarına yönelik bölümler ve ücretsiz internet bulunacak. En üsteyse modern bir düğün salonu ve tüm kenti tepeden gören bir oturma alanı yer alacak. Maliyeti yaklaşık dört milyon lira, Aydın’ın en iyi Millet Bahçesi olacak. Öte yandan Adnan Menderes Kent Ormanı’nı faaliyete geçirdik. Piknik ve kahvaltı salonları var. Yamaç paraşütünde çok faal bir bölge, onun için de düzenlemelerimiz var. İlçemiz tırmanma yarışlarının finaline de ev sahipliği yaptı. Farklı outdoor sporları için de çalışmalarımız var, en son motor tutkunlarını ağırladık.

Bir ilk hayata geçecek

- Yaşam köyü projeniz var. Biraz ayrıntı verir misiniz?

Çakırbeyli Yaşlı Yaşam Köyü kuracağız. Yaklaşık 200 vatandaşımız orada yaşayacak. En önemli projelerimizden biri olacak. Apartmandan bozma huzurevlerinde yaşayanları gördükçe, içimiz sızlıyordu. İstedik ki doğayla içiçe olsunlar. Tek katlı, bahçeli evler yapılacak. Köye de yakın olacak. Şehirden uzak ama pazara camiye, kısaca her şeye ulaşımı kolay olacak. Bakanlıkta çok ilgi duydu. Konseptiyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz.

- Farklı projler geliştirmişsiniz, ilçe insanına başka neler sunacaksınız?

İlçemizde kanalizasyon yok vidanjörle foseptik çekiyorlar. Süreci başlattık, bakanlıklarla yazıştık. 2020 yılı içinde bu sorunu da çözeceğiz. Elektrik kablolarını yeraltına alacağız. Devletle iletişimsizlikten kaynaklanan 40 yıllık hizmetsiz dönemi biz sona erdireceğiz. İlçemizi TOKİ ile buluşturuyoruz. Projemiz kabul gördü, imar planları düzenleniyor. Yılın ikinci yarısında ön talepleri almaya başlanır. Alt gelir grubuna yönelik sosyal sorumluk projemiz de olacak. Malı mülkü olmadan yaşayan günü kurtarmaya yönelik yaşayan insanlarımız var. Onların yaşadığı alanda imar düzenlemesi yapılacak. Hem biz hem TOKİ bu vatandaşlarımıza konut yapacağız. Beyaz Evler projemiz var. Engelli ve yaşlıların evini temizliyoruz, berber kişisel bakımını yapıyor. Ekibe sağlık görevlisi de eklenecek. Önümüzdeki aylarda aşevimizi açacağız, yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtacağız.

13 branşta 500 sporcu

- Gençlere yönelik neler yapıyorsunuz?

Gençlik merkezi açılacak. Yeni hizmet binamızda ticari alanlar olmayacak. Zemin katta gençlik ve kadın merkezleriyle kütüphane olacak. 13 dalda, 500 sporcumuz var. Judo şampiyonluklarımız var. Yüzme havuzları, spor kompleksleri açacağız. Aydın’a 20 kilometre uzaklıktayız. Yüzme kurslarımız olacak. Kadınlara ve gençlere dönüşümlü kurs vereceğiz. Sadece Koçarlı’ya değil, tüm Aydın’a hizmet verecek. İlginç şekilde ilçede halı saha yok. Merkezde biri açık biri kapalı iki tane halı saha yapılacak.

- Kentsel dönüşüm başlatacak mısınız?

İlçe nüfusumuz 24 bin, nüfuz az ama yüzölçümümüz büyük. Ulaşımın sorun olduğu uzak dağ köylerimiz var. Hizmet götürmekte, iş yapmakta zorlanıyoruz. Nüfus bir yerde toplu olsa hizmet maliyetlerimiz de azalacak. Şu an Adnan Menderes’in ilçesindeyiz. Devletimiz Çakırbeyli’de, Menderes’in büyüdüğü yerde muhteşem bir müze kuruyor. Mayıs ayında açılacağını öngörüyoruz. Prestij projelerimiz de var. Yakında açıklayacağız. 2024’e kadar marka olacağız. 32 madde sunduk. Hepsi üzerinde çalışıyoruz, ihaleleri yapılıyor. İlçenin gelecek 50 yılını planlıyoruz. Bir daha benzer sorunlar yaşanmasın istiyoruz.

500 bin liralık dijital dönüşüm desteği alacak

- Kooperatif projeleriniz olacak mı?

Ziraat Mühendisiyim, konuya hakimim. Başarıyı yakalamak kolay değil. Kadınlara yönelik bir çalışmamız var. Yöresel el işleri ve lezzetleri hazırlayıp pazarlarımızda satmalarının önünü açacağız. Pazaryeri projelerimizde yer vereceğiz. Koçarlı merkezde, Cihanoğlu Kulesi’nin olduğu yerde de pazaryeri kuracağız. Kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Pazaryerlerinde şartımız şu, marka yok, sadece üreticinin kendi ürettiği ürünler olacak. Belediye garantörlüğünde, bakanlık onaylı şekilde satış yapacaklar. Hem sağlıklı ürün sunacağız hem iş kapısı açacağız. Tarımsal işletmeler de kurmak üzere harekete geçtik. Dört yıl içinde 500 erkek ve 500 kadını iş sahibi yapmak istiyoruz. Küçük işletmeler sıkıntılı, iş temininde köylüye öncelik vereceğiz. Geçim meselesi çözülmezse, en güzel yolu da yapsanız kimse dönüp bakmaz. Ayrıca Koçarlı’yı e-ticaretle tanıştıracağız. e-pazayeri projemiz var. İlçe insanının ürettiği herşey; tarhanası, salçası, elişi, markalı markasız zeytin gibi ürünlerimiz, ne varsa, gerekli kontrollorden geçirip bakanlık onayıyla internetten satışa sunacağız. Pazayerleri ve e-pazarda satılacak ürünler için soğuk hava deposu yapacağız. Entegrasyonu sağlayıp hızla piyasaya sunacağız. Belediyede de dijital dönüşüm yapacağız. Ankara’da sunacağız, kabul görürse 500 bin lira destek alacağız.

Kaplan, 2023 yılında sorunsuz ve sıkıntısız bir Koçarlı düşlüyor

100 milyon lira gelir sağlanıyor

- Yöre halkının geçim kaynağı nedir?

Burası tarım ilçesi, çoğunluk pamuk yetiştiriyor. Modern sulama projemiz yapım aşamasında, Menderes ıslahı yapıldı. Zeytin de ana geçim kaynağı, 14 orman köyümüz de çam fıstığıyla geçiniyor. Bölge halkı başka kentlerden de çam fıstığı alır işleyip satar. Türkiye’nin en büyük çam fıstığı ihracatçısıyız. Dışsatımın yüzde 65’ini biz karşılıyoruz. 100 milyon gibi bir ciro elde ediyoruz. İncir son dönemde yükselişte. Boş alan yok, her yer sahipli, her yerde bir şey dikili. Bir iş için alan lazım olunca bulmakta zorlanıyoruz. Düz alanlar sulu ziraat alanı, yukarılara doğru zeytin, incir, ceviz ve çam fıstığı şeklinde sıralanıyor.

Milliyet'te Haftanın Özetiİşte Milliyet'te haftanın öne çıkan haberleri...
17 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasındaki günün gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber