Karşıyaka’dan kadına saygı!

Karşıyaka’nın simgesi olan Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’nın alt kısmında oluşturulan ‘Kadına Saygı Müzesi’ açıldı. Başkan Mutlu Akpınar, “Hayata geçirdiğim en önemli proje” dedi

Karşıyaka’dan kadına saygı!

Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’nı gelecek nesillere taşımak adına baştan sona yenileyen Karşıyaka Belediyesi, simge anıtın altındaki boş alanı da Cumhuriyet tarihine yön veren ve tarihte iz bırakan kadınlar anısına, ‘Saygı Müzesi’ne dönüştürdü. Yapımı tamamlanan müze törenle açıldı. Anayasa Meydanı’nda düzenlenen törende Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası ve belediyenin çok sesli korosu sahne aldı; anıtı ve müzeyi tanıtan kısa filmler izlendi. Konuklar, müzede Cumhuriyet tarihine yön veren kadınların hikayesine tanık oldu.

Yön veren hikâyeler

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı ile Saygı Müzesi’nin görev sürecinde hayata geçirdiği en önemli projeler arasında yer aldığını söyledi, “Kadınımız bu saygıyı hakediyor. Çocuklarımız, genç kızlarımız, bu müzede Türkiye’nin kuruluş mücadelesinde yer alan kadınların kim olduğunu öğrenecek. Kara Fatma’nın kim olduğunu, İdil Biret’in, Suna Kan’ın kim olduğunu öğrenecekler. Bu toprakları korumak için şehit düşen kadınları ve daha nice kahramanları tanıyacaklar. İşte Türk kadını budur. Çalışkanlığıyla, hayata kattığı tüm değerler ile baş tacımızdır” dedi.

NELER VAR?

İçine akrilik kaplama yapılan Kadına Saygı Müzesi’nde özel aydınlatmalı çerçeveler kullanıldı. Müzede, Cumhuriyet’e yön veren ve tarihte iz bırakan yaklaşık 100 kadına ve onları ölümsüzleştiren hikâyelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT Özel'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir sondaj gemisi daha alacağız. Sadece Akdeniz'de değil, Karadeniz'de hatta uluslararası sularda da bu çalışmaları sürdüreceğiz." dedi.
Kim Milyoner Olmak İster'de verdiği cevapla olay oldu!Kenan İmirzalıoğlu'nun sunduğu Kim Milyoner Olmak İster'de "Umarım 'caps'im yapılmaz" diyen Serpil Hanım, elendiği soru ile sosyal medyada gündem oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber