Kemeraltı’na halı sarayı

Konak Belediyesi, yerli ve yabancı turistlere günün 20 saati hizmet verecek “halı sarayı” kazandıracak.

Kemeraltı’na halı sarayı

Başkan Hakan Tartan, Kemeraltı’nda tarihi bir handa hizmete açmayı planladıklarını söyledi. Halıcılar ve Yer Döşemecileri Derneği (HALIMDER) Başkanı Naci Ölçen ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen, önerilerini dinleyen Tartan, şöyle dedi:

Kan kaybı sona erecek
“Babadan oğula geçen meslek olarak bilinen el halısı satıcılığı günümüzde sadece 17 işyeri tarafından sürdürülmeye çalışılıyor. Yerel yönetim olarak geleneksel el sanatlarımızdan olan halıcılığın İzmir’de yok olmaması, tanıtılması ve turizmden hak ettiği oranda pay alabilmesi için ortak çalışıp tek çatı altında birleşmelerini sağlayacağız. Yurtiçinden ve yurtdışından gelen antika halı meraklıları daha rahat ve güven içinde alışveriş yapabilecek. Sadece İzmir’e değil, tüm Ege’ye de katkımız olacak. Projenin 2010 yılında yaşama geçmesi planlanıyor.”
HALIMDER Başkanı Naci Ölçen de halı sarayının kendilerine güç vereceğini ifade etti. Ölçen, “Halıcılar çarşısını arıyor diyerek yola çıktık ve çok kısa sürede Başkanımız Hakan Tartan sayesinde bu soruna çözüm bulduk. Konak Belediye Başkanı’na sektörümüz adına teşekkür ediyorum. Halıcılar çarşısının faaliyete geçmesiyle tükenmekte olan ve kan kaybeden bu el sanatımız tekrar canlanarak Kemeraltı’nın simgesi haline gelecek” diye konuştu.

Fuat Oktay: Kaldığımız yerden devam ederizCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "120 saatlik ara istediler, 'buyurun' dedik. Eğer o süre dolduğunda verilen sözler yerine getirilirse zaten Barış Pınarı Harekatı amacına ulaşmış demektir. Hayır değilse, kaldığımız yerden çok daha kararlı şekilde devam ederiz" dedi.
22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber