Konferanslar, yol haritamız olacak

Kültürpark’la ilgili dizi arama konferanslarına katılımcıları dinleyerek başladıklarını belirten Soyer, “Düşünceler, bir havuzda toplanacak; ardından da yol haritamızı çıkaracağız” dedi

Konferanslar, yol haritamız olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kültürpark Platformu tarafından düzenlenen ‘Kültürpark Arama Konferansı’nda sivil toplum örgütleri ve meslek odaları, Kültürpark’ın geleceğiyle ilgili düşüncelerini yansıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, alanla ilgili olarak katılımcılarla birlikte karar vereceklerini açıkladı.
Önce katılımcıları dinleyeceklerini belirten Başkan Soyer, “Bundan sonra yapacaklarımızla ilgili yol haritası çıkarmak istiyoruz. Bugün bu kentin en büyük zenginliklerinden olan Kültürpark’ı konuşacağız. Kültürpark, aynı zamanda bu bölgede yaşayan kuşların, kargaların yatakhanesidir” dedi. Kültürpark’ın İzmir’in en iyi korunmuş ve en zengin noktalarından biri olduğunu da kaydeden Soyer, salonda ve bulunmayan herkesin benzer hassasiyetler taşıdığını dile getirdi.
Bu konferansın ortak akılla yönetme iradesinin ilk örneği olduğunu kaydeden Soyer, “Bundan sonra tarım, turizm, İzmir’in doğasıyla ve doğal varlıklarıyla ilgili arama konferansları bir dizi şekilde olacak. Bu konferanslardan İzmir Büyükşehir Belediyesi bir yol haritası çıkaracak” diye konuştu.

‘Bize fikir verecek’

Katılımcılar, Kültürpark’a dair görüş ve önerilerini paylaştı. Soyer, bir vatandaşın “Fuar’ın duvarlarını yıkmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Bu biraz eskide kaldı. Bununla ilgili beyanlarım olmuştu. Bu konferansı biraz da bunun için yaptık. Bizim bildiklerimizin eksikleri olabilir. Buradan bir ortak akıl çıkacak. O zaman benim de kişisel düşüncemin bir kıymeti yok. Kültürpark ile ilgili herkesin bir düşüncesi olabilir. Buradaki değerli düşüncelerin hepsini bir havuzda toplayacağız. Fikir edineceğiz, sonuçlandıracağız ve onu da tekrar sizinle paylaşacağız” sözleri ile karşılık verdi.
Katılımcılar, Kültürpark’taki banklarda yatanların olduğunu, belirtti, önlem alınmasını istedi. Bahçıvanların özverili şekilde çalıştığını söyleyen bir katılımcının, “Neredeyse ayakkabılarınızı çıkarıp öyle girin diyecekler” sözleri, alkış aldı. Bazı kafelerin geceleri ev olarak kullandığı da ileri sürüldü. Kültürpark’ın bir yangın senaryosunun bulunmadığı, alanda çok fazla insanın mangal yaptığı ve çöp bidonları ile tuvaletlerin bulunmadığı kaydedildi.

Genç kız halk otobüsünde ölüme böyle gittiKocaeli’nin Gebze ilçesine hareket halinde olan otobüsten inmeye çalışan genç kızın feci şekilde can verdiği o anlar kameraya yansıdı. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde meydana gelen olayda 18 yaşındaki Gönül Açar, Dilovası ilçesinden Gebze’ye gitmek için Y.K. idaresindeki 41 J 4171 plakalı özel halk otobüsüne bindi. Gebze ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezinin önünde inmek isteyen genç kız, otobüsün kapısına doğru yaklaştı. Acar, hareket halindeyken kapısı açılan otobüsten bir anda inmeye çalıştı. Yere düşen genç kız ağır yaralandı. Özel bir hastaneye kaldırılan genç kız yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili inceleme başlatan polis ekipleri sürücü Y.K.'yı gözaltına aldı. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Y.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber