Koruncukköy Urla açıldı

İhtiyaç sahibi ailelerin okumak isteyen kız çocukları Koruncukköy Urla’da yeni bir hayata ilk adımlarını atacak. Etüt ve rehberlik destekleriyle de hepsi hayallerine kavuşacak.

Koruncukköy Urla açıldı

Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk), kuruluşunun 40’ncı yılında, İzmir’in Urla ilçesinde 208 odalı Koruncukköy’ü açtı. Açılışa, projeye başından beri destek veren ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ekibinden Timur Savcı, Halit Ergenç, Selma Ergeç, Berrak Tüzünataç ve Pelin Karahan da katıldı.
Bağış yapan kişilerin isimlerinin verildiği ve 3-4 kişilik odaların bulunduğu evlerde eylül ayından itibaren ihtiyaç sahibi ailelerin okumak isteyen kız çocuklarına barınma, etüt, kişisel gelişimi geliştirecek aktivite ve rehberlik desteği sağlanacak.

Onlar nasıl isterse

Tesisin inşaatının 2014 yılında başladığını ve geçen yıl tamamlandığını belirten Koruncuk Vakfı Başkanı Figen Özbek, “Eylülayı itibarı ile öğrenci kabul etmeye başlayacağız. Yaklaşık 40 kız çocuğu ile eğitime başlanacak” dedi. Çok mutlu ve gururlu olduklarını ifade eden Koruncuk Vakfı İzmir Şube Başkanı Işıl Nişli de, “Bizler 18 yaşın bağımsız yaşa geçmek için çok erken olduğunu düşünüyoruz. Maddi ve manevi desteklerimiz çocuklarımız tamamen kendi ayaklarının üzerinde duruncaya kadar devam ediyor. Ben ailemle, kendi çocuğumla nasıl bir gün geçiriyorsam onlar da burada bir günlerini aynı şekilde geçirecek. Çocuklarımız sabah kalktıklarında belletmen dediğimiz kendi konularında formasyon almış kişiler ile birlikte kahvaltı edecekler ve okullarına servis aracıyla yollanacak. Her çocuk kendi yeteneğine göre hangi okulu istiyorsa o okula devam edecek. Etütlerini yapıp hobilerini gerçekleştirecek, özel dersler alacak. Ayda en az birkaç kere mutlaka sportif, kültürel etkinliklerde bulunacak. İnanıyoruz ki çocuklarımızı yaşama sevgiyle, ilgiyle tutunduracağız ve önümüzdeki yıl hep birlikte çocuklarımızın başarılarını alkışlıyor olacağız” diye konuştu.

Mutlu ve gururluyuz

Timur Savcı, “Bu yola rahmetli Meral Okay ile çıktık. Biz bir şeyi başlattık ama Türkiye’den bir sürü iyi kalpli insan katkıda bulundu. Koruncuk Vakfı’nın böyle bir şeye imza atmış olması ve bizim de buna sebep olmuş olmamız gurur verici” dedi. Halit Ergenç ise, Koruncuk Vakfı’nı ve nasıl çalıştığını ilk duyduğunda çok etkilendiğini ve destek olmak istediğini belirtti. Selma Ergeç de köylerin önemine dikkat çekti, “Sekiz yıl önce yola çıktık. İstanbul’da var, İzmir’de oldu, benim hayalim tüm Türkiye’de olması ve mümkün olduğunca çok çocuğun Koruncukköy’lerden faydalanması” ifaresini kullandı.

Kucak açacak

Bu işin bir parçası olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Pelih Karahan da, “Ben de zamanında zor şartlarda üniversiteyi bitirdim. Eminim ki isteyen ama okuyamayan birçok kız çocuğu var. Burası onlara kucak açacak” dedi. Berrak Tüzünataç ise böyle bir işe faydası olduğu için kendisini iyi hissettiğini ve sonucunun güzel olduğunu görmekten de gurur duyduğunu dile getirdi.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.
Norm Ender başlattı, ünlü isimlerden destek yağdı‘Mekanın Sahibi’ şarkısıyla dikkat çeken rapçi Norm Ender, son günlerde artan orman yangınları üzerine bir kampanya başlattı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber