LİDERLERE MESAJ VAR

“Kenti tanıyan, dürüst, vizyon sahibi, şeffaf, ilkeli, uzlaşmacı, genel başkana değil, halka hesap veren adaylar istiyoruz. Kadın ve gençler de mutlaka olsun”

LİDERLERE MESAJ VAR

Milliyet EGE, sokağın nabzını tuttu
EGE BÖLGESİ’Nİ, 29 Mart’ta yapılacak yerel seçim heyecanı sardı. Çünkü sandık başına gitmek için sadece
76 gün kaldı. Beşikten mezara, pek çok konuda işimizin düştüğü yerel yönetimlere talip olan adaylara, her gün
bir yenisi ekleniyor. Milliyet EGE, sokağın nabzını tuttu.
“Nasıl bir belediye başkanı istiyorsunuz?” diye sordu.

Egeliler, genel başkanlara seslendi

SİYASİ partilerin genel başkanlarına seslenen Egeliler, “Cumhuriyetin temel değerlerini savunan, kenti çok iyi tanıyan, dürüst, vizyon sahibi, şeffaf, ilkeli, uzlaşmacı, genel başkana değil, halka hesap verecek isimler istiyoruz. Belediye başkanlığıyla meclis üyelikleri için mutlaka yeni isimlere, kadınlara ve gençlere de yer verilsin” diyor.

Sıtkı Şükürer (Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı): İzmir Büyükşehir Belediyesi, farklı dönemlerde farklı partilerden belediye başkanı gördü. Tabi ki bizler de herkes gibi, akıllı, dürüst, çalışkan bir başkan görmek isteriz. Bunun yanında kentin hem kısa hem de orta vadedeki gelişimine ivme kazandıracak projeler gerçekleştirebilecek bir isim olmalı.

Zekeriya Mutlu (İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı):
Benim yerel yönetimlerle ilgili herhangi bir konuda görüş beyan etmem doğru olmaz. Belli bir kitleyi temsil ettiğim için siyasi konularla ilgili yorum yaparak kimseyi kırmak ya da incitmek istemem.

Yaşamı kolaylaştırmalı

Mustafa Kundakçı (Türk-İş 3’üncü Bölge Temsilcisi): Halkın doğumundan ölümüne kadar yaşamlarını kolaylaştıracak, hayat standartlarını yükseltecek, kaliteli hizmetler üretecek birini istiyoruz. Hem ülkenin hem de belediyenin kaynaklarını doğru değerlendirip, halkın faydasını gözeterek yatırım yapacak, sosyal devlet anlayışını yaşama geçirecek biri olmalı.

Ferdan Çiftçi (Türk Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği İzmir Dönem Sözcüsü):
İnsandan ve yaşamdan yana, İzmir’i İzmirlilerle birlikte yönetecek bir belediye başkanı istiyoruz. Bu kenti, “kentsel dönüşüm” adı altında ranta mahkum etmeyecek, sorunları bilen, projelerini aklın ve bilimin önderliğinde uygulayabilen, İzmir’i “yaşam dostu kent” haline getirebilecek nitelikleri taşımalı.

Çevreye duyarlı olmalı

Erhan İçöz (Ege Çevre ve Kültür Platformu Dönem Sözcüsü): Çevreye ve yaşama karşı duyarlı olmasını istiyoruz. Çevreyi kirletenlere karşı daha yaptırımcı uygulamalar geliştiren, yeşili koruyan, suların temiz olması için gerekli önlemleri alan, termik santrala karşı olan, insan yaşamının paradan daha değerli olduğunu bilip buna göre hareket eden duyarlılıkta olmalı.

Dr. Suat Kaptaner (İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı):
Yönetime gelecek kişi, Cumhuriyet devrimlerine ve ulusal değerlere sahip çıkan, kararlı biri olmalı. İzmirli’nin ulaşım, konut, içme suyu ve temiz hava gibi gündelik ihtiyaçlarına cevap verebilmeli. Şeffaf yönetim anlayışı sergilemeli ve Türkiye koşullarına uygun olması için belediye hizmetlerini kamu hizmeti olarak kabul edip, bunları yine kamu eliyle vermeli. Ayrıca, bu kentteki politikaları uygularken, meslek örgütleri ve üniversitelerle sürekli ilişki içinde olup, görüş ve önerileri değerlendirmeli.

Kadın-erkek ayrımı yapmasın

Ergun Demir (Sağlık Emekçileri Sendikası İzmir Şube Başkanı): Kamu ve halk için hizmet veren, kendisi için değil, kenti ve halkı için çalışan bir belediye başkanı olmalı. Sağlığı etkileyen en önemli etmenler; barınma, beslenme, çevre, altyapı ve temiz içme suyudur. İyi bir kentte yaşayabilmek için tüm bunları yerine getirebilecek ve sorunları çözebilecek bir kişi gerekli.
Müjgan Mit (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği İzmir Şube Başkanı): Kadın olmasını istiyoruz. Kadın olmasa bile, kadın bakışıyla duyurlılık gösterecek, eşitlikçi biri olmalı. Kadın-erkek ayırımı yapmaksızın, insana değer veren, her şeyi bunun üzerinden yürütebilecek, insanların rahat yaşayacağı bir kent yaratabilecek yapıda olmalı.

Emeklileri de dinlesin

İmam Gügülter (Emekli-Sen Buca Şube Başkanı): Emeklilere de hitap edecek, onlarla ilgili projeler geliştirecek bir kişi olmalı. Emeklilerin başta ekonomik olmak üzere birçok sıkıntısı var. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, emeklilerin de düşüncelerini alıp bunlara yönelik çözüm üretecek birini başkan olarak görmek istiyoruz.

Hayranlık uyandıran mağara turizme kazandırılacak!Elazığ’ın Keban ilçesinde, 10 bin metrekarelik alana yayılan ve 200 metre derinlikte bulunan Gümüşkaya Mağarası’ndaki milyonlarca yıllık olduğu değerlendirilen oluşumlar hayranlık uyandırıyor.
13 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber