Manisa’nın 40 yıllık çöp sorununa kökten çözüm

Kentin yıllardır kanayan yarası olan çöp problemini 100 milyon liralık yatırımla tamamladıklarını söyleyen Büyükşehir Başkanı Cengiz Ergün, “İkincisi Gediz. Bu sıkıntı da, 58 milyon liraya mal olacak arıtma tesisinin hizmete girmesiyle tamamen son bulacak” dedi

Manisa’nın 40 yıllık çöp sorununa kökten çözüm

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, göreve geldiği günden bugüne kadar yaptığı çalışmaları Milliyet Ege’ye değerlendirdi. Belediye başkanı olduğu gün, partisinin rozetini çıkaran ve 24 saatini Manisa için harcayan Ergün, altyapı çalışmasından tutun, ilçe bazında yaptığı tüm projelerin önemine dikkat çekti, “Merkezde ne varsa, ilçelerde de aynısını hayata geçirmek için çaba gösteriyoruz” dedi. Kent genelinde 40 yıldır süren çöp sorununa neşter vurduklarını, Gediz’i kurtarmak için büyük çaba gösterdiklerini belirten Ergün, Milliyet EGE’nin sorularını içtenlikle yanıtladı.

Manisa sürekli sallanıyor, depreme bağlı olarak kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarınız hangi aşamada?

Kentsel dönüşüm, Manisa Yunusemre Belediyesi’nin TOKİ kanalıyla yapmış olduğu organizasyon. İlk etap da bin 100 konut yapılıyor. Bunu TOKİ yaptırıyor, reklamını ise Yunusemre Belediyesi yapıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Laleli bölgesinde de kentsel dönüşüm noktasında yine bakanlığın onayıyla yapmış oldukları bir kentsel dönüşüm alanını da Bakanlar Kurulu onayından geçirdiler. Ayrıca, geçen dönem konut olarak ne yaptınız diye sorarsanız, herhangi bir gelişme sağlayamadık. Ancak, hep kendime hedef koyduğum Hafsa Sultan projem vardı. Hafsa Sultan, 850-900 konutluk bir proje. Anlaşma noktasına geldiğimiz 180 arsa sahibinin, 110’uyla anlaşma sağlandı. Ama işin içine siyaset sokuldu, engellemelerle karşılaşıldı. Büyükşehir seçiminden önce propaganda yapıldı. O projeyi rafa kaldırdık. Ancak, 35 yılını konut yapmakla geçiren bir kişi olarak, ev yapamamanın sıkıntısını yaşıyoruz. Şu anda 2-3 yıldır hazırlığını yaptığımız Turgut Özal Mahallesi projesini ihale safhasına getirdik. İlk etap da belki 500-600 konutluk bir hamle ama bütün alanı içine kattığınızda, iki bin 200 konutluk bir proje bu iki alanı 73 uygulaması dediğimiz bir dönüşümle yüzde 95 arsa sahipleriyle anlaşarak ihale safhasına geldik. 2018 yılında da konut yapımına başlayacağız.

Merkez nüfus 380 bin

Bütün Şehir Yasası’nın ardından bütün ilçeler, mahalleler size bağlandı. İlçelerde de mutlaka birçok projeniz var. Farkındalık yaratacak bir çalışmanız olacak mı?

Manisa’da her yaz mevsimi yangın sebebiyle patlayan bir çöp sahamız var. Bir yıl içinde Uzunburun Bertaraf Tesisleri’nin test çalışmalarına başladık. 40 yıllık çöp sorunu Manisa’da bitiyor. Projeyi yaparken revize ettik. Ayrıştırma tesisi ile kapasite artırımına gittik. Turgutlu’yu, Ahmetli’yi ve Saruhanlı’yı ilk etaptaki revizyonun içine dahil ettik. Saruhanlı ve Turgutlu’da aktarma istasyonu dediğimiz tesisin ihalesini yaptık. Bu iki bölgenin çöplerini TIR ve konteynerlerle mevcut tesisimize taşıma noktasında olacağız. Bana göre en önemli çözülmesi gereken sorundu ve bu projeyi 100 milyonliralık bir yatırımla bitirdik. İkincisi, Gediz Nehri’ni kurtarma projesi. Yıllardan beri kanayan bir yara. Geçmişte nüfusumuz 80 bindi. Bugün merkezde 380 bin kişi yaşıyor. Kapasitesinin dörtte biri oranında arıtma yapabiliyorduk. Şimdi 58 milyonluk yatırımla inşaatı yüzde 60-70’lere gelen Manisa Merkez Arıtma Tesisi’ni bitiriyoruz. Turgutlu’da 50 milyon liralık arıtma projesiyle ilk suyu yakında almaya başlayacağız. Yani, Gediz Nehri’nin kirliliğini bitirmek için çok büyük çaba gösteriyoruz. Arıtmaları bitirme noktasındayız. Turgutlu Arıtma Tesisini 17 Mayıs’ta hizmete açtık.

Manisa’nın 40 yıllık çöp sorununa kökten çözüm
MANİSA BÜTÇEDE BİR NUMARA

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı, göreve geldiğinde belediyenin geliri 65 milyon, borcu ise tam 96 milyon liraydı. 15 ay gibi kısa bir süre içinde borçları kapatan Ergün, 2015’te 30 büyükşehir belediyesi içinde bütçe performansında ülke birincisi olduklarını belirtti, 2016’da da büyük ihtimalle yine birinci olacaklarını ifade etti

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yaptığı hizmetler ve atılımlarla sadece kent içinde değil, ülke genelinde adından söz ettirir hale geldi. Özellikle, 2015 yılında bütçe performansında 30 büyükşehir belediyesi arasından sıyrılıp Türkiye birincisi olması dikkat çekti. Bütçede başarılı olmasını çok çalışmaya borçlu olduğunu, gece saat 03.00’lere kadar çalıştığını kaydeden Ergün, 5 bin liranın üzerindeki bütüm alım işlerinin kendi onayından geçtiğini belirtti, “Her ayın biri ile beşi arasında faturalar önüme gelir. Harcamanın sırası değilse kesinlikle olur vermem” dedi, sorularımızı yanıtlamaya devam etti.

Belediyede kaç kişi istihdam ediliyor?

2009’da başkan olduğum da personel sayımız 1250 ’ydi. Manisa Belediyesi 2014’te büyükşehir olduğu gün personel sayımız 1920’ye ulaşmıştı. Şimdi beş bin 786 kişi olduk. Her şey denetimim altında. Para konusunda çok hassasım. Kendi ticari hayatımda da böyleydi.

200 puanla ilk sırada

Manisa Belediyesi’nin borç ve alacak durumu nedir?

Manisa Belediyesi’ni aldığımda geliri 65 milyon, borcu 96 milyondu. 15 ayda borçların hepsini temizledim. 2013’te seçimlerden 3 ay önce 31 Aralık itibariyle 65 milyon gelir, 196 milyona çıktı. 2015 yılında 30 büyükşehir belediyesi içinde bütçe performansında Türkiye birincisi olduk. 2016’da da büyük ihtimalle yine birinci olacağız. Değerlendirmeyi Ankara’da İmar ve Yapı Derneği (İMYAD) yapıyor. Bütçe sonuçlarında 200 puanla 1’inci Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı. 2’inci Erzurum Belediye Başkanı, 3’üncü 100 puan alan Antalya. Artıracaksın ki, diğer hizmetleri yapabilesin. Sekiz yıldır değişmeyen kuralım şu; neden bütçede bu kadar başarılıyım? 5 bin liranın üzerindeki bütün mal alım onayı bana geliyor. Sınırım beş bin. Manisa Belediyesi’nde sınır yoktu. Yapılacak harcamanın sırası değilse, olur vermem. Her ayın biri ile beşi arasında bütün faturalar önüme gelir, gece 03.00’e kadar çalışırım. Manulaş, Spilaş ve Besot şirketlerimiz var. Bir de Belediyespor var. Bütün hepsinin ödemesi bana gelir. Ödemeyi ayarlarım. İpin ucunu bıraktığın an bir ayda bitirirler seni. İki ay sonra alacaklıların hepsi ver paramı diye kapıya dayanır.

Hepsi zarar ediyordu

Genelde belediye şirketlerinin çoğu zarar ediyor. Sizin şirketlerinizin durumu nasıl?

Hepsi kar ediyor. Sadece Besot şirketim ben geldiğimde atıl durumdaydı. Bir personeli bile yoktu. Ben o şirketi hayata geçirdim ve çalışır hale getirdim. Şimdi hizmet alımı dediğimiz olay var. Personele maaş ödemek için hizmet alım ihalesine çıkıyoruz. 100 kişilik park-bahçe ekibim var. 100-150 kişilik zabıtam var, güvenlik ekibim var. Her biri ayrı ayrı ihalelere çıkar. Kendi şirketimi kurdum. Sadece kendi masraflarını kırtasiye giderlerini karşılasın diye, sıfır karla yüzde 3 arası maliyetlerle Besot’u devreye soktum. Yıllık 12 milyon lira kar sağladı. 2009 itibariyle söylüyorum bu rakamları. Bugün aylık en az 15-20 milyon. Şu anda Besot da üç bin 800 taşeron işçim var. Her ay sadece Besot’un bugün geldiği konum muhtasara ödediği para, KDV dahil 2.6 milyon. 3 belediye şirketimden Besot, hizmet alım işlerine bakar; yani muazzam bir tasarruf sağlıyorum. İkincisi, Manulaş tamamen ulaşım işlerine bakıyor. 120-130 otobüsümüz var. Köylerden ilçe merkezlerine, ilçe merkezlerinden Manisa merkeze taşımayı yapan otobüsler. Bütün Manisa’da havuz sistemini kurdum. Toplam ne kadar minibüsçü varsa, hepsini bir araya getirdim, ‘Şu araçları alacaksınız’ dedim. Muradiye’de hepsini birleştirdim, havuzunu kurdum.

1-2 ilçe kaldı

Turgutlu’yu kurdum. Alaşehir’i kurdum. Soma’yı kurdum. Salihli’yi kurdum. Akhisar’ı kurdum. Hemen hemen bitti 1-2 ilçe kaldı. İlk Soma’yı kurmuştuk. Herkes yeni araba aldı ve havuz sistemine dahil oldu. Bunların kontrolü bizde. Manisa kart yazılımını kendim aldım, şirketime firmaya yüzde 3 ödemiyorum. Kartı açık ihaleye çıktım. Bütün programı kendim kurdum. Kendi otobüslerimiz hariç, 400’ün üzerinde otobüsü havuza alıyoruz. Bunların hepsinin takibini kameralarla yapıyoruz. Bütün sistem bizim elimizde. Manisa’daki bütün ilçeler dahil olmak üzere, hafriyat sahalarının işletilmesi, reklam mecraları, bilboard, raket işlemleri tamamen Spilaş şirketinde. Bütün hepsini ben kurdum. Bunların hepsini daha önceden başkaları yapıyordu. Şirketlerim Büyükşehir’den almaları gereken sermayeyi daha almadı. Kuruluş sermayesi olan yüzde 25 hala orada duruyor. Bu yıl bütçemizde 2016’nın rakamlarına göre gerçekleşme oranı yüzde 101.9 gelir de tam 12’den vurdum. Harcamada ise gerçekleşme oranı yüzde 103.

Tozdan kurtuldular

Manisa’nın en önemli sorunu nedir?

Yapılması gereken çok iş vardı. Mesela, bu yıl muazzam bir asfalt çalışması yaptık. Bana bağlı dört bin 550 kilometrelik köy yolu var. 2015 yılında bizi Kamu İhale Kurumu’na şikayet ettiler. Asfalt yapma işini geciktirdiler. O zaman 550-600 kilometresini yapabilmiştim. 2016’da yeniden açtığımız ihale kapsamında, tamı tamına iki bin 800 kilometre asfaltı bitirdim. Bunların 500-600 kilometresi sıcak asfalt, bunun yapılması çok olumlu artı getirdi. İnsanlar çukurdan, tozdan, topraktan kurtuldu. Yolları düzelttik, otobüsleri hizmete soktuk, vatandaşlarımızı taşımaya başladık. Bunlar en çok ses getiren iki işim. Birde kanalizasyonu, suyu olmayan, su depoları çok kötü olan ilk olarak 95 mahalle projesini hayata geçirdik, her ilçeden durumu en kötü olan 6-7 tane mahalle seçtik. 95 mahallenin kanalizasyon sularını bitirdik, üstyapı taşlarını da döşüyoruz. Yeni projede ise 130 mahallenin ihalesine başladım. Etap etap sırayla gidiyoruz. Manisa’da 1000’e yakın mahalle var. Bu mahallelerin yaklaşık 500-600’ü kötü. Bunların altyapılarını sıfırdan yeniliyoruz. Üstyapılarına taş döşemesi yapıyoruz. Mezarlık hizmetlerinde muazzam bir hizmet veriyoruz. Mezarlık yollarına taş döşüyoruz. Yani kırsalda muazzam bir çalışmamız var. Vatandaşlarımızdan da çok olumlu tepkiler alıyoruz.

Eski Garaj’a muhteşem bir tesis yapıyoruz

Eski garajla ilgili projeniz hangi aşamada?

En büyük yatırımlarımızdan biri, Eski Garaj projemize başlıyoruz. Bu projeyi, Türkiye’nin en iyilerinden uluslararası projelerde ün yapmış Emre Arolat çizdi. Yerin altında kademeli şekilde 1800-2000 araçlık otopark olacak. İçinde bin 200 kişilik tiyatro salonları olacak, alışveriş mağazaları ve bütün sosyal faaliyetlerin yapılabileceği muhteşem bir tesis olacak. Yeşilliği çok ön planda tutarak gençlerin oturabileceği alanlarıda düşündük. Bin tezgahlı kapanır açılır sistemli pazaryeri, modern bir şekilde olacak. Konser yapılabilecek devasa bir meydan. İçinde her şey var. Çalışmalar en az 3 yıl sürecek. İhalesini yaptık ama daha neticelendirilmedi. Belki 1-2 ay sonra eski garajda temel atacağız. 412 milyon lira civarında bir maliyeti olacak. 150 bin metrekare inşaat alanı bulunacak. Belediye hizmet binası bu projenin sadece bir parçası, bu proje ile Manisa’ya dev bir kompleks kazandıracağız.

‘Yaşanacak bir kent’

Bir de Manisa Prime adını verdiğimiz içinde otel ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu, iş ofislerinin yer alacağı bir projemiz daha var. 2014 yılında yaptığımız Manisa Kent Park’a İzmir’den gruplar geliyor. Manisa’yı Türkiye’de tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, sanayisiyle, çiftçiliğiyle, tarımıyla yaşanacak bir şehir haline getirdik.

Avrupa’da yatırım yapılacak en iyi OSB

Teşvikler Yasası’nın ardından, İzmir’deki birçok firma Manisa’ya akın etti, hatta başka kentlere de gitti. İzmir’de tesis sayısı azaldı. Manisa, İzmir’i solladı. Neler diyeceksiniz?

İşadamlarının Manisa’ya gelmesi hem sosyal hem konutsal açıdan ivme kazandırdı. Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin sayılı OSB’lerinden olması Manisa’ya hızlı bir gelişme sağladı. 2005-2006 yılı arasında Avrupa tarafından yatırım yapılabilecek en iyi OSB seçildik. Burada rahmetli Bülent Koşmaz’ın emeği çok. Sait Türek de her geçen gün üstüne koydu, bu noktalara taşıdı. OSB’de son olarak 6’ncı bölge hazırlanıyor. Bununla ilgili planları onayladık.

‘Sosyal yaşamda atağa kalktık’

Merkezde neler yapıyorsunuz?

Selendi, Sarıgöl ve Kula’yı görmenizi isterim. Manisa merkezde ne yaptıysam, ilçelerimizde de aynısını yapıyorum. Prestij caddeleri, bulvarları, ışıklandırmaları, süslemeleriyle şehir havasına dönüyor. Halk, gece sokağa çıkar oldu.

15 bin öğrenci...

Bundan sekiz yıl önce Manisa’da saat 20.00’den sonra bir öğrenci, bir kadın sokağa çıkmaya korkardı. Şimdi gecenin 01.00’inde herkes rahatlıkla gezebiliyor. Huzur var, mutluluk var. Çünkü, sosyal alanlar çoğaldı. İlk geldiğimde Manisa’da kalan öğrenci sayısı 700-800’ü geçmezdi. Hepsi Bornova’ya, İzmir’e giderdi. Şimdi kent merkezinde kalan öğrenci sayımız 15 bine yaklaştı.

O kadar çok alan açıldı ki, onların oturabileceği, zaman geçirebileceği her şey mevcut. Aynı şey beyaz yakalılar için de geçerli.

OSB’de çalışanlar için de geçerli. Üniversite çalışanları, rektörü, yardımcıları için de geçerli. Bunlar artık Manisa’da kalmaya başladı. Manisa bir ivme yakaladı, sosyal yaşamda atağa geçti.

Hızlı hareket ettik

Gediz’in temizlenmesi sadece Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne mi kaldı?

Gediz’i kirleten sanayi tesisleri var. Bu firmalara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bakıyor. Bu tür kuruluşlara bakanlık müdahale ediyor. Biz sadece nüfusun yaşadığı alanda bulunan arıtmalardan sorumluyuz. Diğer illerin de bizim yapmış olduğumuz çalışmaları bitirmesi gerekiyor. 2010 yılında bir genelge yayımlanmıştı. Bütün belediyeler bunları tamamlamak zorunda. 2016’nın sonuna kadar süre verilmişti. Biz biraz hızlı hareket ettik. Diğer iller de çalışmalarını yapıyor. Şu anda arıtma tesisi çalışmaları Soma, Gördes, Akhisar, Salihli ve Saruhanlı’da bitti.

Manisa’nın 40 yıllık çöp sorununa kökten çözüm
Spil, bizim proje

Spil Dağı teleferik projesi hangi aşamada?

Teleferik çalışmalarının belediye ile hiçbir bağı yok. Milli Parklar Genel Müdürlüğü Ankara’da bu bölgeyi 49 yıllığına ihaleye çıkardı. Akhisar’daki AVM’ciler ve özel bir firma, Spil’in tepesine 400 yataklı iki otel ve teleferiği yapacak. Geçen yıl bir çalışma yapmıştım. Mevlana’dan bir çıkış hattı olacaktı. Bu hattı iptal ettirdik. Adliyenin ve üniversitenin arkasından doğrudan Spil’e çıkacak proje hattını geçen dönem bakanımıza sundum. Şu anda o proje uygulanıyor. Ayrıca, imar plan çalışma değişiklikleri de bizden geçiyor. Yap-işlet-devret modeliyle yapılıyor.

Marmaray'da trenin önünden kaçan tavşan cep telefonu kamerasına yansıdıGebze-Halkalı Marmaray hattındaki Fatih istasyonunda tren bekleyen yolculardan biri, şaşırıp raylara giren yabani tavşanın trenden kaçışını cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.
6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber