Martha Stewart örneği ve Türkiye

Martha Stewart örneği ve Türkiye

Martha Stewart örneği ve Türkiye
Gazetelerden takip ediyorsunuzdur. ABD'nin en ünlü 30 kadını arasında üçüncü sıralamada olan Martha Stewart'ın başı yargıyla dertte... Peki kişisel serveti 400 milyon dolar, şirketlerinin değeri bunun çok daha fazlası olan Stewart kimdir?
Martha New Jersey'de anne babası ve beş kardeşiyle paylaştığı mütevazı evinin oda büyüklüğündeki arka bahçesinde üç yaşında bahçeciliğe merak salmış. İngilizceyi çat pat konuşan annesinden yemek pişirme, dikiş nakış öğrenmiş.
Okulu bitirip Wall Street'te bir borsa firmasında çalışırken annesinin öğrettiği yemek tariflerini "Davet Ağırlaması" adlı bir kitapta toplamış.

Kitabı zirveye çıktı
Bu kitap en çok satanlar listesinde tepeye oturunca Martha'nın gözü açılmış.
"Amerikalı benden yemek pişirmesini, konukları ağırlamasını öğrenirse evinin bakımı, dekorasyonu, evine malzeme alışverişinde seçeceklerini, bahçesinde çiçek düzenlemesini de öğrenir" diyerek kolları sıvamış.
Müteşebbis kadın yaşam stili bahis konusu olduğunda ev, çoluk çocuk bakımı nedeniyle işi başında aşkın, zamanla yarışan Amerikan kadınlarının çaresizliğini idrak ederek sorunlarına evlerinde çözüm getirmiş.
Halkın dişlerini fırçalayacak macundan süreceği arabanın cinsine, gebelik testinden duvar kağıdına, gelinlikten takıya her şeyi TV ilanlarından seçip telefonla sipariş verme eğilimi Martha'ya ışık tutmuş. Kitabının başarısı üzerine TV, radyo şovlarına ve gazete yazılarına yönelmiş, desen ve modellerini bizzat hazırladığı ev eşyalarını kataloglarda pazarlamaya başlamış, web siteleriyle milyonlarca eve ulaşmayı başarmış. Adını taşıyan ürünlerin satışı için az ve orta gelirlilerin uğrağı K - Mart gibi mağaza zincirleriyle özel anlaşmalar yapmış.

Tek başına firma
Bu arada zamanla Martha'nın yemek pişirme şovlarını milyonlarca Amerikalı izlemeye, elde kağıt kalem, yiyecek tariflerini almaya başlamış. Kısa sürede Stewart, tek başına bir firma haline gelmiş.
"Martha Stewart Yaşamı" adlı satış rekoru kitabı, Emmy ödülleri kazanan TV şovu, yüzü aşkın gazetede yayımlanan köşe yazıları, radyo programları, ürün satışları yapan kataloglar ile Polonya göçmeni ailenin kızı Forbes ve Fortune dergilerinde ülkenin "En Güçlü 50 Kadını" listesinde ilk sıralarda yerini almış. Popüler olmada Hillary Clinton'u, Julia Roberts'u, Madonna'yı, Carolyn Kennedy'yi, Başkan Bush'un eşi Laura Bush'u, Jennifer Lopez'i geride bırakan Martha Stewart peki ne yapmıştı da suçlu bulunmuştu?
ABD'nin en başarılı iş kadınlarından Martha Stewart'ı mahkeme jürisi, 4 yıl önce yakın bir dostu tarafından yönetilen ImClone adlı biyoteknoloji şirketinin 225 bin dolarlık hissesini, değerlerini kaybetmeden bir gün önce elinden çıkardığı; bunun için komplo ve adaleti engellemekten dolayı mahkum etmişti.
Stewart'ın hisseleri satmasının ertesi günü, hükümet ImClone'un kanser ilacı Erbitux'a satış onayı verilmeyeceğini açıklamıştı. "Insider trading" denen içeriden "tüyo" alarak haksız kazanç sağlamakla suçlanan Stewart'ın başını yakan kanser ilacına da daha sonra onay verilmişti.
Şimdi diyeceksiniz; Martha Stewart'tan bize ne?
Stewart, aslında bir girişimcilik dersi...
İnsanları ve toplumun ruh halini iyi analiz eden bir kişinin; iyi organizasyon kabiliyetiyle nasıl başarılar yakalayabileceğini çok güzel anlatıyor.
Bugün hayallerinizi gerçekleştirebilmek ve başarılı olabilmek için "bir fayda" yaratmanız gerekiyor.
Bunu öncesinden gören, hisseden ve geleceği kurgulayabilen de zirveye tırmanıyor.
Peki ya zirvede kalabilmek?
İnanın zirvede kalabilmek çıkış kadar zordur.

Bir Başka Gözle
Yapanın yanına kar kalırsa
Martha Stewart olayının bize anlattığı bir başka mesaj daha var.
O da Amerikan adaletinin kimse için bir ayrım, gözetme yapmadığı...
Milliyet Ege yazarlarından Süha Tanrıöver'in ilk yazısını hatırlıyorum.Yazının başlığı "YYKKK" idi; yani "Yapanın Yanına Kar Kalma Katsayısı..."
Tanrıöver, şöyle yazmıştı.
"Ülkemizde vergi kaçırırsın af çıkar, SSK primlerini ödemezsin af çıkar. Adam öldürürken, gasp ederken, hırsızlık yaparken fazla düşünmene gerek yoktur, çünkü af çıkar. Böylece belirttiğim kat sayının yüksek olduğu yönünde bir kabul toplumda iyice kök salar ve gelişmeler (maalesef) bu kabulü haklı çıkarır. Buradan hareketle oluşan toplumsal yapıda 'devletin malı deniz, yemeyen domuz' olur, 'şişeler kırılır, köşeler dönülür', 'Bir enayi ben miyim' olunur. Sonuçta kimsenin memnun olmadığı, aslında herkesin sorumlu olduğu ortam oluşur. Bu konuda ipin ucunun her yönüyle hukukun üstün kılınması olduğunu düşünüyorum. Baklava çalan çocukların yıllarca hapse mahkum olduğu, devlete milyonlarca dolar zarar verenlerin ise 6 milyon lira ile paçayı kurtardığı bir düzende kat sayının düşebilmesi mümkün olmuyor. Geçmiş bir yazımda da dile getirmiştim, kurallaşma olmadan bu sıkıntılarımızı atlatabilmemiz, kendimizi aşabilmemiz mümkün olmayacak. Galiba YYKKK kaldırıma benziyor, ne kadar yüksek olursa, uygarlık o kadar düşük oluyor."
Martha Stewart, tüm Amerika'nın en sevdiği insanlardan...
1 milyar dolarlık serveti olan Stewart'ın mahkum olduğu rakam 200 bin dolar...
Türkiye'nin bir numaralı sorunu adalete güvendir.
Bu sağlandığı taktirde bu ülkenin kalkınması, demokratikleşmesi çok daha hızlı olacaktır.

Saint Joseph'e tebrikler...
İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi'nin organize ettiği Meslek Tanıtım Fuarı'nın bugün yedincisi başlıyor.
Türkiye'deki bütün üniversiteleri ve İzmir'deki tüm okulları bir araya getiren böylesine büyük bir organizasyon bulunmuyor. Geleceğini arayanlar, mesleki hayallerini nasıl gerçekleştirecekleri konusunda fikir sahibi olmak isteyenler Kültürpark'taki 9, 10, 11 nolu pavyonlarda üniversitelerimizin yetkilileriyle buluşabilirler.
Tabii bu yıl da Saint Joseph'i yalnız bırakmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Garanti Bankası, Kipa, Vestel, Pınar, Arkas, Elmas Nakliyat ve diğer sponsorlara da teşekkür etmek gerekiyor.

EGE


Otopark yüzünden komşusunu vurduNevşehir'de otopark yüzünden çıkan tartışmada komşusu tarafından pompalı tüfekle vurulan kişi ağır yaralandı.
Şarkıcı Linet’ten çıplak ayak dans şovBostancı Gösteri Merkezi'nde sahneye çıkan Linet, kalça dansıyla kendisini dinlemeye gelenlerden tam not aldı. Linet'in dans gösterisi dakikalarca alkışlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber