‘Metro projeleri Bakan’ın önünde’

Kocaoğlu, Bakan Yıldırım’ın, “projeleri gelmediği için istenen 3 hattı yapamıyoruz” sözlerine cevap gönderdi...

‘Metro projeleri Bakan’ın önünde’

CHP’nin iki önemli belediye başkanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Yerel yönetimler-hayaller ve gerçekler” konulu panelde Bütünşehir Yasası’nı eleştirdi. Tramvay projeleri için DPT’den onay beklediklerini belirten Kocaoğlu, Bakan Binali Yıldırım’ın sözünü ettiği üç metro hattını yapmak istedikleri ancak projelerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazılanmadığı yönündeki açıklamasına yanıt verdi.

İhaleye çıkabilirler
Kocaoğlu, “Biz Üçkuyular-Narlıdere, Halkapınar-Otogar projelerini teslim ettik. Buca hattını kendilerinin yapacağını çok önceden açıkladıkları için projesini yapmadık. İki hattın proje ve evrakları önlerindedir. İstedikleri zaman ihaleye çıkmamaları için bir neden yok. Bakan Yıldırım’ın ‘projeyi yapacak ve gönderecekler’ sözünü kendisine yanlış veya eksik bilgi verildiği şeklinde yorumluyorum” dedi. Kocaoğlu, tramvayla ilgili ise taşınacak yolcu sayısının tutmadığı gerekçesiyle yatırım programına alınmadığı bilgisinin geldiğini belirtti.

Tarihi açıkladı!

Kocaoğlu, metronun bitiş tarihi konusunda, “Erzurum’a demiryolu yapılırken İnönü’ye vazgeçmeyi önermişler. ‘Bir kayaya denk geldik. Hergün ancak 50 santimetre ilerleyebiliyoruz’ diye açıklamışlar. İnönü ise ‘ilerleniyorsa, biter’ demiş” diye konuştu.

“Garip bir el bizi hep engelliyor”

Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinin garip bir el tarafından takip edildiğini ve bu el tarafından gecikmesi için çaba harcandığını söyledi. Eşrefpaşa Hastanesi’nin yıllarca sağlık taraması yaptığını ve hastaları tedavi ettiğini belirten Kocaoğlu, “Ancak İl Sağlık Müdürü başarılı bir çalışma yaparak bu işi kendilerinin yapacağını söyleyerek sağlık taraması yapmamızı engelledi. Bu hizmete de engellemek gibi büyük iş başardılar. Kutlamak gerekiyor” dedi.

Keskin’den Türel’e hakaret gibi cevap

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin “yerel yönetimlerde hayaller ve gerçekler” konulu panelin açılışında konuşma yaptı. Keskin, Ak Parti’nin İzmir’de gerçekleştirdiği toplantıda yapılan açıklamaları da eleştirdi. CHP’li belediyelere gölge düşürülmeye çalışıldığını söyledi. Keskin, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’in Büyükşehir adaylığıyla ilgili sözlerine sert tepki gösterdi. Keskin, Türel’in adını vermediği konuşmasında “Birisi İzmir’den Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı gösterilmesini şeref sayacağını söylemiş. Siz şerefinizi kaybettiğiniz yerde arayın” dedi. Adnan Keskin ve Genel Sekreter Bihlun Tamayligil metropol ilçe ziyaretlerini ara vermeden sürdürdü. Keskin, CHP’nin İzmir hedefini açıklayarak yerel seçimlerde “30’ta 30” yapacaklarını açıkladı.

CHP’li Meclis üyesi partiden istifa etti

İktidar ve muhalefet arasında zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı Bayraklı Meclisi bu kez bir istifa haberiyle sarsıldı. Meclis birinci başkanvekili sıfatını da taşıyan CHP’li Ertuğrul Sivrioğlu partisine gönderdiği yazılı bir metinle CHP’den ayrıldığını ilan etti. Sivrioğlu, Bayraklı Meclisinde siyaset yapmaya bağımsız olarak devam edeceğini açıkladı. CHP grubunda şok etkisi yaratan istifaya herkes bir anlam yüklemeye çalışırken Sivrioğlu yaptığı kısa açıklamada ‘Bizde geri vites yok, bağımsız meclis üyesi olarak siyasi hayatımı sürdürmekte kararlıyım. İstifama ilişkin metni ilçe örgütüne gönderdim. Daha geniş bir açıklamayı önümüzdeki günlerde yapabilirim’ dedi. CHP Bayraklı İlçe Başkanı Levent Ölçer Sivrioğlu’nun istifayı gerektirecek bir sorunu olmadığını savundu. CHP’nin bu istifa sonrası meclis üyesi sayısı 24’ten 23’e inmiş oldu.

Korku dolu anlar! 2 çocuğuyla yola savrulduAntalya'nın Alanya ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, takla attı. Kazada otomobili kullanan anne ve 2 çocuğu ile yanlarında bulunan 1 kişi, yola savrularak, yaralandı.
Yoğun istek üzerine ikinci kez Harbiye'de arabesk geceTemmuz ayında Harbiye Açıkhava'da sahneye çıkan Cengiz Kurtoğlu ve Hakan Altun, yoğun istek üzerine önceki akşam Poll Production organizasyonu, Demirören TV medya sponsorluğunda gerçekleşen Turkish Airlines Harbiye Açıkhava Konserleri'nde bir kez daha sevenleriyle buluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber