Nedenlerini açıkladı

Nedenlerini açıkladı

Gümrükçü, çıkarmaların işe alım yasalarına aykırı şekilde göreve başlayanlar ve iş ahlakına uymayanlara yönelik olduğunu belirtti.

İZMİR’in Çiğli ilçesinin Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, iş akdi feshedilen çalışanlara yönelik açıklama yaptı. Bazı personelin işe gelmeden maaş alan ‘bankamatik çalışan’ olduğunu, kimisinin de yerel seçimlere kısa bir süre kala işe alındığını ve 2 aylık deneme sürelerinin henüz bitmediğini belirten Gümrükçü, restoranlara alınan 120 kişiden, 19’unu işten çıkardıklarını belirtti.

‘Kanunlara uyduk’

2018 yılında çıkan Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK), değil sözleşmeli memur, şirkete personel alırken bile güvenlik soruşturması yapma yükümlülüğü getirdiğini belirten Başkan Gümrükçü, “19 kişinin iş akdini, işe alım usullerine uymadığı için iptal ettik. Bunu yaparken de titiz davrandık. Örneğin aynı aileden iki kişi varsa, birini çıkardık. Ardından 9 kişinin güvenlik soruşturması sonuçlandı. Eksik olan evrakları tamamlanınca, bu kişiler işe geri döndü” diye konuştu. Gümrükçü, işten çıkarıldığı için belediye önünde açlık grevi yapan CHP ilçe eski başkanı Zeynel Mertoğlu’nun ise işe geldiğini ispatlayacak belge olmadığını söyledi.

Başkan Gümrükçü, bundan sonraki süreçte işten çıkarmaların olmayacağını, İşini aksatmayan, iş hukukunu bozmayan herkesin devam edeceğini ifade etti.

‘Partiyi yıpratıyorlar’

İşten çıkarmalara yönelik açıklama yapmak istemediğini, bu tür şeylerin kamuoyu önünde konuşulmasını doğru bulmadığını söyleyen Gümrükçü, “Partili olduklarını iddia eden bir yapı ama partiyi yıpratmaktan çekinmiyorlar. Ben aldığım parti terbiyesi gereği, bu konuyu ilçe danışma kurulunda paylaşmayı tercih ediyorum” dedi. - UMUT KARAKOYUN DHA

Sinir krizi geçirdi!Bursa'da elektrikler kesildiği için mum yakan Sima Ç. mumu elinden düşürünce evinde yangın çıktı. Çıkan yangında Sima Ç. evden çıkmayı başarırken köpeği ise içeride yanarak can verdi. Köpeğinin öldüğünü öğrenen Sima Ç. saatlerce gözyaşı döktü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber