Nefesler tutuldu şimdi dans zamanı

Geri sayımda sona gelindi. Birinci İzmir Uluslararası Dans Festivali başladı. Heyecan fırtınası yarın akşam doruğa çıkacak. 12 ülkeden katılımcılar finalde gözleri kamaştıracak. Dünyaca ünlü Moldovalı grup ‘Codreanca’ da unutulmaz bir gösteriye imza atacak

Nefesler tutuldu şimdi dans zamanı

Karşıyaka Belediyesi, Ege TV ve Uluslararası Dans Örgütü (IDO) işbirliği, Carefour-Sa, Ege Park, Swissotel Grand Efes katkılarıyla düzenlenen 1’inci İzmir Uluslararası Dans Festivali başladı. Karşıyaka Festivali kapsamında gerçekleştirilen, İzmir’i marka kent yapma yolunda önemli adımlardan biri olarak gösterilen organizasyonda asıl heyecan yarın akşam yaşanacak. Final, Mavişehir Spor Salonu’nda saat 21.00’de başlayacak. Karayip danslarının (salsa, merengue, bachata) konsept olarak belirlendiği festivale katılan 12 ülkeden ekipler pistte fırtına gibi esecek, adeta yer yerinden oynayacak. Dünyaca ünlü 21 dansçıdan oluşan ünlü Moldovalı grup Codreanca da izleyicilerle buluşacak, hayran bırakacak. Halka açık ve ücretsiz olan bu görsel şölen, Ege TV ekranlarından da canlı olarak yayınlanacak.

Türkiye’nin gururu

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, İzmir’de ilk kez uluslararası dans organizasyonu gerçekleştiğini ifade etti. Durak, şunları söyledi: “İzmir’in marka kenti olma yolunda pek çok aktivitelerle donatılması gerekiyor. Bu festival, kentimizin tanıtımına katkı koyacak. Kentimize hareket, heyecan katacak. Adeta yer yerinden oynayacak. Ayrıca halka açık konserler, söyleşiler, sergiler, spor karşılaşmaları da olacak. Çeşme’deki şarkı yarışmasından sonra ülkemizin gururu olacağına inanıyorum. Tüm İzmirlileri bizlerle birlikte olmaya davet ediyorum. Unutulmayacak anların yaşanacağı bu gösterilerde hep beraber olalım, güzellikleri birlikte yaşayalım.”

Dansta marka kent

Ege TV ve Radyo Ege İcra Kurulu Başkanı Erol Yaraş da son yıllarda hem Türkiye’de hem de yurtdışında dans yarışmalarının büyük ilgi çektiğini dile getirdi. Yaraş, asıl hedeflerinin, geleneksel hale getirilecek bu festivallerle birlikte önümüzdeki yıllarda salon dansları ve Latin dansları gibi branşlarda yarışmalar düzenlemek olduğunu kaydetti, “İzmir’i dansta marka yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Geçmişleri başarı dolu
MOLDOVALI grup Codreanca, 1997’de kuruldu. İsviçre, Almanya, Avusturya’daki yarışmalara katılıp çeşitli dereceler elde ettiler. 2005, 2006, 2007 Avrupa şampiyonalarında altın, dünya şampiyonasında gümüş madalya kazandılar. Geçen yıl dünya şampiyonu oldular, Avrupa Şampiyonası’nda ikinci sırada yer aldılar. Kazanmaya odaklı, tutkulu, istekli ve yetenekli dansçılar yetiştirmeyi hedef haline getiren bir dans okulu olarak da sanat dünyasına hizmet veriyorlar. Kısa sürede elde ettikleri başarılarla dünya çapında üne kavuştular.

HANGİ ÜLKE, KİMLERLE KATILIYOR?
TÜRKİYE
CİHAT?Can ve Gizem Senyaprak final gecesinde gösteri sunacak. Cihat Can, 1990 yılında artistik cimnastikle başladığı kariyerini, rap, hip hop, break ve disco danslarıyla devam ettirdi. Katıldığı yarışmalarda çeşitli dereceler aldı. 1997 yılında Planet Dance Dünya Finalleri’nde Tecnical Planet Dancer (En Teknik Dansçı) seçildi. Türkiye’de ve yurtdışında birçok dans ustasıyla çalışmalarda bulundu. Gizem Senyaprak ise dans hayatına 1996’da modern ve sosyal Latin danslarıyla adım attı. 2001 yılında Yonca Evcimik Dans Grubu’na katıldı. 2006’da ara verdiği dansa 2008’de Cihat Can’la döndü. 2003 Ulusal ve Uluslararası Dans Şampiyonası Salsa Birinciliği, Salsa Show Birinciliği ve 2008 yılında uluslararası magazin dergisi Que Pasa’nın düzenlediği The UK World Open Salsa Championship’te partneri Cihat Can’la birinciliği bulunuyor.

AVUSTURYA
YVONNE Rueff ve Stefan Hold yer alıyor. 2005 Dünya ve Avrupa Salsa Discofox Şampiyonası yarı finalistliği, 2006 Avusturya Bachata ve Tango Argentino şampiyonluğu, 2007 Dünya Discofox Şampiyonası yarı finalistliği dereceleri elde eden Yvonne Rueff, 2007’de “dakikada en çok spin atma”da dünya rekorunu Adrei Chitu ile kırdı. 2008’de Dünya Latin Dans Şampiyonası’nda 3’üncü sırada yer aldı. Stefan Hold ise 2002 ve 2003’te Avusturya Çocuk Latin ve Salon Dansları Şampiyonu oldu. 2004, 2005, 2006 yıllarında düzenlenen Avusturya Küçükler Salon ve Latin Dansları şampiyonalarında ikincilik elde etti. 2006’da Salon ve Latin Dansları Kombinasyon Şampiyonası’nda da ikinci oldu.

BELÇİKA
DANİEL Howett ve partneri Anja Vandenbroucke festivale katılıyor. Anja, dansa ilk adımı 1999 yılında Latin Amerika Dans Yarışması’na katılarak attı. IEKO Latin dansları ekibiyle Belçika Şampiyonu oldu. 2000 yılında Salsa dalında Belçika ve Avrupa Şampiyonluğu elde etti. Aynı yıl Miami’de düzenlenen Salsa Dünya Şampiyonası’nın finalistleri arasında yer aldı. 2001’de ulusal ve uluslararası şampiyonlarda derecelere ulaşan dansçı, Kortrijk Akademi’de bale eğitime başladı. 2002’de Belçika Salsa Şampiyonu olan Daniel Latin de Amerika danslarında Belçika’yı temsil edecekler arasında yer alarak, Orlando’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda partneri Anja ile beraber çeyrek finalist oldu. Belçika Dans Hocalığı Okulu’nda (BULDO) eğitmenlik yapan Daniel, Latin Big Band Mucho Gusto dans ekibiyle birlikte çalışıyor.

BELARUS
ANASTASİYA Semizhon ve Sergey Pitkevich ikilisi piste çıkacak. Latin dansı, gösteri dansı, salsa, modern dans koreografisi, akrobatik rock’n roll gibi birçok dans stilini başarılı şekilde gösterilerinde kullanıyorlar. Birçok yarışmada derece elde ettiler. Aynı zamanda “Terra” adlı müzikalin de dansçıları olarak yer aldılar. Pek çok önemli ödül kazandılar. Bunlar arasında Minsk 2008 Genç Yaratıcı Çeşitlilik Festivali’nde Meteoric Shower birinciliği, Letonya Riga 2008 Kupası birinciliği, Belarus Minsk 2008 Kupası birinciliği, Minsk 2008 CIS ve Baltık Ülkeleri Festivali birinciliği, Minsk 2009 sıradışı oyunlar dansı birinciliği ve Almanya Riza 2008 Dünya Kupası bulunuyor.

ÇEK CUMHURİYETİ
KARİN ve Petr bu ülke adına katılıyor. Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kasabasındaki K+K LABYRINT Kulübü’nde dans ediyorlar. Genç
çift, son yıllarda sadece ülkelerinde değil, dünya çapında ön sıralarda yer aldı. Katrin ve Petr, özellikle Latin ve özel çift danslarıyla,
salsa, bachata, merengue ile lidny hop alanında başarılı.

FRANSA
ULUSLARARASI Dans Örgütü (IDO) çift yarışmalarında son beş yılın en dikkat çekici çiftlerinden Jean Saillard ve Laetitia Lopez katılıyor. Sadece Fransa’da değil, Almanya, Avusturya, İsviçre ve İtalya’da yapılan IDO yarışmalarında da kürsüye çıkmayı başardılar. Uzun zamandır birlikte çalışan çift, yarışmalarda ve gösterilerde yer almanın yanı sıra Lyon’da Latin dansları eğitmenliği yapıyorlar. Jean Saillard ile Laetitia Lopez, Fransa’da son üç senenin salsa, merengue ve bachata şampiyonu...

İTALYA
ROBERTO Bianchi ve Jasmina Berardi... Dünya sıralamasında önemli yere sahipler. Birkaç yıldır beraber dans ediyorlar. Dünya şampiyonalarında çok iyi derecelere ulaştılar. İlk katıldıkları dünya şampiyonasında bachata dalında finalist oldular. Üç yıl içinde 2 salsa, 2 meregue, 2 bachata, 2 latin dansında olmak üzere 8 dünya derecesi elde ettiler.

İSPANYA
NİKO olarak anılan İspanya doğumlu Nicolas Valiente dansçı, aktör ve modellik yapıyor. Latin dansı kariyerine 19 yaşında başlayan Niko, 2008 yılında İspanya’ya dönene kadar dört yıl İngiltere’de Latin Dance Okulu’nda başarılı çalışmalar sergiledi. Partneri Marisa ise üç yaşından beri klasik bale, step, modern dansla ilgileniyor ve profesyonel dans hocalığına kadar yükseldi. 2008 Haziran’ında Latin danslarına başlayan Marisa, Ocak 2009’dan bu yana Nicolas Valiente ile dans ediyor. Niko ile Marisa, İspanya ve İngiltere’de çeşitli gösteriler gerçekleştiriyor.

MACARİSTAN
RAMONA Bolla ve Miklus Balogh dans kariyerlerine jazz baleyle başladı. Dimenzio Dans Spor Kulübü’nde Latin, salsa ve salon dansları eğitimi aldılar. Avrupa’da yarışmalara katıldılar. Ülke çapında performans sergilediler. Küba’da salsa dersleri aldılar. Grantham Koleji’nde dans performansları gerçekleştirdiler. Budapeşte’de düzenlenen dans yarışmasında finalist oldular.

ROMANYA
RACULA Popa, Alexandru Papainopl ve Diana Neicu, Romanya’yı temsil edecek. Raluca Popa ve Alexandru Papaianopol, Uluslararası Dans Organizasyonu’nun Rueda de Casino’da düzenlediği yarışmada dünya ve Avrupa şampiyonu oldu. Bu yıl Fransa’da gerçekleştirilen Dünya Salsa Kupası’nda gümüş madalya kazandılar.

RUSYA
OLEG Loginov-Ekaterina Samoylyuk, yedi yıldır bitmek bilmeyen enerjiyle dans ediyor. Kariyerlerine salon danslarıyla başladılar. İlk yıldan beri önemli uluslararası yarışmalarda ve dans kulübü aktivitelerinde pek çok ödül kazandılar. Genç dansçılara düzenli olarak eğitim veriyorlar.

UKRAYNA
PROFESYONEL dans hocası Olena ve öğrencisi Mykola, Ukrayna adına yer alıyor. İki yıl önce Karayip danslarına yönelen, ülkelerinde yankı uyandıran çift, bu yıl Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Dünya Salsa Şampiyonası’nda finalist oldu.

PKK'ya 'Kıran' darbesi devam ediyor!Mardin'de İl Jandarma Komutanlığınca sürdürülen operasyonlarda terör örgütü PKK'ya ait 7 sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber