Öğrenciler buzla ısıtacak

Teknopark İzmir ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği, enerji temalı ‘Hack4Energy’de Yaşar Üniversitesi öğrencilerinden oluşan COP35 grubu, buz kuyusu kaynaklı ısı pompası projesiyle 3’üncülüğü elde etti

Öğrenciler buzla ısıtacak

Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, evlerde ısıtma ve soğutmada kullanılan enerjinin verimliliğini artırmak için ‘buz kuyusu kullanan, enerjisini de güneş panellerinden alan ısı pompası” tasarımları ile enerji temalı Hack4Energy etkinliğinde ödül kazandı. Teknopark İzmir’in, İzmir Kalkınma Ajansı işbirliği ile organize ettiği Enerji temalı yarışmada, son sınıf öğrencileri Faruk Öner, Caner Eser ve Oğuz Başoğlu’ndan oluşan COP35 isimli grup, tasarladıkları buz kuyusu ile ısıtma ve soğutma yapan ısı pompası ile üçüncü oldu.

Enerji verimliliği artıyor

Sistem hakkında bilgi veren Faruk Öner, “Isı pompası, dışarıdan enerji verilmesi ile düşük sıcaklıktaki bir ortamdan aldığı ısıyı yüksek sıcaklıktaki ortama veren bir makine. Kışın ısıtma maksadı ile kullanılan ısı pompası, yazın da soğutma için kullanılabiliyor. Isı pompalarının verimi COP olarak adlandırılan performans katsayıları ile ölçülüyor. COP’ların yüksek olması veriminde yüksek olması anlamına geliyor. Isı pompalarının COP değerlerinin yıllık ortalaması yaklaşık 3,5 iken bizim tasarladığımız enerjisini güneş panellerinden olan buz kuyusu kaynaklı ısı pompamızın yıllık ortalama COP değeri yaklaşık 5,5. Bu da iki kata yakın bir enerji verimliliği sağlıyor” dedi. Buzla ısıtmanın enerji verimliliğini açısından mantıklı olduğunu belirten Öner, “Buz kuyusu kaynaklı ısı pompalarında, özel olarak üretilen buz kuyuları toprağın altına yerleştiriliyor. Toprak iyi bir yalıtkan olduğu için kuyu, sıcaklığını muhafaza ediyor. Klimalarda kullandığımız dış üniteler, buz kuyusu kaynaklı ısı pompalarında gerekli mühendislik tasarımları yapılarak kuyu içine yerleştiriliyor. Yazın evin içindeki cihazdan gelen sıcak hava, buz kuyusuna veriliyor. Bu sistemle hava veya toprak kaynaklı ısı pompalarına göre akışkan daha fazla soğuyor” diye konuştu.

Isıtma ve soğutmada tasarruf

Öğrenciler, güneş panelleri ile bütünleşik olarak Urla’daki iki katlı bir binayı örnek alarak tasarladıkları sistemin, Güzelbahçe, Urla, Seferihisar gibi müstakil konutların yoğun olduğu yerlerde kullanılabileceğini belirtti. Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurdan Yıldırım Özcan enerji verimine dikkat çekti, “Binaların ve işletmelerin ısıtma ve soğutmasında yüzde 35 ve ulaşımda yüzde 15 oranında tasarruf sağlandığında, yılda yaklaşık 1,4 milyar dolarlık petrol ve doğalgaz ithal edilmeyebilir. Öğrencilerimizin bu çalışması çok önemli” dedi.

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.
6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber