Okul sütü yerine ev sütü başlıyor

Başkan Kocaoğlu, tekrarın önüne geçmek için Hükümet tarafından süt gönderilen okullara ait kontenjanın 0-6 grubu çocuklara verilmesi için dar gelirli ailelere dağıtılacağını açıkladı...

Okul sütü yerine ev sütü başlıyor

İzmir’de yedi yıldır okul sütü dağıtımını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilk gündeki aksaklıklara rağmen okullara süt dağıtma projesini kim yaparsa yapsın desteklemek gerektiğini belirterek “Süte siyaseti karıştırmazsak çocuklarımızın geleceği için yararlı olur” dedi.

7 yıldır sorunsuz
Hükümet’in okullarda süt dağıtımını başlattığı ilk günde sıkıntıların yaşanması ve kendilerinin 7 yıldır sorunsuz devam ettirdiği süt dağıtımı konusundaki soruları yanıtladı. Projenin mutlaka sahiplenilmesi gerektiğini vurgulayan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tire Süt Kooperatifi’nin işbirliğinin devam edeceğine işaret etti. Yetişme çağındaki çocuklara süt dağıtımını ister belediye ister hükümet yapsın ilk günde çıkan bir problemden dolayı girişime destek vermekten vazgeçmemek gerektiğini vurguladı. Hükümetin de süt dağıtmasıyla kendi projelerinin devam edip etmeyeceğine de açıklık getiren Kocaoğlu, süt dağıtılan yere ikinci kez dağıtmak yerine dar gelirli ailelerin 6 yaş altı bebek ve çocuklarına evlerinde süt dağıtmayı düşündüklerini dile getirdi.

Mükerrer dağıtım
Kocaoğlu, “Tekrar süt dağıtılan okulda süt dağıtmak gibi mükerrer bir işi yapma durumumuz söz konusu değil. Biz şimdi bir çalışma yapıyoruz. Yeni doğan, 0 yaşından okula başlayıncaya kadar, 5 yaşın bitiminden 6 yaştan gün alıncaya kadar yine sınırlı geliri olan semtlerimizde vatandaşlarımıza, evlerine çocukların beslenmesi için süt bırakarak bir proje gerçekleştirmek istiyoruz. Yani hükümetin aldığı 6 yaş ve yukarısını biz 0-6 yaşa oturtarak projemizi sağlıklı bir şekilde yürütmeyi planlıyoruz. Böylece hem Tire Süt Kooperatifi’ni, hem ordaki 3 bin civarındaki süt üreticisini, hem de çocuklarımızı beslemek anlamındaki bu sosyal projeyi bu şekilde götürmek için şu anda çalışma başlattık. Sanıyorum önümüzdeki aylarda ve günlerde projenin kapsamını, oturduğu zemini de sizlere sunarız” diye konuştu.

CHP’li Çıray’dan yapay süt iddiası
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray iktidarın okullarda peynir altı suyudan ve süt tozundan yapılan yapay sütleri dağıttığına dair bilgi aldığını; bu nedenle binlerce çocuğun alerjik protein zehirlenmesi yaşadığını söyledi. Çıray Dr. Aytun Çıray zehirlenmelerin genellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de yaşandığına dikkat çekti.

Bölgelerdeki süt üretimi
CHP Milletvekili Çıray, “O bölgelerde yeterli süt üretimi yok. 3. ihalede ise bürokratik baskılar yüzünden bazı firmalar dosya teslim etti. Ancak süt bulunamayınca peynir altı suyundan ve süt tozundan süt elde edilmiş binlerce öğrenciye dağıtılmış” dedi. Peynir altı suyundan üretilen sütlerin normal sütlere göre kat kat daha fazla süt proteini içerdiğini anlatan Çıray öğrencilerin bu nedenle alerjik protein zehirlenmesi yaşadığını söyledi.

Hükümet projesine siyaset bulaşmasın
Projenin mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Kocaoğlu, “Bütün gelişim çağındaki çocuklarımıza süt vermek benim de samimiyetle, içtenlikle yaptığım, hükümetin de yapmasından hoşnut olduğum bir proje. Ufak tefek aksaklıkları olabilir. Projenin desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum. Süte siyaseti karıştırmazsak ülkemiz ve çocuklarımız için yararlı olur” dedi.

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.
6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber