Omuz sorunlarında artroskopik yöntem

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ruşen Demir omuz yaralanmalarında kapalı yöntemin hekim ve hastalar açısından oldukça konforlu olduğunu söyledi

Omuz sorunlarında  artroskopik yöntem

Özel Sada Hastanesi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ruşen Demir, omuz yaralanmalarında teknolojinin ilerlemesiyle birlikte daha fazla kullanılmaya başlanan artroskopik (kapalı) yöntemin hem hekim hem de hastalar açısından oldukça konforlu olduğunu söyledi.

Hastaların yüzde 20’si

Hastaların yüzde 20’sinin omuz şikayetleri sebebiyle geldiğini söyleyen Op. Dr. Demir, “Omuz vücudun en karmaşık eklemlerinden bir tanesi. Çok fazla yönde harekete maruz kalıyor. Tabi bundan dolayı da erken yıpranmalar oluyor. Hasta polikliniğe geldiğinde öncelikle omuz şikayetinin ne olduğuna bakılması gerekir. Omuz ağrısı, hareketlerde kısıtlanma, kuvvet kaybı, şekil bozukluğu ve bazen de omuzdan ses gelmesi şikayetleri ile gelebiliyorlar. Şikayetleri değerlendirirken de hastanın yaşı, aktivite düzeyi, hayattan ne beklediği önemli kriterlerdir” dedi.

Yaşa göre değişiyor

40’lı yaşlarda genelde omuzdaki rotator manşet sıkışmalarıyla karşılaştıklarını belirten Op. Dr. Ruşen Demir, “Bu problemler 50’li yaşlara gelindiğinde rotator manşet yırtıklarına, 60’lı yaşlarda ise kireçlenmelere dönüşebiliyor. Tedavi ise hastanın beklentisine göre şekilleniyor. Tekrarlayan çıkıkların olması, bir stabilite bozukluğu, rotator manşet yırtığı ve sıkışıklığı varsa cerrahi yöntemi öneriyoruz. Günümüzde omuzda açık cerrahi azaldı. Artroskopik dediğimiz kapalı yöntemle omuza 3 noktadan giriyoruz. Sadece kol ve omuz uyuşturuluyor. Ortalama 1 saat kadar sürede ameliyat gerçekleşiyor. 4-6 haftalık bir fizik tedaviden sonra hastalar normal yaşamına dönebiliyor. Ancak ileri yaş dediğimiz yaş grubunda omuz protezi öneriyoruz” diye konuştu.

Ahalt'ta Malazgirt Zaferi coşkusuBitlis'in Ahlat ilçesinde, Malazgirt Zaferi'nin 948. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.
MasterChef 4. Bölüm FragmanıMasterChef 4. Bölüm Fragmanı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber