Önceliğimiz arka sıralar

Önceliğimiz arka sıralar

Ankara’daki toplantıyla kentin yıllardır bekleyen sorunlarını Cumhurbaşkanına ileten Büyükşehir Başkanı Soyer, “Umarım bu diyaloğun devamı gelir ve İzmir nefes alır” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükşehir başkanlarıyla yaptığını toplantıda, İzmir’in yıllardır çözüm bekleyen sorunlarını ve beş yıllık stratejik planı dosya halinde Ankara’ya ileten İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer, yankıları süren buluşmayı değerlendirdi. Ankara tarafından şimdiye kadar İzmir’e ‘üvey evlat’ muamelesi yapıldığını belirten Soyer, “Hakikaten İzmir hükümetten hiçbir destek görmemiş. Ben bunun değişeceğini, değişmek zorunda olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanı bu toplantıları sürdürürse çok faydalı olacak. Türkiye nefes alacak. İzmir nefes alacak” dedi.

Belediye meclisinde onaylanan stratejik planla 4.5 yıl içinde İzmir’de yapılacakları anlatan Soyer, şöyle konuştu:

Değişim kadınla olacak

“Yatırımlara bakarsak aslan payını ön sıralardakiler almış. Tramvay hattından opera binasına, feribotlardan sıcak asfalta, daha çok ön sıralara yönelik olmuş. Biz o hizmetleri arkaya taşımaya çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm, altyapı dediğimiz şeylerin ağırlığını yukarı mahallere arka sokaklara taşımaya başladık. Demokrasi gereği böyle olmak zorunda. Kalkınma demokrasi ile birlikte olursa adil bir paylaşım olur. Ayrıca kadın en büyük değiştirici güç, o nedenle kadınların önünü açmalıyız. 20 Masal Evi açacağız. Otobüslere talimat verdik, gece 22’den sonra kadın nerede isterse orada inecek. İzmir’e kadın eli değdireceğiz.”

İzCoin uygulaması

Yeni bir projeyi de açıklayan Başkan Soyer, “İzCoin uygulamasını başlatıyoruz. Örneğin cumartesi günleri temizlik etkinliğimiz var. Büyükşehir etkinliklerine katılıp kente katkı vatandaş puan toplayacak. Puanlarla belediye hizmetlerinden faydalanabilecek” dedi.

Yol arkadaşı oldular

Eşpedal Derneği “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında engelli ve engelsiz bireylerin yol arkadaşlığı için iki kişilik bisiklet (tandem) etkinliği düzenledi. Etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. Başkan Soyer ve Eşpedal Başkanı Saldıray Altındağ iki kişilik bisikletlerle İzmir Konak Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar pedal çevirdi. AB Türkiye Delegasyonu Basın Enformasyon ve İletişim Birimi Başkanı Maria Kanellopoulou da bisiklet kortejinde yer aldı. Böyle etkinliklerin kendisini çok mutlu ettiğini belirten Başkan Soyer, “En kısa zamanda daha geniş kapsamlı bir etkinlik düzenleyeceğiz” dedi.

Toplu ulaşım 1 kuruş

Büyükşehir Belediyesi de 16-22 Eylül tarihleri arasındaki ‘Hareketlilik Haftası’nda çeşitli etkinliklerle bisiklete binmeyi ve yürümeyi teşvik edecek. Bazı sokak ve caddeler trafiğe kapatılacak. 22 Eylül’deki “Otomobilsiz Kent Günü” kapsamında trafiğe kapatılacak olan Cumhuriyet Bulvarı ile Ali Çetinkaya Bulvarı’nın kesiştiği alanda stantlar açılacak. 22 Eylül’de toplu taşıma 1 kuruş olacak. 21-22 Eylül günlerinde ise BİSİM bisiklet paylaşım sistemi ücretsiz olacak. İlk etkinlik bugün saat 18.00’de Balçova Terapi Ormanı’nda yapılacak.

AFAD'ın deprem tatbikatı gerçeği aratmadıAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), Kütahya'da 10 ilden ekiplerin katılımıyla düzenlenen "Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatı" kapsamında deprem senaryolu saha tatbikatı gerçekleştirildi.
16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber